Yiyecekleri Acil Durumlar ve Afetler İçin Saklama Rehberi

Yiyecekleri Acil Durumlar ve Afetler İçin Saklama Rehberi. Covid-19 pandemi sürecinin bizler için en büyük öğretici tarafı bu oldu diyebiliriz. Sokağa çıkma yasakları, işletmelerin belirli zaman dilimlerinde açık kalması gibi süreçler alışveriş imkânını ortadan kaldırdı.

Tam bu noktada ise acil durumlarda, alışveriş yapamayacak noktalarda ya da deprem gibi korkutucu olayların ardından evde stoklayabileceğimiz yiyecekler merak edilmeye başlandı.

Gerek olası bir sokağa çıkma yasağında gerekse doğal afet sonucunda hayatta kalmanızı sağlayacak besinler evde stoklanabilmektedir. Bu bağlamda bazı yiyecekleri tercih etmek raf ömründen ötürü avantaj sağlar. Yine temel ihtiyaçlar ve besin değerleri açısından doygun yiyecekler ilk tercihiniz olmalıdır.

Yiyecekleri Acil Durumlar ve Afetler İçin Saklama Rehberi

Yiyecekleri Evde Stoklama

Evde stoklanabilecek yiyecekler denildiğinde yalnızca yeme ihtiyacı dahil oluyor. Ancak en temel ihtiyacımızın su olduğunu unutmamak gerek.

Yemek yemeden daha uzun süre dayanabileceğiniz aşikâr. Ancak su içmeden bu süre çok daha kısa olacaktır. Su tüketimi normal sağlıklı bir günde bile üst seviyelere çıkarılabilir. Evde stok yaparken de ilk önceliği suya vermeli ve farklı noktalarda farklı miktarlarda su yerleştirilmelidir.

Konserve yiyecekler en büyük hayat kurtarıcılar arasındadır. Bunlar arasında hazır pişmiş gıdalar olabileceği gibi ton balığı da olabilir. Damak zevkinize göre evdeki kişi sayısına bağlı olarak yiyecekleri konserve olarak depolayabilirsiniz. Uzun süreli raf ömürleri bu aşamada avantaj sağlar.

Zeytin yine çok dayanıklı olduğundan dolayı tercihiniz olabilir. Doyurucu yapısı, besin değeri açısından doygun olması ve bağışıklık için faydalarından dolayı stoklanabilir.

Bal her ne kadar böyle süreçlerde akla gelmese de hem şeker ihtiyacınızı karşılamak hem de uzun süre stoklanabiliyor olması açısından tercih edilmelidir.

Tam tersini düşünerek tuzu da listeye dahil etmemiz gerek. Mikroplara karşı savaşan, kanımızın pH derecesini ideal noktaya indirebilen bir mineral deposudur. Tabii, acil durum da olsa aşırı tuz tüketiminin zararlarını da göz ardı etmemelisiniz.

Yemek yapabilecek durumda olmanızı sağlamak açısından ise uzun soluklu gıdaları evde stoklamanız gerek. Sokağa çıkma yasağı ilan edildikten sonra bir süre yemek ihtiyacınızı karşılayabilmek adına bulgur, kuru fasulye, pirinç ve mercimek stoklayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap