Yeşillikleri Taze Tutma Yöntemleri

Salatalarda en çok kullanılan ve genel olarak “yeşillik” diye adlandırılan nane, dereotu, maydanoz, marul, roka gibi yeşil yapraklı ve narin bitkiler alınıp ev..

Salatalarda en çok kullanılan ve genel olarak “yeşillik” diye adlandırılan nane, dereotu, maydanoz, marul, roka gibi yeşil yapraklı ve narin bitkiler alınıp eve getirildikten sonra doğru bir yerde ve doğru yöntemle korunmalıdır. Eğer korunmazsa kısa sürede sararıp bozulacak, çürüyeceklerdir. Yeterli bir süre idare edebilsin diye belki bilerek biraz fazla alınan yeşilliklerin tazeliğinin korunabilmesi bazı yöntemlerle mümkün olabilmektedir. Böylece elinizin altında her aradığınızda bol bol yeşilliğiniz olacak hem de israf edilmemiş olacaktır.

Uygun saklama yöntemleri nelerdir?

Yeşillikler elbette ki buzdolabında saklanacaktır. Ancak yine de doğru saklanmamışsa bozulabileceklerdir. Yeşilliklerin sapları kesilmelidir. Temiz bir havluya ya da beze serilerek üstlerine biraz su püskürtülür.1–2 saat beklenir, yeşillikler demet haline getirilir, temiz bir cam kavanoza veya boş yoğurt kaplarına yerleştirilir. Bu şekilde buzdolabına koyulan yeşillikler uzun süre tazeliğini koruyacaktır. Buzdolabının 8 derecede olması ve yapılabiliyorsa nem değerin düşürülmesi yeşilliklerin tazeliğini korumasına yardımcı olacaktır. Bir başka yöntemde dereotu, nane, maydanoz, roka gibi yeşillikler ince bir şekilde kıyılır, buzdolabı poşetlerine yerleştirilir ya da kullanılacak kadar parçalara ayrılıp folyo kâğıda sarılır, derin dondurucuya veya normal buzdolabına kaldırılır. Vakumlu kaplarda da yeşillikler tazeliğini korumaktadır. Yeşil dallar, yapraklar poşette de saklansa, cam kavanozda da saklanacak olsa, hem kaplar hem de yeşillikler nemli olmamalıdır. Nem çürümelerine sebep olacaktır. Sirkeli suya 7–8 dakika kadar bırakılan yeşillikler daha sonra çıkarılıp kurutulur ve bu şekilde saklamaya alınırsa uzun süre dayandığı görülecektir. Saklama kâğıt torbalarda yapılabilir. Yaklaşık olarak 7–10 gün kadar dayanacağı görülecektir. Bir kutuya, kavanoza ya da poşete koyulan yeşilliklerin arasına birkaç diş soyulmuş sarımsak ve çok az zeytinyağı ilave edilebilir. Bunlar hem aroma kazandıracak hem de taze kalmasına yardımcı olacaktır. Sarımsak eğer varsa, yeşilliklerdeki mikropları da öldürecektir. Yeşillikler, marul ve diğer yeşil sebzeler armut, muz, kayısı, domates, mandalina gibi, etilen gazı üretebilen sebzelerle ve meyvelerle bir arada bulundurulmamalıdır. Etilen gazı yeşilliklere de ulaşarak sararmalarına sebep olacaktır. Açıklanan yöntemler sizleri sık sık alışveriş yapmaktan kurtaracak, tazecik yeşillikleriniz hemen solup bozulmayacaktır. 86391