Yeşillikler Buzdolabında Nasıl Saklanır?

Yeşillikler Buzdolabında Nasıl Saklanır? Türk mutfağının vazgeçilmez ürünlerinden olan ve her yemekte kullanılan yeşillikler sofralarda olmazsa olmaz durumlar..

Yeşillikler Buzdolabında Nasıl Saklanır?

Türk mutfağının vazgeçilmez ürünlerinden olan ve her yemekte kullanılan yeşillikler sofralarda olmazsa olmaz durumlar oluşturmaktadır. Bazen ana yemekle tüketilen bazen de salata olarak tüketilen yeşilliklerin en meşakkatli yönü ise saklanması olacaktır. Yeşilliklerin daha lezzetli ve uzun ömürlü olması için saklama şekillerinin özenli olması gerekmektedir.

Yeşillikler buzdolabında nasıl saklanır?

Yeşillikler Buzdolabında Nasıl Saklanmalı?

Yeşillik denilince aklan ilk gelen marul olmaktadır. İster büyük boy olsun ister de küçük boy olsun marulların dış yaprakları kısa sürede kararır ve çürümeye başlar. Bunun nedeni marulların ıslak olmasından kaynaklanmaktadır. Bundan dolayı da marullar buzdolabına kaldırılmadan önce iyice kurutulmalıdır. Yeşillikleri iyice yıkadıktan sonra süzülmeye bırakmak yeterlince kurutmamaktadır. Bunun için kurutucular kullanılmalı ve yeşillikler en iyi şekilde kurutulmalıdır. Kuru şekilde buzdolabına koyulan yeşillikler ortalama olarak 7 gün boyunca tazeliğini koruyacaktır. Yeşilliklerin ıslak kalması dışında diğer bir bozulma nedeni de hava almayan poşetlerde saklanmasıdır. Marketlerden ve pazardan poşetlerde alınan yeşillikler bu poşetlerin içerisinde hava almaz ve çürür. Bunun önüne geçmek için yeşilliklerin saman kağıtlarında veya gazete kağıtlarında saklanmalıdır. Marul gibi maydanoz da ıslaklığı istemeyen ve ıslak şekilde saklandığında kısa sürede sararan ve çürüyen bir hal alacaktır. Bunun yerine öncelikle maydanozu yıkayın ve sonrasında tek tek ayıklayarak kurumalarını sağlayın. Kuruyan tüm maydanozları kavanozun içerisine yerleştirir ve kapağını kapatarak saklayabilirsiniz. Bu sayede maydanoz da bir hafta süre ile sararmadan ve lezzetini kaybetmeden korunacaktır. Ispanakların saklanması ise daha zordur. Ispanak ıslaklığı hiç sevmediği için yıkayarak saklamak yerine ıspanakları alındığı gibi gazete kağıtlarına veya saman kağıtlarına sarılarak buzdolabına kaldırılmalıdır. Ispanak tüketileceği zaman yıkanmalı ve yemek yapmak için hazırlanmalıdır. Hem kurutulması zor olacaktır, hem de çok miktarda olacağı için saklanması sorun olacaktır. Tabi ıspanak saklama süreleri de oldukça kısa olmaktadır. Ispanak alındıktan en geç üç gün içerisinde tüketilmelidir. Yeşilliklerin daha uzun ömürlü saklanması ve lezzetlerinden de bir şey kaybetmemesi için en etkili saklama yöntemi derin dondurucular olacaktır. Tüm yeşillikler gerektiği gibi kurutucularla kurutulduktan sonra paketlenir ve derin dondurucular içerisine atılır. 11514