Yeşil Çayın Uzun Ömürlü Olması İçin Nasıl Saklanır Gelin Bakalım

Yeşil Çayın Uzun Ömürlü Olması İçin Nasıl Saklanır Gelin Bakalım. Yeşil çay için en popüler bitki çayı demek yanlış olmayacaktır. Kökeni Uzak Doğu olan bu çayın aslında bilinen siyah çaydan köken olarak bir farkı yok. Siyah çayın daha erken hasat edilmesi sonucunda elde edilen bir tür olarak ülkemizde de çokça tercih ediliyor. Burada sallama değil demleme olarak yeşil çay kullanımının daha uzun ömürlü olabilmesini sağlamak amacıyla bazı püf noktalarından söz edeceğiz.

Çünkü her besin için olduğu gibi zaman içerisinde bayatlama evresi hem lezzet açısından hem de içerdiği besin değerleri açısından öldürücü olabiliyor. Bunu önlemek içinse bazı teknikler uygulanıyor.

Yeşil çayın bu kadar yoğun tüketilmesinde diyet yapanların etkisi tabii ki göz ardı edilemez. Zira bilimsel açıdan yağ yakmaya destek olan bir içecek olduğu kanıtlanmış durumda.

Evde bulunan yeşil çayın daha uzun ömürlü olması ve bayatlamaması için yapmanız gerekenler ise oldukça basit. 

Yeşil Çayın Bozulmaması İçin Öneriler

Yeşil Çayın Bozulmaması İçin Öneriler

Yeşil çay gibi bitki kökenli olan her şey hava ile temas ettiği zaman bozulma eğilimi gösterir.

Burada oksijenin etkisini minimalize etmek ise uzun ömürlü olmasını sağlamanın en temel yoludur. Ancak bununla sınırlı değil.

Yeşil çay hava ile temas ettiğinde hem lezzetini kaybeder hem de içerdiği enzimler yok olur. Yani sağlıklı bir bitki çayı içtiğinizi sanıyor olsanız bile etkilerini göremeyebilirsiniz. 

Önceliğiniz hava ile temasını kesmek olduğu için muhafaza edeceğiniz kabın kesinlikle kapalı olması gerekmektedir. Ayrıca muhafaza edeceğiniz tüm besinlerde bu sorunu ortadan kaldırabilecek, hava geçirmeyen ve hatta vakumlu poşetler bulunuyor.

Bu poşetler yardımıyla ya da ağzını sıkıca kapatabileceğiniz kavanozlarda koruyabilirsiniz. 

Nem ise yeşil çayın lezzetini yitirmesini sağlayacak bir diğer etkendir. Bu sorun en çok buzdolabında saklayanlar için geçerlidir.

Eğer hava alacağı şekilde duruyorsa buzdolabında durması nemlenmesine ve doğal olarak formunu kaybetmesine yol açacaktır. 

Eğer yeşil çay kavanozunuz mutfakta duruyorsa pişen yemek kokuları ya da benzeri kokular içerisine sızarak çaya entegre olabilir. Bu gibi durumlarda da lezzet ve koku açısından farklılıklar doğuracaktır. Eğer daha uzun süre ilk gün gördüğünüz tazeliği sürdürmek istiyorsanız nem ve kokudan kesinlikle uzak tutmanız gerekiyor. 

Isının her şey üzerinde reaksiyon etkisi olduğu için güneş ışığı bile bozulmaya yol açabilir.

Yeşil çay tüketmek istediğiniz zaman her zaman taze olmasını istiyorsanız muhafazayı kuru, ışık görmeyen, nemsiz bir ortamda yapmalısınız. Tabii ki bunların başında da hava ile temasını kesmeniz gerekiyor.

Kokudan uzak durması gerektiği için ya hava almayacak şekilde buzdolabında bulundurmalı ya da kokunun yoğun olduğu mutfak gibi ortamlardan kaçınmalısınız. 

85400