Yemekler Buzlukta Ne Kadar Kalabilir? Derin Dondurucu Süreleri

Yemekler Buzlukta Ne Kadar Kalabilir? Derin Dondurucu Süreleri. Buzluğa attığımız yiyecekler bizler için hayat kurtarıcı olabiliyor. Tek bir alışverişte uzun süreli bir kullanım için besinleri alıp stoklayabiliyoruz. Bunun haricinde en büyük artısı ise mevsimi geçen yiyecekler üzerine oluyor.

Derin dondurucu bölmesinde genelde -18 gibi bir sıcaklık ayarı olduğundan dolayı bu ayarda mikroorganizma oluşumu durdurulmuş olur. Yani besinlerin bozulması için hiçbir aktivasyonu yoktur.

Doğal olarak yaz meyvelerini alarak dolaba atabilir ve kış aylarında da tüketebiliriz. Aynı şey kış sebzeleri için de geçerlidir. Et ve süt ürünlerinde de buzluk son derece kullanışlıdır.

Fakat tüm bunların belirli bir süre zarfında yapılması gerekiyor. Keza belirli zamanların aşılması durumunda bozulmayacağını düşündüğümüz gıdalardan zehirlenebilir ve ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşabiliriz. Bilhassa yıllarca saklanan gıdalar bu risk grubu altında yer alıyor.

Yemeklerin Buzlukta Kalabileceği Süreler

Yemeklerin Buzlukta Kalabileceği Süreler

Yemeklerin Buzlukta Kalabileceği Süreler. Farklı besinler için derin dondurucu sürelerinin farklı olabileceği unutulmamalıdır. Öncelikle buzluğa yemekleri atmadan önce ne kadar süre boyunca stoklayabileceğimizi bilmemiz gerekiyor.

Aslında bu durum başlı başına besin türüyle alakalı gibi duruyor. Ancak aynı gruba ait farklı besinlerde de farklı süreler söz konusu olabiliyor. Tüm bunları göz önünde bulundurmalı ve doğru standartlarda buzluğa atmalıyız.

Ayrıca buzluğa attığımız gıdaları porsiyonlar halinde bölmeliyiz. Çözdürülmüş bir gıdanın tekrardan derin dondurucuya atılması kesinlikle yapılmaması gereken bir durumdur. Buzluğa attığınız yiyecekler kilitli buzdolabı poşetleriyle havayla teması kesilmiş bir biçimde dondurucuda istiflenir.

  • Etler

Et ürünleri ilk akla gelen dondurulmuş gıdalar arasındadır. Etin cinsi aynı olsa bile farklı etler için dahi farklı süreçler işlemektedir. Kızarmış tavuk, pişmiş et, tavuk göğsü ve sakatat için bu süre 4 aydır. Pastırma 1 ay, sucuk ve sosis gibi işlenmiş et ürünleri ise 2 ay durabilir.

Nugget için dondurucuda kalma süresi 3 aydır. Koyun veya kuzu eti söz konusu ise 9 aya kadar dayanabiliyor. Parçalanmış hindi için süreç 9 ay olarak öneriliyor. Dana pirzola 4-6 ay aralığında tazeliğini koruyorken dana antrikot ya da parçalanmadan atılan tavuk veya hindi 12 ay boyunca dayanabiliyor.

  • Balıklar

Bazı balık türleri dondurucuda çok uzun süre tutulabiliyor. Deniz mahsulleri dayanıklılık açısından farklı gruplara ayrılabilir.

Örneğin yengeç için 12 ay, karides için 10 ay, çiğ istiridye, yağsız balık türleri ve pişmiş balık için 6 aylık bir süreç mümkün. Yağlı balıklar ve ıstakoz 3 ay durabiliyor. Konserve balıklar içinde süre 3 ay iken midye ve füme balık için maksimum süre 2 ay.

  • Sebzeler

Sebze derin dondurucuda en çok yer kaplayan gıda türüdür. Kereviz 1 ay, karnabahar 2 ay, bamya 3 ay kadar dayanabilmektedir. Sarımsak, enginar ve domates için süreç 6 ay olarak öneriliyor.

8 ay boyunca dayanabilen sebzeler ise bezelye, ıspanak, pırasa, pazı ve beyaz lahana olarak görülüyor. Soğan, Brüksel lahanası, bal kabağı, sivri biber, kırmızı biber ve brokoli 10 ay boyunca dondurucuda tutulabilir. En uzun ömürlüler ise 12 ay ile salatalık, havuç, barbunya ve bakla.

  • Meyveler

Dondurucuya meyve atarken şeftali, elma ve kavun için süreç 12 aydır. Karpuz ve çilek 8 ayken, muz sadece 3 ay durmalıdır. Üzüm  5 ay durabiliyor ve limon için önerilen süre maksimum 6 ay olarak dikkat çekiyor.

  • Hamur İşleri

Dondurucuya ekmek attığınızda 3 ay dayanabiliyor. Aynı şekilde çiğ kurabiye hamuru, pankek ve cheesecake için aynı süreç geçerli. Mantı ve börek için 6 ay, kurabiye ve meyveli turta içinse 8 ay mümkün. Yalnızca kek 12 ay boyunca bekleyebiliyor.

  • Süt Ürünleri

Dondurucu süreleri açısından en önemli noktalardan birisi ise süt ürünleridir. Yoğurt ve dondurma 2 ay durabiliyorken lor peyniri için yalnızca 1 aylık bir bekleme süresi var. Süt, sert peynir türleri ve yumuşak peynir türleri 6 ay süreyle dondurucuda tutulabiliyor. Tereyağı için süreç 9aya kadar uzarken margarin için 12 ay dondurucuda kalmasında bir sakınca yok.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap