Yaş maya nedir, nasıl kullanılır?

Hamur işlerinde kullanılan, kabartmaya yarayan yaş mayalar için uygun sıcaklık 20-30 derecedir. 45 güne kadar saklanabilir.

Hamur işi gıdaları kabartmak için kullanılan mayalar doğada hemen hemen her yerde bulunabilir ve farklı türlere sahip olabilirler. Tek hücreden oluşan mikroorganizmalar olan mayaların şekerin parçalanması ile beraber üreyen 340 adet farklı türü bulunur. Bunların arasında fırıncılıkta yaygın olarak kullanılan mayaların latince ismi ile ‘’saccharomyces cerevisiae’’ türüdü. Tomurcuklanarak üreme ve çoğalma sağlayabilen mayalar gelişmekte şekere ihtiyaç duymaktadırlar. Ticari olarak üretilirken şekerle birlikte bol miktarda oksijen mineral ve vitamin eklemek oldukça faydalıdır. Maya üretilirken kullanılan en temel madde melez adı verilen maddedir şeker üretimi sonrasında elde edilen bir yan ürünü olarak kullanılmaktadır. Bu madde mayanın ihtiyaçlarını sağlayacak bütün özelliklere sahip olmaktadır. Metabolizmasının farklı çalışmasından dolayı fırıncılık sektöründe çok basit bir şekilde kullanılabilen bu organizmalar mayalama süreci gerektiren bütün hamur işi yiyecekler de kullanılmaktadır. Hamur mayanın ihtiyacı olan şeker ve diğer besin maddeleri açısından oldukça elverişli bir ortamdır. Hamur eklendiği andan itibaren canlanmaya başlayan mikroorganizmalar hamurun iç kısmındaki şekeri tüketerek karbondioksit gazına çevirirler ve oluşan gaz ile beraber hamur tamamen kabarır. Piyasada üç şekilde maya türü satılmaktadır. Yaş mayalar genellikle küçük küpler halinde satılır diğer türlere de toz formunda kullanılmaktadır.

Yaş maya nasıl kullanılır, ne kadar süre saklanır?

Yaş maya için en uygun sıcaklık 20 ile 30 derece arasındaki sıcaklık vardır bu derecelerin üzerinde ya da altında mayalanma hızının oldukça düştüğü gözlenmektedir. Fermantasyon ve mayalamanın gerçekleşmesi için 20 derecenin altında bulunan sıcaklık dereceleri tercih edilmez. Zamanda 35 derecenin üzerinde de mayalanma faaliyetleri için uygun bir sıcaklık olmaz. Yaş maya belirli bir oranda nem içerdiğinden dolayı 42 gramlık küpler halinde piyasada satılmaktadır. Uygun bir şekilde saklama gerçekleştirirseniz 45 gün kadar saklanma şansı bulunur. Yaş maya diğer maya türlerine göre daha fazla mikroorganizma içeren bir türdür aynı zamanda mayalanma sıcaklığı da düşüktür. Eklemeden önce şeker ılık su ve süt ile beraber aktif hale getirebilirsiniz. 29945