Yağ Yakma Prensipleri! Karbonhidrat ile Egzersizi Birleştirin

Yağ Yakma Prensipleri! Karbonhidrat ile Egzersizi Birleştirin. “Ne yaparsam yapayım, yağlar çok yavaş gidiyor” diyenlerdenseniz, bu esas zayıflama kurallarını mutlaka uygulayarak ve şaşırtıcı farklı görebilirsiniz.

Kilo vermek için spor salonunda ter döküyor ve elinizden geleni yapıyorsunuz ancak buna rağmen göbeğiniz olduğu yerde duruyor mu? Belki bugün tartıya çıktınız ve bir hafta boyunca kereviz yemenize rağmen, kilonuz iki gün öncesinden daha yüksek çıktığını gördünüz.

Neler oluyor dersiniz? Tahminimize göre, kendinizi gizlice başkasının pizzasından aşırırken veya gece yarısı buzdolabının önünde bulmanıza sebep olan yasakçı ve sıkı diyet programları nedeniyle, vücudunuzun doğal yağ yakıcılarına karşı savaşmaya şartlanmış durumda olabilirsiniz. Şimdi motivasyonunuzu tekrar kazanmanız gerektiğini bilmelisiniz. Diyet ve fitness konusundaki stratejilerinizi yeniden gözden geçirmeniz için, beslenme ve egzersiz biliminde keşfedilen en yeni taktikleri sizler için toparladık.

Şu An Ne Yediğiniz, Daha Sonra Ne Yiyeceğinizin Habercisidir

1. Şu An Ne Yediğiniz, Daha Sonra Ne Yiyeceğinizin Habercisidir

Tufts Üniversitesi’nden bilim insanları, kan şekerini yükselten gıdalar yemenin, ilerleyen saatlerde yoğun bir karbonhidrat yeme isteği uyandırdığını tespit ettiler. Şimdi yiyeceğiniz bir bisküvi, sonrasında küçük bir pasta krizine dönüşebilmesi normaldir. Araştırmacılara göre, makarna, şekerli veya unlu mamüller gibi karbonhidratlar, sadece yediğinizde değil, günün geri kalanında da daha fazla kalori almanıza neden oluyor. British Journal of Nutrition dergisinde yer alan bir araştırmaya göre, günün erken saatlerinde yüksek kaliteli protein tüketmenin, akşam saatlerine kıyasla daha uzun süre yok hissettirdiği vurgulanıyor.

2. Yağ Yakma için Metabolizma ve Karın Yağlarını Hedef Alan Besinleri Tüketin

2. Yağ Yakma için Metabolizma ve Karın Yağlarını Hedef Alan Besinleri Tüketin

Yağ Yakmak için Metabolizma ve Karın Yağlarını Hedef Alan Besinleri Tüketin. Asla aklınızdan çıkartmamanız gereken şey: Kilo vermeye çalışan birinin en iyi dostunun protein olduğudur. Her öğününüzde ve ara öğünlerde atıştırmalık olarak mutlaka tüketmeye bakmalısınız. Esmer pirinç ve mısır gibi tam tahıllıları da ihmal etmemeye çalışın. American Journal of Clinical Nutrition dergisinde yayımlanan bir araştırmada, tam tahıl bakımından zengin ve düşük kalorili bir beslenme planının, obez kişilerin bel çevresindeki fazla yağların gitmesini sağladığı kanıtlanmıştır. Araştırmanın katılımcıları, aynı diyeti uygulayan fakat farklı olarak rafine tahıl tüketen diğer bir gruba kıyasla daha fazla kilo verdiği görülmüştür.

3. Sebzeleri Çiğ Tüketmek Kansere Karşı Kalkan Örüyor

Brokoli gibi sebzeleri çiğ yemek, kansere yakalanma riskini de azaltıyor. Essex Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma, pişirme işleminin sebzelerdeki kanser karşıtı bileşenlerin etkisini azalttığını tespit etti. Size pratik bir öneride bulunalım: Brokoli, havuç, kırmızı ve yeşil biberleri doğrayıp fermuarlı bir poşete, salata sosunu da bir kavanoza koyup işe götürmeniz oldukça kolaydır. Sostaki zeytinyağı, bazı besinleri daha iyi absorbe etmenize yardımcı olur. Ara öğünlerde de kuru yemiş tüketmeye çalışın. Loma Linda Üniversitesi araştırmacılarına göre, haftanın beş günü kuru yemiş yiyenler, yemeyenlere göre ortalama üç yıl daha uzun yaşadıkları bilgisine ulaşmışlardır.

4. Nasıl Antrenman Yaptığınız, Süreden Daha Önemli

4. Nasıl Antrenman Yaptığınız, Süreden Daha Önemli

Bel çevresinde yağ birikmesine karşı en iyi korumayı, yüksek yoğunluklu antrenmanlar ile sağlanmaktadır. Arkansas Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, üç ay boyunca orta tempoda uzun süreli antrenman yapan katılımcıların kilolarında bir değişim olmadığı gözlemlenirken; daha kısa süreli ve yüksek yoğunluklu çalışmalar yapan grubun sahip olduğu viseral yağlarında (iç organ yağı) yüzde 20 azalma olduğu saptanmıştır. Uzmanlar, kısa süreli yüksek tempolu antrenmanlarla, yavaş intervalleri dönüşümlü olarak uyguladığınız, yaklaşık yüzde 25 oranında daha fazla kalori yakabileceğinizi belirtiyor.

5. Yağ Yakma İçin Düşük Karbonhidrat Diyeti İle Egzersizi Birleştirin

Yağ Yakma İçin Düşük Karbonhidrat Diyeti İle Egzersizi Birleştirin. Örneğin basit karbonhidratları sınırlı tüketip, düzenli antrenman yaptığınız zamanlarda, kimse fazla yağları vücudunuzda barındıramaz. Connecticut Üniversitesi’nde yürütülen bir araştırmada, 12 hafta boyunca direnç antrenmanlarıyla eş zamanlı olarak bir grup erkek düşük karbonhidrat diyeti yaparken, diğer grup ise düşük yağ diyeti uygulamıştır. Karbonhidrat tüketimini azaltan grup ortalama 8 kg. vücut yağı kaybettiği görülürken, düşük yağ kuralını esas alanlar bunun yarısı kadar yağ yakabilmiş durumdadır. İlk grup ayrıca 1 kg. yağsız kas kütlesi sahibi oldular. Karbonhidratı kıstığınızda vücudunuz şeker yerine yağ yakmada zorlandığı tespit edildi.

6. Egzersiz Hem Fiziksel Hem Zihinsel Sağlığınız İçin En İyi İlaçlar

Obesity dergisinde yer alan bir araştırma, viseral yağları yok etmek için egzersizin hayati önemi olduğunu meydana çıkardı. Haftada 80 dakika antrenman uygulayan ve göbek yağlarını eriten bireylerin, bir yıl sonra iç organlarında hiç yağlanma olmadığı saptandı. Sağlıklı bir kiloya kavuştuktan sonra antrenman yapmayı bırakanların ise viseral yağ oranları yüzde 25 daha arttığı tespit edildi. Spor mental sağlığınız için de elzem. Arizona State Üniversitesi’nde egzersizin depresyon üzerindeki etkisini araştıran çalışmalar, düzenli antrenman yapanların depresyona girme oranının önemli ölçüde düşük olduğunu kanıtladılar.

Yağ Yakma için Ekstra Yardım Geldi

Yağ Yakma için Ekstra Yardım Geldi

Kilo verme yolunda başarıya ulaşmanızı sağlayacak dört etkili tüyo daha.

Limitleri Belirleyin

Amaçlarınızın  üst ve alt limitler belirlemeye çalışın. Bunun yardımıyla ulaşmak istediğiniz hedef bir nokta değil aralık oluşmaktadır. Tam da planladığınız gibi gitmediğinde, ki kabul edelim pek çok defa öyle olur, en alt sınırı tuttursanız bile kendinizi başarılı hissettiğinizi fark edeceksiniz. Bu sayede motivasyonunuzu da yüksek tutmuş olacaksınızdır.

Bir Gecede Olmaz

Yavaş yavaş artan hedefler belirlemeniz daha iyi olacaktır. Örneğin haftada yarım kilo vermek gibi size farklı alıkşanlıklar kazandıracak hedefler belirlemeniz gerekiyor. Haftanın sonunda başa dönün ve yeni bir hedef koyun. Gerekirse hedefi arttırmaktan çekinmeyin. Burada dikkat etmeniz gereken kural, imkansız hedefler koyup hayal kırıklığı yaşamamak olmalıdır.

Eğlenmenize Bakın

Zayıflamak hayattaki tek amacınız olmaması gerekiyor. Hayattan keyif alacağınız, bunu yaparken de fark etmeden kilo vereceğiniz bir sistem oluşturmalısınız. Spora gitmeyi sevmiyor musunuz? Haftada üç gün halı saha ya da basketbol maçı yapmayı deneyin. Aslında amacınız yaşam kalitenizi arttırmak olduğunun farkına varın.

Azı Bile Yarar

Uçuk şeyler hayal etmeyin. Mayo Clinic araştırmacılarına göre, toplam ağırlığınızın yüzde 10’unu vermek, diyabet riskini yüzde 58, kalp krizi riskini yüzde 4 oranında düştüğünü belirtelim. E Daha ne olsun? O nedenle ilk adımınız sadece yüzde 10 zayıflamak olmalıdır. Bunu başardıktan sonra emin olun fazlasını isteyecek ve başaracaksınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap