Yağ Yakarken Yapılan En Büyük Hataları Biliyor musunuz?

Yağ Yakarken Yapılan En Büyük Hataları Biliyor musunuz? Yağ yakma konusunda en çok yapılan hataları dünyaca ünlü antrenörlerden dinlemek ister misiniz?

Yağ yakmanın matematiği gayet basit aslına bakarsanız. Aldığınız kalori, yaktığınızdan az olmak zorunda kadar basit. Bu noktada bilimden bahsediyoruz.

Bu durumu kısaca, daha az yemek ve daha çok egzersiz yapmak şeklinde de anlatmak da mümkün.

Pek çok kişi, katı kuralları olan diyet programlarını yapmayı tercih eder durumdadır. (Düşük karbonhidrat, sıfır şeker, süper yoğunluklu egzersiz programları…)

Uygulanan bu sistem oldukça başarılı. Ancak uzun vadede pek bir işe yaramıyorlar. Bunun esas nedeni ise kendinize uzun zaman boyunca işkence yapmaya katlanamamanız olsa gerek. Açıkçası çok da haksız olduğunuzu da söyleyemeyiz.

Tüm bunların beraberinde, biz farklı bir yöntemi tavsiye etmek istiyoruz. Kilo verme programını, sadece zayıflama planı olmaktan ziyade, onu bir kas muhafaza programı olarak düşünmeniz gerekiyor.

Esas konu şudur; olabildiğince daha fazla kas kütlesine sahip olmak. Bu teknik sadece gömleklerinizin içini doldurmakla kalmaz, aynı zamanda her gün daha fazla kalori yakmanıza ve daha fazla yağ yakmanıza da destek olacağından önemlidir.

Birçok kişi zayıflama programları sayesinde ciddi miktarda yağ kaybetmeye odaklanıyor. Ancak aynı zamanda ciddi miktarda kas kütlesi de kaybediyorlar. Sonuç olarak küçülüyor, zayıflıyor ve sıska oluyorlar. Bu asla istemeyeceğimiz bir sonuç esasen.

“Bu duruma sebep olan ve artık eski çağlarda kalması gereken yağ yakma mantığı: Yağ yakma = çok katı diyet + yüksek tempolu, canınıza okuyan metabolik bazlı antrenman programları.”

Yağ Yakmanın En İyi Yolu

Yağ Yakmanın En İyi Yolu

Öncelikle yağ yakmada kalori açığı oluşturma gerekliliğini asla unutmayalım.

Bütün bu süreci yoğun tempolu ve zorlayıcı antrenmanlar, süpersetler, trisetler ve sizi bitiren 35-40 dakikalık yüksek yoğunluklu interval kardiyo egzersizleri ile hızlandırmanız mümkündür.

Antrenman çalışmaları, uzun ya da kısa vadede birçok avantaj getiriyor aslında. Daha iyi kas hacmi, daha iyi kardiyovasküler sistem, metabolik iyileşme, dinlenme kalitesinin artması, kalp hızının normal seviyelerde seyretmesi, daha az stres, kemik yoğunluğunun artması ve daha niceleri…

Özellikle konu yağ yakmak olduğunda, öncelik her zaman kas kütlesinin korunması olması gerekir. Bunun yolu genellikle deadlift, squat, bench press gibi çok eklemli bileşik hareketleri yapmak ile orantılıdır. Bu egzersizleri yüksek ağırlık düşük tekrar şeklinde yapmak, kas liflerini etkili şekilde çalıştıracağı ve merkezi sinir sistemi kuvvetini sağlam tutacağı için kas kütlenizi korumanızı sağladığından oldukça faydalıdır.

Düşük ağırlık çok tekrarlı antrenman sistemleri, birçok zayıflama programının vazgeçilmezi olsalar da, daha çok dayanıklılık kapasitesini arttırmaya yönelik hazırlanmaktadırlar.

Her iki yöntemi de tercih etmek size kalmış. Konu yağ yakma olduğunda, kas kütlenizi korumak için tasarlanmış olan kuvvet odaklı ve az tekrar yüksek ağırlıklı çalışmaları göz ardı etmemelisiniz.

Yağ Yakarken Beslenmenin Önemi

Yağ Yakarken Beslenmenin Önemi

Beslenmenin bu süreçte önemi oldukça fazla olduğu gibi günlük yaşamda da aynı öneme sahiptir. Fakat insanlar sadece ne yediklerine odaklandığı zaman birçok noktayı gözden kaçırmış olmakla kalmıyor, sağlıklarından da oluyorlar.

Diyetisyenlerin de dile getirdiği diğer bir konu, eğer insanlar iyi beslenme konusuna daha fazla önem verseler, bu besinleri antrenmanlarda kuvvet, denge ve dayanıklılık için maksimum seviyede kullanarak, yağ yakmak adına çok daha başarılı sonuçlar elde edebilecekleridir.

Hedeflenen çalışmalar güç, kuvvet ve dayanıklılık üzerine ise, yüksek kalori açığını savunan beslenme yaklaşımı uzun vadede zararlı olabiliyor. Çünkü daha iyi bir performans için, antrenmanlarda ihtiyaç duyulan yakıtı mutlaka almalısınız.

Özetle

Özetle

1. Daha kısa, hedefe yönelik yapılan antrenmanlar, yağ yakma açısından kilit rol oynamaktadırlar.

2. Yağ yakmak için yapılan diyetler çok uzun süreli olmak yerine kısa tutulmalı ve hedefe yönelik uygulanmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap