Yağ Yakan Yiyecekler, Baharatlar, Yağlar

Kilo sorunu olanlar yağ yakan sebze, meyve, bakliyat, baharat ve sıvıları tüketerek zayıflayabilirler. Bitki çayları da yağ yakmada etkili yöntemlerdendir.

İnsanlar genelde günde aldığı kalori miktarından daha fazla kalori almaktadırlar. Bundan dolayı insanlar aldıkları kaloriden daha fazla kalori yapmak sorundadırlar. Genelde alınan kalorileri 500/700 arasında sabitlenmesi durumunda yaklaşık olarak haftada 1 kiloya kadar kilo vermek mümkün olabilmektedir. Bu kilo verme tercihi genelde yavaş yavaş kilo vermek isteyenler tarafından tercih edilmektedir. Hızlı kilo vermek isteyen insanlar tarafından fazla tercih edilmez. Hızlı kilo vermek sağlık açısından uygun olmadığı gibi yavaş yavaş verilen kilolar bünye için daha sağlıklı olarak bilinmektedir. İnsanlar yedikleri yiyeceklerden elde ettikleri kalorileri miktarını atmak için daha fazla kalori yakan egzersizler yapabilirler. İnsanlar uyguladıkları diyetlerde dikkat etmesi gereken en önemli şey yağ yakan besinleri tercih etmeleri olmalıdır. Yağ yakan yiyeceklerin tercih edilmesi durumunda yavaş ve kalıcı bir şekilde kilo verilebilmektedir. Bu yağ yakan besinlerin tüketilmesi neticesinde insanların metabolizması hızlanır ve bu günde 100/200 civarı kalori yakmanızı sağlar. Bu yağ yakan yiyeceklerin hızlı kilo verme düşüncesi olan insanlar tarafından tercih edilmemelidir. Bu düşünce insanları hayal kırıklığına uğratabilir. Yağ yakan besinleri tüketen insan haftada fazladan yaklaşık olarak 700 ile 1400 kalori arasında kalori miktarını harcarlar. Bu miktar insanlar için küçümsenmeyecek kadar fazladır. Yağ yakan besinlerin yanında alınacak Omega-3 bakımından zengin besinler tüketilmeli ve kilo vermek için tercih edilmelidir.

Yağ Yakan Yiyecekler Nelerdir?

Mevcut şartlarda yağ yakan yiyecekleri aşağıda madde madde sıralanmaktadır. Bu maddelerin uygulanması durumunda kalıcı kilo verme işlemi gerçekleşecektir. Elbette bu sayılan maddelerin tüketilmesi bazı sağlık sorunları olan kişiler tarafından tercih edilmemelidir. Bu bağlamda kendinize en uygun olan maddeyi tüketmeli ve bu noktada dikkatli olmak durumundayız.

Kırmızıbiber:

Metabolizmayı hızlandırması ile bilinen kırmızıbiber genelde Arnavut biberi olarak da bilinir. Bu madde içerisinde barındırdığı “capsaicin” maddesi ile metabolizma hızlı bir şekilde değişkenlik göstermektedir. Bu madde ile vücutta bulunan damarlar içerisindeki yağın atılmasını sağlar ve kalp atım hızını artırmaktadır.

Zencefil:

Bu maddenin tüketilmesi ile kan damarları genişler ve damarlarda bulunan kan akışı hızlanır. Bu sayede metabolizma rahatlama yaşar.

Süt:

Alınan besinler içerisinde olan süt kalsiyum açısından zengindir. Bu gıdanın alınması sonrasında metabolizma hızlanır ve kalori atılmasını sağlar. Ortalama insan en fazla 1200 ile 1300 mg arasında tüketilmesi yeterlidir. Fazla tüketilmesi sağlık açısından pek fazla katkı sağlamaz.

Zeytinyağı:

İnsan damarlarında olan kan içerisinde bulunan kolesterol seviyesinin düşürülmesinde etkilidir. Bu yağ yakımını da hızlandırır.

Portakal, Greyfurt:

Genellikle her zaman temin edilebilecek C vitamini temini için elma, portakal, limon hatta karpuz bile C vitamini açısından zengin besinlerdir. Bu besinlerin tüketilmesi ile vücutta mevcut yağ oranı yakılarak düşürülmektedir. Daha hızlı atılan yağ kolay kilo vermenin önünü açar.

Yeşil Çay:

Genellikle zayıflamak için insanlar yeşil çay içmeyi tercih ederi. Yeşil çay içerisinde yer alan “EGCG” maddesi yağ yakımını hızlandırmakta ve beyin çalışmasını daha iyi sağlamaktadır. Sinir sisteminin çalışmasını da düzenleyen bu madde dinlenirken bile kalori yakımını sağlamaktadır.

Yumurta:

Genellikle insanların tüketmek istemediği yumurta da B12 vitamini bakımından zengin bir besin olarak bilinir. Bu madde metabolizmanın hızlanmasını ve yağ yakımı hızını artırmaktadır.

Somon:

Yağ yakımını hızlandıran balıklar içerisinde yer alan Somon balığı omega-3 maddesi içerir ve insanlar tarafından tüketilmelidir. Yağ yakımı için gerekli olan bileşenlere sahiptir.

Sarımsak:

İnsanları tokluk hissini düzenleyen insülin miktarı ile seviye düzenlenmektedir.

Yulaf:

Genellikle açlık hissini ortaya çıkartan şeker oranı yulaf besini ile dengelenmekte ve besin tüketilmemesini tetiklemektedir. Şeker oranını düşüren bitkiler yağ beslenme düşüncesini ötelemektedir.

Keten Tohumu:

masının önüne geçen yağ asitlerinin oluşmasını sağlamaktadır. Bu madde ile yağ yakımı hızlandırmaktadır.

Ceviz:

Omega-3 maddesi zenginliği bakımından öncü olan ceviz yağ yakımını hızlandırmaktadır. Günde ortalama 2/3 adet tüketilmesi önerilen ceviz öğünler arasında tüketilmesi tercih edilmelidir.

Soya Fasulyesi:

İçerisinde depoladığı protein ile insanların gıda tüketiminin önüne geçmektedir. Genellikle tok tutan gıda olarak bilinen Soya Fasulyesi yağ yakımını da hızlandırmaktadır.

Bal:

İnsanların rejime girmesi veya diyet yapması sırasında tatlı ihtiyacının karşılanması organik bal tüketilerek giderilmelidir. İçerisinde olan “Nitrik asit” ile yağ yakımı hızlanmaktadır.

Sirke:

Yağ yakımını hızlandırması ile bilinmeyen sirke vücutta tokluk hissi uyandırarak insanların ihtiyaç dışı kalori tüketilmesinin önüne geçer.

Mercimek:

Vücutta oluşabilecek demir eksikliği metabolizmanın yavaşlamasına dolayısı ile kalori yakımını düşürmektedir. Genellikle 1 kâse mercimek ile bu ihtiyaç karşılanabilir. Bu karşılanma sonrasında metabolizma hızlanır ve yağ yakımı daha fazla gerçekleşir.

Esmer Pirinç:

İnsanlar tarafından tercih edilen esmer pirinç vücudun yağ depolamasını engeller. Bu sayede istenmeyen yağlar vücutta birikmez ve insanların kalori yakmalarının önü açılmış olur. İnsanların kilo vermesinden sonra mevcut verilen kiloları geri alınmasını önlemek için düzenli spor yapılmalı ve düzenli bir beslenme ile kilo oranı korunmalıdır. 33329