Yağ Oranınızı Azaltmak İçin Bunları Uygulayın

Yağ Oranınızı Azaltmak İçin Bunları Uygulayın. Parça parça görünen, belirgin karın kası imkansız gibi görünebilir. Aslına bakarsanız; karın kası herkeste bulunuyor. Tek problem karın etrafındaki yağların altında kalmış olmasıdır. Bölgesel yağ yakımı diye bir efsanenin de olmadığını varsayarsak, geriye sadece vücut yağ oranını düşürmek kalıyor ki aslında imkansız bir şey değil. Karın kaslarınızı belirgin hale getirmek için sahip olmanız gereken yağ oranı yüzdesi 10. Vücut yağ oranınızı %10’a düşürdüğünüz zaman artık karın kaslarınıza merhaba diyebilir ve görünen kaslar elde edebilirsiniz.

Yağ oranınızın yüksek olması hayat standartlarınızı ve yaşam sürenizi olumsuz yönde etkiliyor olduğunu bilmelisiniz. Yani fazla kilolu olmak, kalp rahatsızlıkları, şeker hastalığı ve kanser gibi birçok rahatsızlığa davetiye çıkartmak anlamına gelmektedir. Düşük yağ oranı ise (aşırı düşük olmaması şartıyla), daha sağlıklı ve mutlu bir yaşam sunduğundan bu konuya özen göstermelisiniz. Üstelik yapılan çalışmalarda, kilo veren kişilerin obezlere kıyasla yaşama daha pozitif baktıklarını, cinsel hayatlarının daha hareketli olduğunu gerçeğini ortaya çıkartıyor.

Dilerseniz aşağıdaki ipuçları yağ oranınızı kontrol altında tutmaya yardımcı olacağından bir göz atalım;

Yeterli Beslenme: “Ne yersen O’sun” sözünü burada dile getirebiliriz. Besin değeri yüksek ama kalorisi düşük besinler yağ yakımını hızlandırmaya yardımcı olurlar. Sebzeleri öğünlerinizde mutlaka bulundurmanız gerekiyor demeliyiz.

Lifli Gıdalar: Bol lifli gıdaların, yağ yakımını hızlandırması nedeniyle birçok araştırma sonucunda kanıtlanan bu gerçeği değerlendirmeliyiz. Bu nedenler öğünlerinize tam tahıllı ürünleri eklemeyi unutmamaya çalışmalısınız.

Süt Ürünleri: Vücudunuzdaki kalsiyum düzeyinin az miktarda olması metabolizma hızınızı yavaşlatacağını hatırlatalım. Süt ürünlerini beslenme planınızdan eksik etmemeye çalışmalısınız. Az yağlı ya da yağsız ürünlerini kullanmanızı öneriyoruz.

Su: Yaşam kaynağı olan su, sıvı ihtiyacınızı karşılayarak, metabolizmanızı hızlı tutmayı sağlıyor. Üstelik doygunluk hissi de vermesi nedeniyle eksik etmemeye özen gösterilmelidir.

yağ oranını azaltmak için meyve

Yeşil Çay: Yağ yakımına destek olan olan yeşil çaya, bir dilim limon ekleyerek insülin direnci ihtimaline karşı size destek olacağını bilmelisiniz. Günde 2 fincan yeşil çay içmek, olumlu değişimlere neden olacaktır.

Baharatlar: Biberlerde bulunan ve acı tadını veren kapsaisin maddesi, metabolizmayı  hızlandırması ile biliniyor. Şayet acı seviyorsanız, mutlaka biber tüketmeye çalışarak, yağlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Uyku Düzeni: Uyku, yağ yakımının olmazsa olmaz kurallarından biridir. Fitness salonunda saatlerce çalışın ya da harika bir beslenme planına sahip olun fark etmez, şayet uyku düzeniniz yoksa ve gerektiği kadar uyumuyorsanız, daha az yakacağınızı bilmelisiniz

Kas Kütlesi: Bu durum hepimiz için öncelik olmayabilir  fakat kas hacminizi 1.5-2 kg arttırmak, haftada 1000 kaloriden fazla yağ yakmanızı sağlayabilen bir diğer gerçektir diyebiliriz.

Bileşik Egzersizler: Vücudunuzda büyük kaslar dahil pek çok kas grubunu aynı anda çalıştıran, squat, deadlift ve power clean gibi bileşik egzersizler, yağ yakımına yardımcı olacağından düzenli olarak uygulanmalıdır.

HIIT Kardiyo: Yoğun tempo aralıklı olan bu kardiyo çalışmalarının, kalori yakımında ne kadar etkili olduğunu söylememize gerek yok sanıyoruz Ancak haftada 2-3 kez yaparak oluşan değişimleri fark edebilirsiniz.

D Vitamini: Süt, yumurta, balık ve yulafta fazlasıyla bulunan D vitamini, kilo vermeye ve kas gelişimine destek olduklarından, düzenli olarak tüketilmesi gereken gıdalar arasında yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap