Yağ Kasa Dönüşüyor mu? Arasındaki Farklar Nelerdir?

Yağ Kasa Dönüşüyor mu? Arasındaki Farklar Nelerdir? Yağlar kasa dönüşebilir mi? sorusunun net şekilde vermek gerekirse; oturduğunuz yerde yağları kasa asla dönüştüremezsiniz! Fakat, yerinizden kalkıp biraz çaba sarf ederseniz, vücudunuzdaki değişimleri kısa sürede fark etmemeniz mümkün değildir.

Sosyal platformlar, televizyonda ya da farklı birçok mecrada “Yağları kasa dönüştürüyoruz” şeklinde vaatler ile karşılaşmış olmalısınız. Bu gibi iddialı sloganlar, genelde dikkat çekme ve satışları arttırmak için yapılan bir taktikten başka bir şey değildir. Malesef ki, bu vaatlerin doğru olmadığını üzülerek belirtmek isteriz. Yağları kasa çevirmek gibi bir şey söz konusu değil. Gerçek dışı bir durumdur.

Yağ ve Kas Arasındaki Fark

Yağ ve Kas Arasındaki Fark

Yağ ve kas kütlesi iki farklı şey olduğu konusunda bilgi sahibi olmalısınız. Kas, uyuduğunuz saatlerde bile kalori yakmayı sağlayan bir motora benzetilmektedir. Hareket ederek daha da fazla kalori yakmanız mümkün. Yağ ise, fazla enerjinin depolanmış halidir ve yağlar, babalarımızın dediği gibi bizi darbelere karşı koruyan ve üşümeyi engelleyen yararlı şeyler sayılmazlar. Vücudun işlevleri için tabii ki yağlara da ihtiyacı var ancak parça parça karın kasları ve yağsız adonis kaslarıyla dolaşıyorsanız, merak etmeyin korkacak hiçbir şeyiniz yok anlamına gelir.

Harekete Geçme Vakti!

Harekete Geçme Vakti!

Kas kütlesini arttırmak ve yağlardan kurtulmak mümkün müdür? sorusuna gelecek olursak Maalesef, aynı anda ikisini de başarmak imkansıza yakın bir durumdur. Bunun nedeni ise yağları yakmak için kalori açığı oluşturmanız gerekliliğinden kaynaklanır. Kasları büyütmek için ise ekstra kaloriye ihtiyaç duymanız gerekiyor. Üstelik, kas büyümesinde anahtar rol oynayan insülin hormonu, yağ yakımının düşmanı konumundadır. Kas büyümesi için tüketeceğiniz karbonhidratların sonucunda insülin ortaya çıktığını da belirtelim.

Özetlemek gerekirse, önce bir şeye odaklanmalı ve hedefinize ulaştıktan sonra bir sonraki meydan okumayı yaparak, kendinize yeni hedefler koymaya devam etmelisiniz.

Dikkat etmeniz gereken durum, öncelikle bulk (büyüme) dönemiyle başlamanız olmalıdır. Bu süreçte, daha fazla karbonhidrat da dahil olmak üzere ekstra kalori tüketeceğiniz için ister istemez kas yanında yağ artışı da meydana geleceğini bilmelisiniz. Vücudunuzda yağ artışı aşırıya kaçmadığı sürece endişelenmenize gerek bulunmuyor. Gerçekten sert ve ağır antrenmanlar yapın ve pirinç, makarna, tavuk, kırmızı et, baık, yulaf ezmesi vb. gibi kaslarınızın gelişmesi için ihtiyaç duyduğu şekilde beslenmeye özen gösterin. Bunların yanı sıra şeker, abur cubur ve alkol asla tüketmemelisiniz!

Kas için Beslenme Düzenine Sadık Kalın

Kas için Beslenme Düzenine Sadık Kalın

Hayal ettiğiniz kas kütlesini vücudunuza eklediğinizde, programı değiştirin ve diyet dönemine girmelisiniz. Bu dönemde yemek düzenini dikkatli ayarlayarak yediklerinizi bir kenara not almalı ve günde 500 kalori açık vermeye çalışmalısınız. İşte tam bu noktada daha önce vücudunuza eklediğiniz kasların ekmeğini yemeye başlayacağınızı hatırlatalım.

Kaslarınız, durduğunuz yerde kalori harcar ve daha fazla kas kütlesine sahip olmanız, hiçbir şey yapmasanız bile daha fazla kalori yakmanız anlamına geldiğini öğrenmelisiniz. Bu da hafif bir diyet ile karın kaslarınıza merhaba demenizi sağlayacak önemli bir durumdur.

Kas için Protein Tüketimini Arttırın

Kas için Protein Tüketimini Arttırın

Diyet programı uyguladığınız sürelerde, protein tüketimini arttırmak istemeniz normaldir. Fakat ağırlık antrenmanlarınıza aynı önemi vermeyi ihmal etmemelisiniz. Fazla protein, Kas kütlenizi korumanıza yardımcı olacak bir durumdur. Diyetteki en büyük amaç, kas kütlesini kaybetmeden yavaş yavaş yağlardan kurtulmak olması gerektiğini unutmamalısınız. Beslenme düzeninizde ani radikal değişiklikler yapmak kötü sonuçlar almanızı sağlayacağından acele etmeyin, sabırlı olmaya çalışın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap