Vücut Tipine Uygun Antrenman Yapmak Önem Taşıyor

Vücut Tipine Uygun Antrenman Yapmak Önem Taşıyor.. Vücut Tipinizi yakından tanırsanız, vücut gelişiminiz için ona en uygun şekilde antrenman yapmayı da bilirsiniz.

Amaçladığınız vücuda ulaşmanın en önemli noktası size en uygun antrenmanları tespit ederek, uygulamaktan geçmektedir. Vücudunuzu tanımak bu konuda size rehberlik edeceğinden, büyük önem taşımaktadır. Üç farklı vücut tipi bulunur;

Ektomorf, zayıf bir yapıya sahip ve kas geliştirmekte oldukça zorlanan kişilerdir.

Endomorf, yağlanmaya müsait yapısı bulunan büyük bedenli ve kilolu kişilerdir.

Mezomorf, genetik olarak yağsız ve atletik vücuda sahip, kolaylıkla kas geliştiren ve bunları koruyan kişilerdir.

Peki siz hangi gruba aitsiniz?

Ektomorf Vücut Tipine Uygunluk

Ektomorf Vücut Tipine Uygunluk

Omuzlarınız dar, bilekleriniz ince yapılı ve kaslarınızı büyütmekte zorluk çekiyorsanız, bu gruba dahil kişiler olduğunuzu söyleyebiliriz. Ektomorf vücutlar, yağlanmaya çok müsait olmadıklarından genellikle zayıf kalmaktadırlar. Metabolizmaları çok hızlı olduğu için kas geliştirmek istiyorlarsa oldukça fazla miktarda kalori alımı yapmalı gerektiğini de ayrıca vurgulamalıyız.

Antrenman

Ektomorf yapılı kişiler için hafif ağırlıklarla çalışmak bir işe yaramaya bir durumdur. Bu grup insanları, kısa ve yüksek tempolu ağırlık antrenmanlarını tercih edebilirler. Antrenman programları; sert, yorucu ve kısa olarak hazırlanmalıdır. Şayet hareketleri çok rahat şekilde uyguluyorsanız, bir yerlerde yanlışlık olduğunu bilmeniz gerekir. Yüksek ağırlıklı ve düşük tekrarlı antrenman stili benimsenmeli ve bu şekilde çalışma yapmalıdırlar. Kardiyo egzersizleri ise bu grup için olmazsa olmaz bir seçenek değildir.

Endomorf

Halk arasında “iri kemikli” olarak da nitelendirilen, genetik olarak yapılı olan bu vücut tipi, yağlanmaya biraz daha fazla meyilli vücutlardan oluşuyor. Beslenme programına oldukça fazla dikkat etmeleri gereken bu grup insanları, özel beslenmelidirler. Endomorflar oldukça güçlü yapıya sahiptirler fakat parçalı karın kaslarına sahip olmalı gerçekten çok bir durumdur.

Antrenman

Endomorfik vücut tipine sahip kişilerin en büyük problemi yağ yakmakta zorluk yaşamaları ve bu sürecin uzun sürmesidir diyebiliriz. Bu sebepten dolayı kardiyo antrenmanlarını arttırmaları gerekebilir. Yoğunluğu sürekli değişen interval antrenman sistemi ise en fazla verim alabilecekleri çalışma şeklidir diyebiliriz.

vücut tipi

Mezamorf

Herkesin özenerek baktığı doğuştan şanslı adamlar grubu da diyebiliriz! Antrenman yapmasalar da omuzları geniş, yağsız, atletik yapılı insanlardır. Bu grubun diğer iki gruba göre kas geliştirmeleri ve yağ yakmaları oldukça kolay olacağını belirtmeliyiz. Normal şartlarda bir kişi antrenman yapmayı bıraktıktan sonra 1 ay içinde kayıplar yaşamaya başladığı gözlemlenir ancak mezamorflarda bu süre çok daha uzun sürer ve kas hafızaları çok iyi olduğundan daha kolay geri dönme şansına sahiptirler.

Antrenman

Mezamorfik vücut, her antrenman stiline çok hızlı şekilde cevap veren yapıya sahiptirler. Bu vücut tipine sahip kişiler antrenman metotlarını sürekli değiştirerek, vücudunu zorlamalı ve şaşırtmaya çalışmalıdırlar. Squat, deadlift, bench press, barfiks gibi birden fazla kas grubunu aynı zamanda çalıştıran ve çok faydalı bileşik hareketlerden vazgeçmemeye özen göstermelidirler.

61148