Vücut Geliştirmede Bu Yanlışlar Kas Oluşumunu Önlüyor

Vücut Geliştirmede Bu Yanlışlar Kas Oluşumunu Önlüyor. Vücut geliştirme ve fitness konusunda kulağınıza gelen her bilgiye  inanmamalısınız!

Yanlış 1: Daha Fazla Protein=Daha Fazla Kas

Yanlış 1: Daha Fazla Protein=Daha Fazla Kas

Besin grubu; Protein, karbonhidrat, yağ farketmez ki hangisini yerseniz yiyin, eğer gereğinden fazla yerseniz vücudunuzun yağlanması kaçınılmaz bir sonuçtur. Bu kadar net bir durumdur. Kas geliştirme; antrenman, beslenme ve dinlenmenin bir sonucu meydana gelir. Şayet kaslarınızı zorlayacak yeterlilikte antrenman yapmıyorsanız, kaslarınız büyümeyecektir. Yeteri kadar dinlenmezseniz, kaslarınız istediğiniz duruma gelmez. Beslenmenizde daha fazla proteine yer vermek, otomatik olarak kaslarınızı daha fazla büyütmek için yeterli değildir.

Bilindik bir görüş olan “ne kadar çok protein alırsam, kaslarım o kadar çok büyür” görüşü tamamen yanlış bir durumdur. Protein, antrenmanlarınızdan daha iyi sonuçlar almanızı sağlamak için gereklidir. Eğer siz antrenmanların hakkını vermiyor ve kaslarınızı yeteri kadar zorlamıyorsanız, aldığınız proteinler hiç bir işe yaramaz sonucuna ulaşabiliriz.

Yanlış 2: Karın Kaslarım İçin Her Gün 250 Mekik Çekmeliyim

Yanlış 2: Karın Kaslarım İçin Her Gün 250 Mekik Çekmeliyim

Düzenli bir şekilde her gün 250 mekik çekmek, size karın kasından ziyade sırt ağrısı getirmek demektir. Bu egzersizi gereğinden fazla yapmak sırt ağrılarına ve sakatlıklara yol açıyor. Karın kaslarınızı geliştirip ortaya çıkarmak istiyorsanız, plank ve crunch gibi daha etkili hareketler tercih etmeniz gerekiyor. Fakat bilmeniz gereken: Hangi karın egzersizini yaparsanız yapın, karın kaslarını ortaya çıkarmak için düzenli ve dengeli beslenme gerekli olduğudur. Öğünlerinizde proteini arttırarak, karbonhidratı azaltarak beslenmelisiniz.

Antrenman Sonrası Ne İstersem Yiyebilirim

Yanlış 3: Antrenman Sonrası Ne İstersem Yiyebilirim

Antrenmanlardan sonra kesinlikle yemek yememeye çalışmalısınız. Antrenman sonrası kasların gelişmesi için vücudun proteine ve karbonhidrata ihtiyaç duyabilir ancak antrenman sırasında kaslarınızda boşalan glikojeni doldurduktan sonra yiyeceğiniz her şey vücutta yağ olarak depolanacağından dikkatli olmalısınız. Antrenman sonrasında temiz beslenmeye özen göstermeniz gerekir. Nasıl temiz beslenebileceğinizi buradan öğrenebilir, doğru yolu takip edebilirsiniz.

Yanlış 4: Düşük Ağırlık Çok Tekrarlı Setler Kasları Geliştirir

Yanlış 4: Düşük Ağırlık Çok Tekrarlı Setler Kasları Geliştirir

Spora yeni başlayanlardansanız; her türlü ağırlık antrenmanı kaslarını geliştirmeye yardımcı olabilir fakat zaman geçip vücudunuz daha iyi bir seviyeye geldiğinde, kaslarınızın daha fazla gelişmesi için daha yüksek ağırlıklara ihtiyaç duymanız normal bir durumdur. Özellikle ağırlık antrenmanları ile hacminiz ve gücünüz arttırdığından, daha güçlü olmak demek daha yüksek ağırlıklarla çalışmak demek anlamına da gelmektedir.

Kaslarımda Ağrı Hissetmiyorsam İyi Antrenman Yapmamışımdır

Yanlış 5: Kaslarımda Ağrı Hissetmiyorsam İyi Antrenman Yapmamışımdır

Antrenmanın akabinde çalıştığınız kas gruplarında ağrı hissetmemeniz, antrenmanın kötü geçtiği anlamına gelmediğini bilmelisiniz. Çok uzun süre çalışmadığınız kas gruplarını çalıştırdığınızda ya da antrenman yoğunluğunun çok fazla olduğu durumlarda kaslarınızda ağrı hissetmeniz kaçınılmazdır. Antrenman sonrası esneme ve soğuma hareketleri ile bu ağrıları minimuma indirebileceğinizi de hatırlatmak isteriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap