Vefa İsminin Anlamı

Vefa İsminin Anlamı

Vefa İsminin Anlamı Vefa ismi uzun yıllardır kız ve erkek çocukları için tercih edilen isimler arasında yer alır.  Çok fazla çocuğa Vefa isminin verilmesi ise pek çok yeni anne ve baba adayının Vefa isminin anlamı konusunda araştırma yapmasına neden olur. Oldukça dikkat çekici bir anlama sahip olan Vefa isminin anlamını merak ediyor, hangi bebeklere Vefa isminin koyulabileceğini araştırıyor, “Vefa isminin anlamı nedir?” ya da “Vefa isminin numerolojisi nasıldır?” sorularının cevabını merak ediyorsanız yazımızın detaylarını okuyabilirsiniz.

Vefa isminin anlamına bakıldığında bir değil birden fazla anlama sahip olduğu görülür. Bu anlamlardan ilki ağadır. Ağa anlamına gelen Vefa isminin bir diğer anlamı ay veren olarak bilinir. Toplam yedi tane anlama gelen Vefa isminin diğer anlamları ise sırasıyla; sevgi ve dostluk, sevgi ve dostluğa bağlılık, sözünde durma, dostluğu sürdürme ve sevgi bağı olarak bilinir.

Arapça kökenli olan Vefa ismi, Kuran’da geçmeyen isimler arasında yer alır. Genellikle erkek bebeklerde tercih edilse de kız çocuklarda da Vefa isminin kullanıldığı görülür.  Türkiye’de paylaşılan 2022 verilerine bakıldığında 3517 kişinin bebeğine Vefa ismini verdiği bilinmektedir. İstanbul’da 514 bebeğe Vefa ismi verilirken, Ankara’da 204 bebeğe Vefa ismi verilmiş ve İzmir’de ise 129 bebeğe Vefa ismi koyulmuştur. Bu nedenle 2022 yılında pek çok bebeğe Vefa isminin verildiğini görmek ve bu ismin oldukça popüler olduğunu analiz etmek mümkündür.

İsimlere bakıldığında bu isme sahip olan bebeklerin genellikle gri rengi sevdiği bilinir. Vefa isminin verildiği bebekler duygusallıkları ile ön plana çıkarlar, ince fikirli oldukları için çevrelerindeki insanları çok düşünürler, yalan söylemezler, oldukça dürüst bir yapıya sahiptirler, hayal güçleri çok gelişmiştir ve romantik bir ruh haline sahiptirler.  Vefa ismine sahip olan kişiler için hayattaki en önemli şey rahatlıktır. Bu ise sahip olan kişiler rahatlarının bozulmasından hiç hoşlanmazlar.

Vefa isminin verildiği insanların fiziksel özellikleri de birbirleriyle benzerlik gösterir. Bu isme sahip olan kişiler genellikle geniş omuzlara, koyu renkli gözlere, orantılı bir yüze, dalgalı saçlara, kemerli bir burun ve köşeli yüz hatlarına sahiptir. Aynı zamanda Vefa ismine sahip olan erkeklerde ses tonunun kalın olduğu da görülür.

Vefa ismi analiz edilirken harf analizinden de sıklıkla yararlanılır.  Bu ismin harf analizi yapıldığında V harfinin içe dönüklük, E harfinin sıkıntılara karşı mücadele etme gücü, F harfinin uysallık, A harfinin ise atılganlık anlamına geldiği ortaya çıkar.

Vefa ismi hakkında bilinmesi gerekenlerden biri de bu ismin caiz olup olmadığıdır. Özellikle yeni ebeveyn olacak kişilerin sıklıkla sorduğu “Vefa ismi caiz midir?” sorusunun cevabı herhangi bir sakınca arz etmemektedir.  Sakıncalı isimlerden biri olmadığı için Vefa ismini bebeklere koymakta bir sorun yoktur.

Vefa isminin koyulduğu bebeklerin genellikle enerjik, çevreye neşe saçan bebekler olduğu görülür. Pratik zekanın sembolü olan Vefa ismine sahip olan kişilerde acelecilik vardır. Oldukça kısa süre içerisinde pek çok şeyi yapabilecek güce sahip olan bu bireylerin çevresine karşı dikkatli olması son derece önemlidir.

vefa-isminin-anlami-99120
Vefa İsminin Anlamı

Vefa isminin numerolojisi de harflerin alfabedeki sıralamalarına göre belirlenir.  Oldukça sık tercih edilen Vefa isminin numeroloji incelemesine göre; V harfi yirmi yedi, E harfi altı, F harfi yedi, A harfi ise biri temsil ettiği için bu ismin numerolojisi kırk birdir. Harflerin karşılık geldiği rakamların toplanmasıyla tüm isimlerin numerolojisine ulaşmak mümkündür. Genellikle Vefa ismine sahip olan kişilerin kader sayısı da ikidir. 2 pek çok anlama gelir ve Vefa ismine sahip olanların hayatında önemli bir yere sahiptir.

Vefa isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 7 farklı şekilde tanımlanmıştır.

 • 1 – Ağa, Varlıklı Kimse, Ağabay
 • 2 – Ayveren
 • 3 – Sevgi Ve Dostluğu Sürdürme.
 • 4 – Sözünü Yerine Getirme, Sözünde Durma, Borcunu Ödeme.
 • 5 – Sevgi, Dostluk Ve Bağlılıkta Sebat. Yetme Yetişme; Ömrü Vefa Etmedi.
 • 6 – Sözünde durma, dostluğu sürdürme.
 • 7 – Sevgi bağlılığı.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Söylenişi: vefa:
Kuran ‘da geçmiyor.

Vefa ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Vefa ismini kullanan 3.517 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Vefa ismini kullanan 514 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Vefa ismini kullanan 204 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Vefa ismini kullanan 129 kişi bulunmaktadır.

Vefa isminin Türkiye sıralaması

Vefa en çok kullanılan 1724. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 830. isimdir.

Vefa ismini kullananların sayısı, son bir yılda 96 kişi artmıştır.

Vefa isminin Harf Analizi

Kişiye Vefa ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

V : Kendi içine dönük, umursamaz birini çağrıştırır, v harfinin çok bir etkisi yoktur.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

F : Uysal, güvenilir anlamı uyandırır,bu harf isminizde olabilir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Vefa İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Vefa ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Vefa isminin anlamını gözden geçirin!

Vefa İsminin Numerolojisi

Vefa isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

V: yirmi yedi
E: altı
F: yedi
A: bir
TOPLAM: 41

Vefa ismini taşıyan bazı ünlü kişiler:

 1. Vefa Küçük: Türk futbol antrenörü ve eski futbolcu. Fenerbahçe ve Türkiye millî futbol takımında oynamıştır.
 2. Vefa Salman: Türk yazar ve senarist. “Masumiyet Müzesi” ve “Hababam Sınıfı” gibi eserleriyle tanınır.
 3. Vefa Karatay: Türk müzikolog ve akademisyen. Türk halk müziği alanında çalışmalar yapmıştır.
 4. Vefa Erginbaş: Türk yüzücü. Millî takımda yer almış ve Türkiye rekorları kırmıştır.

Bu listede sadece birkaç Vefa isimli ünlüye örnekler verilmiştir. Daha fazla Vefa isimli ünlü kişi bulunabilir.

44487