Uyuz Nedir? Uyuz Nasıl Geçer? Uyuz Tedavisi Nedir? Cilt Hastalıkları

Uyuz genelde bahar aylarında kendini gösteren cilt hastalığıdır. Düzenli tedavi ile iyileşebilir. Bitkisel çözüm gibi tedaviler de vardır.

Uyuz Nedir İlkbahar ve sonbaharda artan uyuz salgınları pek çok kişiyi etkilemektedir ve toplumda hızla yayılmaktadır. Uyuz bir hastalık mıdır? Uyuz hastalığı Ne Kadar Sürer? Uyuz için ne yapılmalı? Bunun gibi pek çok soru haberin devamında yer alıyor.

Uyuz Nedir? Uyuz Nasıl Bir Hastalıktır?

Uyuz, insanda ve hayvanda görülen şiddetli kaşıntıya ve döküntüye yol açan paraziter bir deri hastalığıdır. Uyuz ne demek, parazitlerin deriye yerleşmesiyle oluşan bir hastalıktır. Uyuzun kuluçka süresi 2 ile 6 hafta arasındadır.

Kaşınmaya başladığınız anda en az 2 en çok 6 Hafta öncesinden bu hastalığı kapmışsınız demektir.

Uyuz Bir Hayvan Mı? Uyuz Nasıl Bir Şey?

Halk arasında uyuz biti denilen varlık bir parazittir.  Parazitler ve asalaklar bir başka canlıya bağımlı olarak yaşayan ve onun üzerinden beslenen organizmalardır. Çok küçüktürler ve genellikle gözle görülmezler. Mikroskop altında incelendiği zaman sekiz bacaklı akarlara benzediği görülür. İlaç sürülüp temizlenmediği zaman hızla üreyerek çoğalırlar.

Uyuz Neden Olur? Uyuz Belirtileri Nelerdir?

Uyuz Nedir? Uyuz Nasıl Geçer? Uyuz Tedavisi Nedir? Cilt Hastalıkları
Uyuz Nedir? Uyuz Nasıl Geçer? Uyuz Tedavisi Nedir? Cilt Hastalıkları

Uyuz, gözle görülmeyen sekiz bacaklı akarların derinin altına yumurta bırakıp çoğalmasıyla olur. Park ve bahçelerden, kalabalık alanlardan bulaşır. Belirtileri, kaşınma, döküntüdür. Akarlar kola bacağa kafaya ve vücudun her yerine yumurta bırakabilir. Yumurta olan yerler çok fazla kaşınır ve deri döküntülerine neden olur.

Uyuz ve Virüs Arasındaki Benzerlikler ve Farklılıklar Nedir?

 • İkisi de çok bulaşıcıdır.
 • İkisi de insandan insana ve hayvandan hayvana bulaşır. Hayvandan insana bulaşan uyuz çok yaşayamaz ve üreyemez. İnsandan insana bulaşan uyuz çok daha etkili kaşıntılara yol açar.
 • İkisi de gözle görülmez. Mikroskop altında görülen çok küçük canlılardır.
 • İkisi de bulaştıktan iki hafta içinde belirti vermez. Fark ettiğinizde muhtemelen 2 hafta önce kapmışsınızdır.
 • İkisi de yaşamak için başka bir canlıya ihtiyaç duyar. Doğada tek başına yaşayamazlar.
 • Virüs akciğere yerleşir ve çoğalır; uyuz ise deri ve deri altına inerek yuvalanır ve çoğalır.
 • Virüs öksürme ve hapşırma ile bulaşır; uyuz elle dokunarak bulaşır.

Uyuz ile Alerji ve Egzama Gibi Cilt Hastalıkları Arasındaki Fark ve Benzerlik Nedir?

 • Hepsi kaşıntıya sebep olur.
 • Alerji ve egzama vücudun içinden kaynaklıdır ve psikolojik, psikosomatik temelli rahatsızlıklardır. Uyuz ise tamamen dışardan bulaşan bir parazittir.

Uyuz ile alerji arasındaki fark, uyuz dışardan bulaşan bir parazitin vücut içine yerleşerek kaşıntıya neden olmasıdır. Alerji ise içerden gelen bir tepkidir. Aslında dış dünyada çok da zararlı olmayan bir nedene psikolojik etmenler sonucu aşırı tepki vererek alerjik reaksiyonlar görülür.

Uyuz ile egzama arasındaki fark, egzama deride şişlik ve kızarıklığa yol açar ve kaşıntıya sebep olur. Yaraya benzer görünüme sahip olabilir, herhangi bir nedenden dolayı vücudun içinde üretilir. Stres ve psikolojik kaynaklıdır. Uyuz ise dışarıdan bulaşarak kaşıntıya neden olan bir parazittir.

Uyuz Nasıl Geçer?
Uyuz Nasıl Geçer?

Uyuz Nasıl Geçer?

 • Dokunma
 • Sarılma
 • Ortak havlu ve ortak çarşaf kullanımı
 • Ortak koltuk, kıyafet kullanımı
 • Ortak eşya kullanımı ile uyuz yayılır.

Uyuz Bulaşmasın Diye Ne Yapılır? Kalabalık alanlara girmeyin, park bahçelerde yere oturmayın. Uyuz olan birine dokunmayın.

Uyuz Ne Gibi Rahatsızlık Verir? Uzun süreli ve şiddetli kaşıntılar, deride ince çizgiler oluşur ve deri döküntüleri görülür.

Uyuz Tedavisinden Sonra Kaşıntı Devam Eder Mi? Uyuz tedavisinden sonra kaşıntı devam eder. Sabır isteyen uzun bir süreçtir.  

Beyaz Sirke Uyuz için Nasıl Kullanılır?
Beyaz Sirke Uyuz için Nasıl Kullanılır?

Beyaz Sirke Uyuz için Nasıl Kullanılır?

Beyaz sirkeli su ile tüm ev silinir. Uyuz hastalığına yakalanan kişinin yaşadığı herkese uyuz bulaşabilir. Tüm ev, uyuz hastalığı tamamen geçene kadar her gün beyaz sirkeli su ile silinir ve süpürülür. uyuz için ev ilaçlama yapılabilir ancak ertesi gün yine uyuz yayılır. Bu yüzden günlük silme işlemi önemlidir.

Uyuz geçmiyorsa ne yapmalı? Uyuz böceği nasıl yok edilir? Uyuz nasıl yok edilir? Uyuz Olunca Ne Yapılmalı?

 1. Kullanmadığınız kıyafetleri yıkayıp siyah büyük poşetlere koyup kaldırın. 10 gün poşette kalsın.
 2. Eski çarşaf takımını kullanın, diğerlerine el değmeden kaldırın. Elin dokunduğu her yere uyuz bulaşır.
 3. Bir defa giydiğiniz kıyafeti veya kullandığınız havluyu yüksek ısıda yıkayıp ütüleyin. Bir ay boyunca Her gün çamaşır yıkamak gerebilir. Bu şekilde uyuzdan kurtulabilirsiniz.
 4. Oturduğunuz koltuklara örtü serip, örtüler her gün yıkanacak.
 5. Doktorun verdiği ilaçlar ve cilde nemlendirici sürülecek.
 6. Evdeki herkes bu tedbirlere uyup bu ilaçları kullanacak.
 7. Kimse kimsenin terliğini, havlusunu kullanmayacak.
 8. Ev, otuz gün boyunca her gün sirkeli su ile silinecek ve süpürülecek.
 9. Halı ve kilimler kaldırılacak.
 10. Eve kimseyi almayın, kimseye misafirliğe gitmedin. Temas yoluyla hızlıca yayılır.
 11. Uyuz için sabun    : Kükürtlü sabun alın. Yüz ve kafa hariç tüm vücudu kükürtlü sabun ile yıkayın.
Uyuz İçin Bitkisel Çözüm
Uyuz İçin Bitkisel Çözüm

Uyuz İçin Bitkisel Çözüm

 • 100 gr vazelin
 • 1 tatlı kaşığı  kükürt
 • 1 tatlı kaşığı çay ağacı yağı
 • 40 damla ardıç katran yağı

Yukarıdaki tarife göre hazırlanan uyuz için bitkisel çözüm iyice karıştırılıp yüz hariç tüm vücuda sürüyor. Boyundan başlayıp ayakların altına kadar tüm vücuda sürülür. En az yarım saat bu karışım vücutta bekletilir. Sonra ılık duş alınır.

Sıcak Duş Almayın: Sıcak Uyuzu Arttırıyor

İlaçlarınızı sürüp yeteri kadar bekledikten sonra soğuk veya ılık su ile duş alınmalıdır. Sıcak su uyuzu arttırmaktadır.

Önce Doktora Başvurun

Uyuz olduğunuzu fark ederseniz hemen doktora baş vurun. Doktor uyuz için ilaç, uyuz için krem, uyuz için losyon, uyuz için hap yazar. Doktorun verdiği ilaçlar kullanılmalıdır. Bitkisel çözüm tek başına uyuz hastalığını geçirmeye yeterli olmaz. Eczaneden alıp kullandığınız ilaçlara tamamlayıcı tedavi olarak ve kaşıntıyı önlemek için yukarıdaki bitkisel kür uygulanabilir.

Uyuz ne kadar sürede yayılır?

Anında yayılır. Elle temasta hemen yayılır.

Uyuz ne kadar bulaşıcıdır?

Uyuz, bulaşıcılık oranı en yüksek hastalıklardan biridir.

Uyuz bulaşıcı mı, şeklinde sorulara yanıt uyuz aşırı derecede fazla bulaşıcı bir hastalıktır. Uyuz olan birinin kullandığı havluyu ya da terliği kullanınca bulaşır. Sarılınca, dokununca, tokalaşınca bulaşır. Uyuz bir kimsenin oturduğu koltuğa oturunca, kıyafetlerine dokununca uyuz bulaşır.

Uyuz kıyafetlerde ne kadar yaşar?

Uyuz bitinin küçük ya da ergin olmasına göre değişir. Kıyafetlerde, halı ve kilimlerde ortalama üç gün yaşar.

Uyuz tekrarlar mı?

Evet, uyuz tekrarlayan bir hastalıktır. Tıpkı grip virüsü gibi salgın ve tekrarlayan bir hastalıktır. Bir kere olunca toplumda dönüp dolaşıp tekrardan kapılabilir.

Uyuz Pislikten Mi Olur?

Hayır. Salgın bir hastalıktır. Başka bir insandan ya da hayvandan bulaşır. Ama uyuz olduktan sonra ev çok iyi temizlenmeli, her gün sirkeli sularla silinip süpürülmelidir. Çünkü uyuz paraziti eve, kıyafetlere, halı ve kilime geçer, oradan tekrar insana geçer.

Uyuz kronikleşir mi?

Hayır, sadece psikolojik olarak kaşınma hissi iyileşilse bile bir süre daha devam eder. 1 ay ve 3 ay arası psikolojik kaşıntı devam eder.

Uyuz yaygın mı? Çok yaygın bir hastalıktır.

Bebeğim uyuz oldu ne yapmalıyım?

Doktora başvurunuz. Bu makalede yazan tüm maddeleri yerine getiriniz. Bir hanede uyuz varsa hanedeki tüm kişilere uyuz bulaşabilir. Dolayısıyla aile bireyleri birbirine temas etmemeli ve yukarıda belirtilmiş olan tavsiyelere uyulmalıdır.

Köpeğim kedim uyuz oldu ne yapabilirim? Veterinere başvurunuz.

Uyuz kafada saçta olur mu? Evet uyuz her noktaya yayılır.

Uyuz losyonundan sonra kaşıntı ne kadar sürer?

Uyuz kreminden sonra kaşıntı 3-4 hafta daha sürebilir.

Uyuzun geçmesi için bu makaledeki her şıkkı harfiyen yerine getirmelisiniz. uyuz bir türlü geçmiyor, uyuz hastalığı geçmiyor, diyenler ve uyuz olanlar için tavsiyeler verilmiştir. Uyuz hastalığı sabır gerektiren uzun bir süreçtir.

56580