Uykusuzluğa Neden Olan Bu Gıdaları Abartmayın

Uykusuzluğa Neden Olan Bu Gıdaları Abartmayın. Tükettiğimiz besinlerin uyku kalitemizi etkilediği bir gerçek olduğu yapılan çalışmalar ile kanıtlanmış durumda. Özellikle geceleri tükettiğiniz bazı gıdalara sınır getirmeniz uyku kaliteniz açısından son derece önemlidir. Bilmediğimiz ancak uykusuzluk yapan bazı gıdalar:

Alkol

Alkol

Alkol, sanılanın aksine uyku kalitesini düşürdüğünden dolayı derin uykuya dalmanızı zorlaştıran bir gruptur. Sabah zinde uyanmak için alkolün çok kötü bir seçenek olduğunu bilmelisiniz.

Fazla Çikolata Uykusuzluğa Neden Oluyor

Fazla Çikolata Uykusuzluğa Neden Oluyor

Çikolatanın, içeriğindeki kafein nedeniyle uyku ile yakın bir dostluğu bulunmuyor. Beraberinde, çikolatadaki theobromine isimli bir madde, kalp atış hızını arttırdığından, uyku moduna geçmenizi engelliyor.

Gazlı İçecekler

Gazlı İçecekler

Yüksek miktarda kafein ve şeker içeren, kola, gazoz gibi gazlı içeceklerden uzak durmanız gereken şeyler olduğunu bilmelisiniz. Aksi halde uykusuz geceler sizi bekliyor!

Uykusuzluk Sorununuz Kırmızı Et Kaynalıklı Olabilir

Uykusuzluk Sorununuz Kırmızı Et Kaynalıklı Olabilir

Yapılan araştırmalar, kırmızı etlerin zengin doymuş yağ miktarı ile derin uykuyu engellediği uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır. Bu besinlerin hazmı uzun sürüyor ve hazımsızlık uykusuzluğa neden olduğundan, yatmaya yakın saatlerde tüketilmemesi gerekiyor.

Baharatlı Gıdalar

Baharatlı Gıdalar

Baharatlı gıdalar, reflü ve gastriti olan kişilerde, uzanırken şiddetlenebilen mide ekşimesini tetiklediğinden uyku sorunu yaşatabiliyor. Baharat oranı yüksek gıdaları, gece geç saatlerde tüketmenizi tavsiye etmiyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap