Uyku Getiren Besinler Nelerdir? Yatağa Girmeden Önce Dikkat!

Uyku Getiren Besinler Nelerdir? Yatağa Girmeden Önce Dikkat! Geceleri uykuya dalmada zorluk çekenlerdenseniz, gece atıştırmalıklarını tekrar gözden geçirmeniz gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Bu içerikte ve Uyku Getiren Besinler Yatağa Girmeden Önce Dikkat Uyku Besinler Sağlıklı Beslen konusunda detaylar bulabilirsiniz.

Yalnızca beyin sağlığınız için değil, performansınızı yükseltmek için de kaliteli ve yeterli bir uykuya ihtiyacınız olduğunu bilmeniz gerekiyor.

Uyku düzeninizi yok eden pek çok faktör saymak mümkün. Bu faktörlerin en önemlilerinden biri de gece yediğiniz atıştırmalıklarınızdır.

Geç saatlerde içtiğiniz bira, yağlı ya da şekerli yiyecekler, vücudunuzun uyku döngüsünü bozulması ve uykunuzun kaçması  için oldukça yeterli bir sebep.

Tüm bunların yanı sıra; uyku bakımından son derece yararlı seçenekleri de değerlendirmemiz gerekiyor. Bazı besinleri yemeye dikkat ederek uykusuzluk sorununu yok edebilir ve derin bir uyku çeken biri haline gelebilirsiniz.

Uyku Getiren Sağlıklı Besin Yulaf

Lif kaynağı olarak bildiğimiz Yulafın, uykuyu destekleyen melatonin hormonu açısından mükemmel bir besin olduğunu biliyor muydunuz? Üstelik orman meyveleri ile süslediğiniz yulaf ezmesini, enfes bir uyku için gece atıştırmalığı olarak tercih edebileceğinizi de belirtelim.

Badem

Sağlıklı beslenenlerin dostu olan Badem; magnezyum içeriği ile kaslarınızı gevşetir ve sizi sakinleştirmeye yardımcı olur. Günlük bir avuç badem ile, günlük magnezyum ihtiyacınızın %20’sini karşılayabilir ve temiz bir uyku çekebilirsiniz.

Muz Uyku Getiren Bir Meyve midir?

Muz Uyku Getiren Bir Meyve midir?

Muz Uyku Getiren Bir Meyve midir? İçerisinde nişastalı bulunduran bir meyve olan muz, kaslarınızın rahatlamasına yardımcı olan magnezyum ve potasyum bakımından olduça zengindir. Bu durum da uykunuzun daha hızlı gelmesini sağladığından, uyku düzeni için önemli bir yer tutar.

Üstelik yatağa aç giremeyenlerdenseniz, tok tutucu özelliğiyle muzun, sizin için mükemmel bir tercih olabileceğini hatırlatmak isteriz.

Mozzarella

Mozzarella; içerisinde bol miktarda triptofan barındıran, vücudunuzda iyi hissetmenize neden olacak serotonin hormonunun salınımını yükseltmeye destek olmaktadır. Dolayısıyla mozzarella tüketmek, daha iyi bir uyku demek oluyor.

Somon

Yapılan çalışmalar kanıtladı ki, günde 500-600 mg omega-3 tüketmenin, uyku sürelerinde 1 saatlik artış sağladığı ve gece uyanmalarını daha aza indirgediği saptandı. Akşam yemeğinde somon ya da diğer omega-3 kaynakları tüketmek, uykunuzun gelmesine yardımcı olmakta ve güzel bir uyku sizlere sunmaktadır.

64722