Ünlü Düşünürlerden Anlaşılması Zor Ama Etkileyici Felsefi Sözler

Felsefi Sözler Felsefeciler normal bireylere göre olayların farklı yönlerini irdelerler. Bu anlamda ağızlardan çıkan sözler hem etkileyici hem de düşündürücüdür.

Felsefi Sözler Hayatımızın her alanında yaşadıklarımızı daha önceden, hatta yıllar önce tercüme etmiş bir düşünür mutlaka vardır. Kimi romanında kimi şiir kitabında kimi öyküsünde öyle ya da böyle o güzel cümleleri sarfetmiştir.

Bazı cümleleri anlamak çok kolayken bazılarını ise tekrar tekrar okuyup acaba burda ne demek istiyor diye düşünürüz. Felsefik Sözler bazen bizim hüzünlü anımızı anlatmamıza yardım eder, bazen kırgınlığımızı anlatır. Öfkeli bir anımızda karşımıza çıkan tam da o anı yansıtan ünlü filozoflardan birinin sözü içimizi soğutur. İşte tam da bu anılarımızı yansıtacak bu tür felsefik sözler aşağıdaki başlıklardan inceleyebilirsiniz.

Ünlü Düşünürlerden Anlaşılması Zor Ama Etkileyici Felsefi Sözler
Ünlü Düşünürlerden Anlaşılması Zor Ama Etkileyici Felsefi Sözler

Felsefi Sözler

Ünlü Düşünürlerden Aşka Dair Felsefik Sözler

Gökyüzünde uçurduğu kadar yerin dibine de sokabilen aşk duygusu insanların en çok kendini ifade etmek istediği alanlardan biri olmaktadır. En doğal duygulardan biri olmasına rağmen sözcüklere dökmek çoğu zaman pek mümkün olmamaktadır. Bu durumda sizin için ünlü filozofların felsefik sözler aşk üstüne olanları size tercüman olabilir. Bu felsefik sözler aşk acısı, aşk mutluluğu, aşk öfkesi gibi içeriklere olabilmektedir.

  • Antoine de Saint-Exupéry: “Aşk, birbirine bakmak değil; birlikte aynı yöne bakmaktır.”
  • Jean Paul Sartre: “Aşk; iki insanın bilinçlerini birleştirme çabasıdır. Boşuna bir çaba, çünkü insan kendi bilincine mahkumdur.”
  • Oscar Wilde: “Aşk bile salt fizyolojik bir sorundur. Bizim öz irademizle hiç ilişiği yoktur. Gençler sadık kalmak isterler, kalamazlar; yaşlılar sadakatsizlik etmek isterler, edemezler. Söylenecek söz bundan ibaret.”
  • Haruki Murakami: “Kim aşık olmuşsa, kendisinin eksik parçalarını arıyordur. Bu yüzden aşık, maşuğunu düşündükçe acı çeker. Bu tıpkı, uzun zamandır görmediğin birinin odasına girdiğinde bulduğun anılar gibidir.”
  • Sabahattin Ali: “Ne kadar çok insanı seversek, asıl sevdiğimiz bir tek kişiyi de o kadar çok ve kuvvetli severiz. Aşk dağıldıkça azalan bir şey değildir.”
  • Honoré de Balzac: “Bir kadın, sevdiği adamın başka bir kadın tarafından mutlu edildiğini görmektense, onu can çekişirken görmeyi tercih eder.”

Bertrand Russell: “Aşktan korkmak, yaşamdan korkmak demektir ve yaşamdan korkanlar şimdiden üç kez ölmüşlerdir.”

Ünlü Düşünürlerden Düşündüren Felsefik Sözler

Sosyal medyanın artması ile resimli ya da resimsiz ünlü filozofların felsefik sözleri de bu sayfalarda yerini almıştır. İnsanların içindeki duyguyu paylaşmak istemeleri oldukça doğaldır. Bu durumlarda felsefik sözler anlamlı hale gelmektedir.

Sosyal medyada paylaşmak için ünlü düşünürlerin aşağıdaki sözlerden seçebilirsiniz. Felsefik sözler anlamlı olduğu zamanlarda sizin içinizdekileri diğer insanlara yansıtmaktadır.

Montesquieu: “Bir iktidarın kötüye kullanılmasını önlemek için, iktidarın iktidarı sınırlayacağı bir düzenleme gerekir.”

William Bolitho: “Hayatta en önemli şey, karını sermayeye eklemek degil. Bunu herhangi bir aptal yapabilir. Gerçekten önemli olan şey zarardan yararlanmaktır. Bunun için zeka lazım. Akıllı bir insan ile aptal arasındaki fark bundan ibarettir.”

Albert Camus: “Gerçek, esrarengizdir, kaypaktır ve her zaman yeniden kuşatılmak ister. Özgürlük tehlikelidir; ne kadar heyecan verici ise, birlikte yaşamak o kadar güçtür.”

Platon: “Bir insanın ruhuna doğruluk ekmek, kör doğmuş birine görme gücünü vermek kadar olanak dışı birşeydir.”

Jack London: “Size sesleniyorum cümle insanlar! Ne olursa olsun dininiz, milliyetiniz, bırakın kavgayı, kini, garezi, atın silahları ellerinizden. Tanrı bile yarattığına pişman, unuttuk sevmeyi sevilmeyi, bir çaba ki tükenmek bilmez… Evrende kardeşçe yaşamak varken, neden korkuyoruz birbirimizden?”

Hermann Hesse: “Bilgelik, ruha yerleşti mi bir kez, kendini evvela dışa vurur insan yüzünde duraksamaksızın. İçsel huzur, dışsal huzur olarak yansır vücudun diğer organlarına.”

Ünlü Düşünürlerden Hayata Dair Felsefik Sözler

Hayatın insanların karşısına neler çıkaracağı bilinmemektedir. Felsefik sözler hayata dair olunca daha da anlam kazanmaktadır. Sosyal medya hesaplarınızda, durumlarınızda paylaşmak için aşağıdaki ünlü düşünürlerin sözlerini paylaşabilirsiniz. Sizin düşüncelerinizi yansıtacak felsefik sözler hayata dair her konuda bulunabilir.

Sunay Akın: “Hayat mı bana küstü ben mi ona küstüm hatırlamıyorum ama şu aralar fena dargınız.”

Mevlana: “Dün, dünle beraber gitti cancağızım; bugün yeni şeyler söylemek (yapmak) lazım.”

Sigmund Freud: “Herkes doğru insanı bulmak ister, yanılmamak için. Oysa kimse uğraşmaz, doğru insan olmak için.”

Paulo Coelho: “Kıskanç insanlardan nefret etmeyin. Sadece onlardan daha iyi olduğunuzu düşündükleri için kıskanıyorlar.”

Charles Bukowski: “Kalbi kırmaya tek bir söz yeter; ama kırılan kalbi tamir etmeye ne bir özür, ne de bir ömür yeter.”

John Christian: “Silgi kullanmadan resim çizme sanatına hayat denilmektedir.”

Peyami Safa: “Hayatta aldığımız her zevki ona muadil bir ıstırabla öderiz.”

Lewis Dunnington: “Hayatın bizim için ne anlam ifade ettiği, hayatın karşımıza neler çıkarttığı ile değil, bizim hayatın karşısına çıktığımız tavırla belirlenir; başımıza gelenlerden çok, bizim olanlara verdiğimiz tepkiler ile gelişir.”

Claude Peppeer: “Hayat bir bisiklete binmek gibidir. Pedalı çevirmeye devam ettiğiniz sürece düşmezsiniz.”

Montaigne: “Hayatın değeri, uzun yaşanmasında degil, iyi yaşanmasındadır Öyle uzun yaşamışlar vardır ki, pek az yaşamışlardırDoyasıya yaşamak, yılların çokluguna degil, sizin coşkunuza bağlıdır.”

Ünlü Düşünürlerden Anlamlı Felsefik Sözler

Ünlü düşünürlerin adeta sizler için düşünüp yazdığı bu cümleler içinizi dökmenize yardımcı olacaktır. İçinde bulunduğunuz durumun diğer insanlar tarafından da anlaşılmasını istiyorsanız bu cümleleri kullanabilirsiniz. Felsefik sözler anlamlı birer hayat görüşü olmaktadır.

Tolstoy: “İnsan coşkunluk anlarında olabildiğince bencildir. O dakikada kendisinden daha ilginç daha çekici bir konu olabileceğini düşünmez dünyada.”

Niccolò Machiavelli: “İnsanlar korktukları kimseleri incitmektense, sevdikleri kimseleri incitmeyi yeğ tutarlar daima.”

Martin Luther King: “Kuşlar gibi uçmayı, balıklar gibi yüzmeyi öğrendik, ancak çok basit bir sanatı unuttuk: Kardeşçe yaşamayı…”

Gotthold Ephraim Lessing: “Yanlış düşün bu sorun degil… Ama her zaman kendin düşün.”

 Friedrich Nietzsche: “Ben ışık olmaya, gecelerin susuzluğunu çekmeye ve yalnız olmaya mecburum.”

Napoléon Bonaparte: “İnsanın ԁostu yoktur, saaԁetin dostu vardır.”

Cicero: “Unutmayın ki imparatorluklar diktikleri çarmıhlarda ancak adaleti sağlayabilirler. Ahlak ve erdem çöktüğünde devleti yönetemezsiniz.”

Friedrich Nietzsche: “İnsanın kinden kurtulması en yüksek umuda götüren köprü ve uzun süren kötü havalardan sonra görülen gökkuşağıdır.”

Sezai Karakoç: ” Dünya, insanın düştüğü maymun ruhunun yuvası olsun diye, şeytan çırağı ideoloji ve politika mimarlarınca, hamur gibi yoğruluyor.”

96371