Un Çeşitleri Neler? Hangi Hamur İşi İçin Hangisi Kullanılır?

Un Çeşitleri Neler? Hangi Hamur İşi İçin Hangisi Kullanılır? Un türlerinin geneline bakıldığında farklı gıdaların üretimi için kullanılan çok fazla çeşide rastlamaktayız. Çeşitleri fazlalaştıkça evde kullanacağınız unlar hakkında da geniş bir skala oluşabilir.

Aslında bu durum un türlerinin genel özelliklerini bildiğinizde bir sorun olmaktan çıkıyor. Daha çok hangi hamur işi için hangi unu tercih etmeniz gerektiğini bilmemenizle alakalı bir bilinmezlik yaşıyor olabilirsiniz.

Gerek öğütülme aşaması gerekse yetiştirilme aşamasında bazı değişkenler olduğu için her un hamur işleri için uygun olmayabilir.

Daha doğrusu farklı hamur işi tariflerinde uygun olan unun kullanılması daha önemlidir. Kalite tabii ki belirleyici bir faktördür. Ancak kaliteli olsa bile yaptığınız hamur işinin o unla yapılabiliyor olması asıl lezzetin sırrıdır.

Un Çeşitleri Neler? Hangi Hamur İşi İçin Hangisi Kullanılır?

Un Türlerinin Farkı Nedir?

Un türlerini tercih ederken en kaliteli olanı tercih etmek her zaman önemli olacaktır. Gerek besin değerleri bakımından gerekse lezzeti açısından tüm un tipleri birbirinden farklı özelliklere sahip olabilir.

Hepimizin bildiği ve genellikle mutfak kullanımında da sıkça karşılaşılan un türü buğdaydan öğütülmektedir.

Evde kendi imkânlarımızla yaptığımız böreklerden kurabiyelere, keklerden poğaçalara kadar tüm hamur işlerinde buğday ununu tercih ederiz.

Bakıldığı zaman evde yapılan bir börekle alınan ekmek arasında ciddi bir fark vardır. Aslında bunun temel sebebi de unun farklılığıdır. Evde kullandığımız beyaz ve buğdaydan öğütülmüş türlerinin aksine fırınlar yüksek proteinli buğday unlarını tercih eder.

Bu unlar çoğu zaman kırmızı buğday unu olarak anılır. Diğerlerinden en büyük farkı ise gluten ile birleştiğinde ciddi bir bağ dokusu yaratmasıdır.

Bu bağ dokusunun en büyük artısı oluşan hamurda maya gazının tahliyesini önlemesidir. Böylelikle çok daha kabarık ekmeklere rastlayabiliriz. Beyaz ekmeklerin aslında çok büyük görünmesinin ama içinin aslında boş olmasının sebepleri arasında da bu vardır.

Ayrıca yumuşak ekmeğin sırrını da buna bağlayabiliriz. En basit haliyle evde yapacağımız ekmek bu kadar yumuşak olmayacaktır. Çünkü kullanacağımız un türü direkt olarak beyaz undur.

Arpadan elde edilen un ise buğday unu çeşidi ile çok fazla kıyaslanmaz. Burada besin değerlerinin daha düşük olması tabii ki bir etkendir. Fakat bundan ziyade gluten açısından daha alt seviyede yer alması ana etkenler arasında yer alır.

Fakat arpa unu çok daha sağlıklı olduğu için tavsiye edilir. Genellikle buğday unu ile karıştırılarak tüketilir. Mısır ununa baktığımızda ise yine gluten oranının düşük olduğunu görebiliyoruz.

Bunun yanı sıra zengin bir karbonhidrat deposudur. Diyetlerin vazgeçilmezi olarak adlandırabileceğimiz çavdar unu ise en özel unlardan birisidir.

Çavdardan yapılan unun daha esmer bir renge sahip olması çavdar ekmeklerinin rengini açıklıyor. Buna ek olarak kendine has lezzetiyle pek çok kişinin favorisi olabiliyor. Diyet yapanların çok tercih ettiği unlardan birisi olarak bilinse de lif oranı yönünden ondan daha yüksek olan yulaf unu türü kadar ön planda değildir.

Yulaf ununu özellikle uzmanlardan tavsiye olarak alabilirsiniz. Sindirim dostu bir un türü olarak protein, mineraller, besin lifi ve lipit açısından en önemli kaynakların başında gelir.

Ayrıca un net olarak sağlığa zararlı olarak açıklansa da yulaf ununu bunlardan ayrı tutmak mümkündür. Kilo vermek isteyenlerin ilk tercihi olduğundan dolayı buğday unu kadar yoğun kullanıldığına şahit olabilirsiniz.

24286