Ülsere İyi Gelen Yiyecekler

Ülsere İyi Gelen Yiyecekler   Ülser genel anlamda iki ayrı grupta inceleniyor fakat farklı teşhislerinde söz konusu olacağını söylemeden geçmeyelim. Derma..

Ülsere İyi Gelen Yiyecekler

Ülser genel anlamda iki ayrı grupta inceleniyor fakat farklı teşhislerinde söz konusu olacağını söylemeden geçmeyelim. Dermatolojik ülser olarak bilinen ve derinin üzerinde oluşan ülserin yalnızca görsel açıdan bir zararı olduğu düşünülse de içyapı içinde son derece riskli olduğunu söyleyebiliriz. Zaten ülser tam manasıyla canlı bir organizmanın ya da bir dokunun epitel kısmının bozulmasıyla oluşan yara olarak tanımlanıyor. Yani deri üzerindeki ülserin bile ciddiye alınması gerektiğini unutmamalısınız. Halk arasında ülsere iyi gelen yiyecekler dendiğinde ise akıllarda beliren hastalık mide ülseri oluyor. Aynı zamanda on iki parmak bağırsağı ülseri ve dil ülseri de en sık görülen ülser türleri arasında yer alıyor. Bunların tümüne ise peptik ülser tanımı üzerinden yaklaşılıyor. Çoğu zaman baş ağrısı, baş dönmesi ve karın ağrısı gibi sıkça karşılaşılan sorunların belirti olarak görüldüğünü söyleyerek şüphelendiğiniz durumlarda doktorunuza başvurmanız gerektiğini hatırlatalım. İlaç tedavisi ülser hastaları için hayati önem taşıyorken bir diğer hususun da ülsere iyi gelen besinleri tüketmek olduğu kanıtlanmıştır. Fakat tüketilmesi gereken besinlerin dışında birde tüketilmemesi gereken yiyecekler ön plana çıkmaktadır.

Mide Ülserine Ne İyi Gelir?

Genellikle aynı belirtilerin görülmesi sonucunda doktora başvuran hastaların çoğunluğunda beslenme konusunda yapılan yanlışlıklar ön plana çıkmaktadır. Midenin dokusunun yaralarla kaplanması sonucunda oluşan bu rahatsızlığın tetikleyici unsurları arasında ise alkol ilk sırada gelmektedir. Yine asitli yiyecekler ve içeceklerin sağladığı zararlar sıkça gözlemlenen sebepler arasında yer alır. Diğer rahatsızlıklar gibi geniş bir biçimde yenildiğinde ülsere iyi gelen gıdalara rastlanmamaktadır. Ancak alabileceğiniz takviyelerin yanı sıra ülser hastalarının yememesi gereken besinlere dikkat etmeniz öneriliyor.

K Vitamini

Genelde birçok kişinin bilmeden aldığı vitamin gruplarından birisi olan ülserin mide çeperi üzerinde onarıcı bir etkiye sebep olduğu biliniyor. Ülser olarak görülen yaraların kapanması, enfeksiyon riski olmadan doğrudan önlenmesi ve tedavi sürecide K vitamini ile mümkün oluyor. K vitamini yönünden zengin meyveler arasında avokado bulunurken sebzeler arasında da kuşkonmaz, soya, ıspanak ve lahana yer alıyor. Aynı zamanda yonca, çavdar unu ve aspir yağı K vitamini deposu olarak biliniyor.

Besin Lifi Yüksek Yiyecekler

Sindirim sisteminizin doğru çalışarak midenin yorulmaması için belirli bir oranda lifli gıda tüketmeniz gerekir. Besin lifi aynı zamanda diğer gıdalarında öğütülmesinde önemli bir rol oynayan asidik yapıya sahiptir. Lifli meyveler ve sebzeler öğünlerden eksik olmamalı, ekmek tüketiminde ise tam tahıllı ekmek ürünleri tercih edilmelidir.

Flavonoid

Ülser tedavisi için flavonoid en önemli noktalar arasında sayılır. Ülserin oluşum evresi yalnızca bakterilerle başlar. Helicobacter pylori ismi verilen bakterinin üreyerek çoğalmasıyla birlikte mide çeperinde yer etmeye başlaması oluşan yaranın asıl sebebidir. Bunu önlemek içinse sarımsak, soğan ve kereviz gibi flavonoid içeren besinler tüketmeniz gerekir. Soğanın ve sarımsağın yemek içinde tüketilmesi doktorlar tarafından da tavsiye edilir. Çünkü çiğ olarak mideye girdiğinde yara oluşumunu tetikleyici bir tavır sergilenebilir.

Ülsere İyi Gelen Alternatif Besinler

Çoğu zaman ülser tedavisi için doktorların önerdiği yiyecekler arasında yoğun bir vitamin ve mineral deposuna rastlarız. Bunun sebebi bağışıklığı güçlendirerek oluşan yaranın gelişimini durdurmaktır. Domates, limon, portakal, greyfurt ve ıhlamur gerçek anlamda ülsere karşı savaşan besin gruplarıdır.

Ülser Hastalarının Uzak Durması Gereken Besinler

Ülsere iyi gelen besinler dışında ülser hastalarının yememesi gereken yiyecekler önemli kabul edilir. Çünkü en az yenilmesi gerekenler kadar yenilmemesi gereken besinlere rastlanıyor. Bu durumda da karşınızda dev bir diyet listesi, bu listeye göre de geniş bir içerik çıkmış oluyor.

Alkol

Ülserin nedenleri arasında ilk sıralarda yer alan alkol tüketilen miktara bağlı olarak tetikleyiciler arasındadır. Birçok erkek hastanın genel ülser nedeni ise alkol tüketimi olmuştur.

Kafein ve Asitli İçecekler

Kafein içeren kahve, asitli içecekler sınıfında yer alan kola ve türevleri tamamen mide zarına zarar veren bir yapıya sahiptir. Bu nedenle de ülsere zararlı besinler arasında yer alan içecek sınıfındadırlar. Kesinlikle tüketilmemesi gerektiğini hatırlatmakta fayda görüyoruz.

Yağlı Yiyecekler

Doymuş yağ içeren tüm ürünlerden uzak durup dondurulmuş gıdaları tüketmeyi bırakmalısınız. Aynı zamanda yağ oranı yüksek besinler, sığır eti gibi çok yoğun yağa sahip et ürünleri, yağlı süt ürünleri listelerinizden silinmeli. Sofranıza girmemesi gereken besin grupları arasında yer almaktadır.

Baharatlar

Özellikle acı ve ekşi yönünün gelişmiş olduğu baharatların midenin yaralanma evresinde çok büyük risk oluşturacağından bahsetmek istiyoruz. Baharat kullanımını en az düzeye çekebilmek ülsere iyi gelen faaliyetler arasında olacaktır.

Ülsere Zararlı Alternatif Besinler

Ülsere zararlı besinler arasında dondurma, ekşi krema, tarçın, acı yiyecekler, ekşi yiyecekler ve asidik yapıya sahip besinler yer almaktadır. Kafein, çikolata ve kakao içeren tüm besinlerden de uzak durmanız gerekiyor. 13647