Tütün Faydalı Mıdır?

Tütün dünya üzerinde pek çok ülkede kullanılan bir ot türüdür. Özellikle en fazla Çin’de üretilmektedir. Türkiye’de ise Manisa ve Denizli’de ..

Tütün dünya üzerinde pek çok ülkede kullanılan bir ot türüdür. Özellikle en fazla Çin’de üretilmektedir. Türkiye’de ise Manisa ve Denizli’de bol miktarda tütün elde edildiği bilinmektedir. Tünün patlıcan giller familyasından olduğu bilinen bir gerçektir. Tütünün insan sağlığı için tehlikeli olduğu bilinmektedir. Fakat tütünün faydaları özellikle tarım ilaçlarında kullanılması ile ortaya çıkmaktadır. Çünkü böceklere ve haşerelere karşı oldukça etkili olan tütün tarım ilaçlarında kullanılan bir ot türüdür.

Sabun Yapımında Tütün

Tütünün tohumlarının yüksek oranda yağ içerdiği bilindiğinden dolayı bu yağlar sabun yapımında da bol miktarda kullanılmaktadır. Tütünün tohumundan elde edilen yağlar insan sağlığı için tehlike oluşturmamaktadır. Bunun yanı sıra tütünün tohum yağından boya elde edildiği de bilinmektedir. Tütünün tohumu insan sağlığı için ne kadar zararsız ile yaprakları da bir o kadar zararlıdır. Tütün yapraklarından insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen sigara yapılmaktadır. İçerisinde nikotin olması insanların sigara bağımlılığını artırmaktadır. Özellikle bu nikotin karışımının yakılması durumunda ortaya insan sağlığını fazlası ile tehdit eden bileşenler ortaya çıkmaktadır.

Sigara Yapımında Kullanılıyor

Sigara yapımında kullanılan tütün insanların çok daha stresli olmasına neden olduğundan dolayı genellikle kişilerin hem bedensel hem de ruhsal sağlıklarına zarar vermektedir. Sigara yapımında tütün yaprakları kurutulmaktadır ve bu kurutulan yapraklar pek çok madde ile birleşerek adeta bir ölüm makinası haline gelmektedir. Özellikle tütün hamile kadınlar için de fazlasıyla tehlike oluşturmaktadır. Genellikle hamilelik dönemlerinde tütün kullanan kadınların bebeklerinde ciddi sağlık sorunları oluşabilmektedir. Çoğu hamile ise düşük riski ile karşı karşıya kalmaktadır. Özellikle sigara kullanımı kalp ve solunum yolu hastalıklarına davetiye çıkardığından dolayı oldukça zararlı bulunmaktadır. Bunun yanı sıra kanser riskini artıran sigara kullanımı çocuklar için de oldukça zararlıdır. Sigara aynı zamanda erken yaşlılığa neden olduğundan dolayı cildin bozulmasına da neden olmaktadır. Özellikle diş eti hastalıklarına neden olan sigara zamanla da dişlerinizi kaybetmenize neden olur. 35424