Turp Yiyerek Turp Gibi Olun

Turp içerisindeki besin değeri yüksek vitaminler sayesinde sağlığa oldukça iyi gelen, pek çok hastalığı önleyen besinler arasında yer almaktadır. Turp özellikl..

Turp içerisindeki besin değeri yüksek vitaminler sayesinde sağlığa oldukça iyi gelen, pek çok hastalığı önleyen besinler arasında yer almaktadır. Turp özellikle içerisinde lif olması nedeni ile sindirime de oldukça yardımcı olmaktadır. Turp C vitamini yüksek bir besin olduğundan dolayı salatalarda bol miktarda kullanılmalıdır. Aynı zamanda turpun yeşil yapraklarını da çöpe atmamanız gerekmektedir. Turp özellikle diyet yapan kişilerin bol miktarda tüketmesi gereken besinler arasında yer almaktadır. Tok tutma özelliğinin yanı sıra bağırsakları yumuşatması da diyet yapan kişiler için oldukça faydalı olmaktadır. Turpun faydaları saymak ile bitmemektedir. Kış aylarında soğuk algınlığına iyi geldiği gibi aynı zamanda cilt güzelliği için de kullanılan bir besin türüdür turp. Sizlerde özellikle kış aylarında bol bol turp tüketerek pek çok hastalığa karşı önlem almış olursunuz.

Turpun Faydaları Nelerdir?

Turp Lif İçerir

Özellikle içerisinde bol miktarda lif içermesi turpun tercih edilmesindeki en önemli nedenlerden biridir. Sağlıklı bir şekilde beslenmek ve formunuzu korumak için lifli besinlerden bol miktarda yararlanmanız gerekmektedir. Bu nedenle özellikle diyet yapan kişilerin de salatalarda mutlaka turp tüketmesi önerilmektedir. Lifli yiyeceklerin kalp hastalıklarına da iyi geldiği bilinmektedir. Aynı zamanda turp diyabeti de önlediğinden sağlık açısından oldukça faydalı besinler arasında sayılmaktadır.

Folik Asit İçerir

Folik asit özellikle hamile kadınlar tarafından alınması gereken B9 vitamini olarak da bilinmektedir. Bu nedenle gebelik dönemleri riskli geçen kadınlar için mutlaka alınması gereken folik asit turpta bol miktarda bulunmaktadır. Eğer gebe kalmadan önce bol miktarda turp tüketirseniz çok daha sağlıklı bir şekilde gebe kalabilirsiniz. Folik asidin meme kanseri riskini de azalttığı pek çok kişi tarafından bilinmektedir. Özellikle Türkiye’de meme kanseri riski oldukça fazla olduğundan dolayı kadınların turpun şifasından bol miktarda yararlanması gerekmektedir. Folik asit ile ilgili bilinene gerçeklerden biri de kırmızı kan hücrelerinde oldukça etkili olduğudur. Bu nedenle folik asit değeri yüksek besinler sık sık tüketilmelidir. Anemi hastalığı olan ve anemi riski olan kişilerin turptan faydalanmaları da oldukça önemlidir.

Turp Fosfor İçerir

Fosfor özellikle kemiklerin güçlenmesinde oldukça etkilidir. Fosfor aynı zaman da diş sağlığınız içinde oldukça önemlidir. Bu nedenle günlük besinlerinizde fosforlu gıdalara önem vermeniz sağlığınız açısından önemli bir konudur. Fosfor değeri yüksek olan turptan faydalanarak sizlerde ağız sağlığınızı koruyabilirsiniz. Gün içerisinde kendinizi çok halsiz ve bitkin hissediyor ve sürekli olarak uyuma istediği halindeyseniz fosfor değeriniz düşük olabilir. Bu nedenle turp tüketerek aynı zamanda çok daha dinç bir vücuda da sahip olabilirsiniz.

C vitamini Değeri Yüksektir

Özellikle kış günlerinde soğuk algınlıklarında en çok ihtiyaç duyulan vitaminlerden biri de C vitaminidir. Doktorların sürekli olarak C vitamini tüketmenizi istemesi elbette boş bir çaba değildir. C vitamini sizlerin mikroplara karşı çok daha güçlü olmanızı sağlamaktadır. Bağışıklık sisteminizin güçlenmesini istiyor iseniz günlük olarak C vitamini almaya da özen göstermelisiniz. Kış aylarında C vitaminini meyvelerden karşılayabileceğiniz gibi turp gibi besinlerden de karşılayabilirsiniz. Turpun özellikle yeşil yapraklarını salatalarınızda kullanmanız önemlidir. Turp yeme alışkanlığı kazanmak için salatalarınızda bol miktarda kullanmalısınız. Özellikle turplu ve rokalı yeşil salata yaparak vücudunuzun ihtiyacı olan C vitaminini karşılayabilirsiniz.

Böbreklere İyi Gelir

Özellikle kırmızıturp tüketmek böbrek sağlığınızı korumanız için oldukça önemlidir. Turpun iyi özelliklerinden biri de idrar yollarındaki enfeksiyonları atmanıza yardımcı olmasıdır. İçerisinde bol miktarda su olduğundan dolayı turp idrara sık sık çıkmanızı sağlayarak burada oluşan enfeksiyonların atılmasına yardımcı olmaktadır.

Cilde İyi Gelir

Nem oranı yüksek bir besin olmasından dolayı turp aynı zamanda cildin güzelleşmesi için de oldukça etkilidir. Siyah turpun saçların uzamasında da etkili olduğu bilinmektedir. Turp özellikle sorunlu ciltler için iyi gelmektedir. Fazla yağlı ciltlerde turp ve yumurta akı maskesi kullanabilirsiniz. Sivilceli ciltlerde genellikle cilt lekelerinin görülmesi yüksektir. Bu nedenle haftada en az bir defa cildinize rendelenmiş turp maskesi yapmanız faydalı olacaktır. Turp maskesi için küçük taze kırmızıturpları kullanmalısınız. 41392