Turna Nasıl Bir Balıktır?

Turna balığı balık türlerinin en çetin balıklarından biridir. Eti lezzetlidir ve oldukça sevilir. Tatlı su balığıdır. Esocidae familyasını meydana getiren etçi..

Turna balığı balık türlerinin en çetin balıklarından biridir.

Eti lezzetlidir ve oldukça sevilir. Tatlı su balığıdır. Esocidae familyasını meydana getiren etçil balıkların ortak adı olan esox cinsine aittir. Füze şeklinde bir vücut yapısı vardır, uzayarak torpil şeklini almıştır. Küçük ama düz pullarla örtülü büyük başları vardır. Burun epey uzun ve yassılaşmış şekildedir. Solungaçları üst kısmı ve yanakları tamamen ince pullarla örtülüdür.

Turna Balığı Özellikleri

Seri ve oldukça hızlı yüzebilirler. Baş kısmında bulunan deliksi duyu organlar çıplak gözle görülebilen 10 civarı deliksi duyu organıyla çevrilidir. Genel vücut rengi sarımsı yeşil gibi görünüyor olsa da sırt kısmı zeytin yeşili yerler vardır. Olgunlaşmış balıklarda yan taraflardaki yeşil çizgiler kahverengimsi hale gelmektedirler. Karın bölgeleri daime açık sarı yada bulanık beyazdır. Yırtıcı balıklardır, birbirlerini dahi yerler. Yumurtlama ile ürerler. Dişilerinin ürettiği 3 milim iriliğindeki 100 bin ile 1 milyon arasında değişen yumurtalar su bitkilerine yapışık şekilde bırakılır. 10 gün ile 1 ay arasında yavrular dünyaya gelmektedirler ve ilk günlerinde yumurtalarının kalanlarıyla beslenirler. Turnabalığıgiller familyasından avcı bir tatlı su balığıdır. Halk arasında tatlı su köpek balığı ismiyle de adlandırılmaktadır. Çoğu turna balığının boyu 1 metreden fazladır.

 Ömrü Ne Kadar

Ömrü 100 yıl ve ya 100 yıldan fazladır. Suni olarak ta yetiştirilebilen bu balık türü kısmen Asya da Kuzey Amerika da ve Avrupa da bulunur. Su bitkilerinin bol bulunduğu temiz havalarda yaşamayı tercih ederler. Türkiye nin kuzeyinde özellikler iç Anadolu ya düşen büyük ırmaklarda bulunur. Turna balığı nasıl bir balıktır dediğimizde eti lezzetli yumurtasından havyar yapılan yırtıcı bir balık türüdür diyebiliriz. 13848