Torşon Nedir? Mutfakta Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

Torşon Nedir? Mutfakta Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?. Torşon ile mutfak bezi birbiriyle neredeyse aynı standartlarda gibi gözüken fakat çok farklı iki ürün tipidir. Öncelikle mutfak bezi tüm temizlik işlerinde kullanılabilir. Torşon ise mutfak içerisinde kullanacağı amaçlar yönünden farklılık göstermektedir.

Aşçılar özel önlükler giymektedir ve bu önlüklerin işlerini kolaylaştırmak üzere tasarlandığını söylememize gerek yok. En basit haliyle bazı önlükler tatma kaşığını içerisinde barındırır.

Olan ve olmayan özellikleri bir kenara bıraktığımızda ise torşon mutlaka her aşçı için gereken bir üründür. Aslında teoride 60 santimetreye 60 santimetre olarak tasarlanmış bir bezden pek farkı yoktur.

Tek Fark ise kullanım alanı ile birlikte ulaşılabilirlikten oluşmaktadır. Çünkü Torşon aşçının üzerinde olan elbisede bulunduğundan direkt el altında olup kullanımı kolaydır.

Torşon Neden Kullanılıyor?

Torşon Neden Kullanılıyor?

Torşon gibi elinizin altında olan bir bezin yemek yaparken büyük kolaylıklar sağlayacağından emin olabilirsiniz.

Öncelikle bunun asli amacı sıcak malzemeleri tutmaktır. Ancak bilinen en katı kurallardan birisi bu bezi kesinlikle yiyecekleri tutmak için kullanmayacak olmamızdır. Örneğin tencere ocakta ve sapları sıcak ise bunu almak için kullanılabilir. Yine sıcak bir sos tavasını ya da fırından çıkacak sıcak tepsiyi tutmak için bunu kullanabiliriz.

Kullanımı için en yaygın olan bir diğer alan ise elleri kurulmaktır. Sürekli olarak ellerimizi yıkadığımız için mutfakta ellerin kuru kalması son derece zordur. Eliniz bir yiyeceğe bulandığında silmek yerine yıkamak gerekir. Yıkandıktan sonra ise hemen Torşon yardımıyla kurulama işlemini yaparak işimize geri dönebiliriz.

Temizlik içinse asla kullanılmamalıdır. Kirli bir zemini bununla temizlemek sonrasında elimizi kurularken, tencereyi ya da fırın tepsisini tutarken sorun yaratacaktır. Ancak yine de istenmeyen sebeplerden dolayı battığını hesaba katarsak hemen yenisiyle değiştirilmesi gerektiğini de vurgulamak gerekiyor.

Aşçının üzerinde genellikle arkada ve önde olmak üzere iki adet Torşon bulunur. Bunların temiz olması mutfak için bir zorunluluktur. Mizanplas aşamasında temizleri hazırlanmalı ve kullanıma hazır hale getirilmelidir.

Seçiminizi yaparken farklı renk ve desen seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Nemi alması, tutacağınız nesneleri kolay kavrayabilmeniz ve kaymaması için pamuk dokulu ürünleri tercih etmeniz gerekmektedir.

Bu ürünler kesinlikle kaygan kumaşlar kullanılarak üretilmezler. Ayrıca ürün kalınlıkları her ne kadar kolayca kavrayabileceğiniz ve kullanabileceğiniz şekilde seçilse de ısıya dayanıklı olması açısından ince olmaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap