Toksoplasma Nedir, Nasıl Bulaşır? Hastalığın Belirtileri ve Tedavisi

Toksoplasma Nedir, Nasıl Bulaşır? Hastalığın Belirtileri ve Tedavisi Toksoplasma sadece hayvanlardan geçmez, iyi yıkanmamış sebzelerden de insana bulaşır. Grip gibi belirtileri vardır ve tedavisi de mümkündür.

Toksoplasma

Toksoplasma Nedir Toksoplasma ya da diğer adı ile gondii tek hücreli bir mikroorganizmadır. Genellikle kedilerde meydana gelir ve bazı çiftlik hayvanlarının da enfekte olmasına sebebiyet verebilir. Her ne kadar hayvanlarda üreten bir hastalık olsa da insanları da enfektee edebilmektedir. Doğrudan hayvan ile kurulan temas aracılığı ile bulaşmamaktadır.

İçeriğimizde ve Toksoplasma Nasıl Bulaşır Hastalığın Belirtileri Tedavisi Toksoplasma Nedir Toksoplas hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ancak hayvanın dışkısı ile ya da dışkının bulaşmış olduğu eşyalar yoluyla enfekte edebilmektedir. Özellikle de hamile kadınların doğum sonrasına kadar kedi dışkısından uzak durmalıdır. Bununla birlikte yine hamile kadınlar az pişmiş ya da çiğ et tüketmemelidirler.

Toksoplasma hamile kadınlarda düşük riskini ortaya çıkartmaktadır. Aynı zamanda bebeklerde ciddi sağlık sorunlarına da neden olabilmektedir. Tüm bunlar ile birlikte toksoplasma gözde retina enfeksiyonuna da sebep olabilmektedir.

Görme sinirine veya görme merkezine ciddi şekilde zarar verebilmektedir. Doğru tedavinin uygulanmadığı zamanlarda hastada ciddi derecede görme kaybı yaşatabilmektedir.

Toksoplasma Hastalığı İnsanlara Nasıl Bulaşır?

Toksoplasma Nedir

Doğrudan hayvan ile kurulan temas aracılığı ile bulaşmamaktadır. Ancak hayvanın dışkısı ile ya da dışkının bulaşmış olduğu eşyalar yoluyla enfekte olan çiftlik hayvanlarının etlerini az pişmiş olarak tüketilmesi aracılığı ile bulaşabilmektedirler. Toksoplasma insana nasıl bulaşır? Sorusuna verilebilecek olan en net cevap kedi dışkısıdır.

Özellikle toksoplasma paraziti içeren kedi dışkısıyla temas edilmesi hastalığın bulaşma riskini arttırmaktadır. Enfekte olmuş kedi dışkısı ile temas edildikten sonra insanın elini yanlışlıkla ağzına ya da benzeri bir yere götürmesi parazitlerin vücudun içerisinde alınmasına sebep olabilmektedir.

Özellikle avlanan ya da çiğ et ürünleri ile beslenen kedilerin toksoplasma barındırma olasılığı diğer evcil kedilere oranla çok daha yüksektir.

Bunlarla birlikte kuzu eti, domuz eti ve geyik eti de toksoplasma ile enfekte olabilir. Bazı durumlarda pastörize edilmemiş süt ürünlerinde de parazit gözlemlenebilmektedir.

Toksoplasmasının bulaşma riskini arttıran unsurların başında çiğ et ile temas eden bıçaklar, kesme tahtaları,  kaplar ve tüm mutfak aletleri gelmektedir. Çiğ et ile temas etmiş olan tüm eşyalar sıcak ve sabunlu su ile iyice yıkanmalıdır.

Bunlara ek olarak meyve ve sebzelerin üzerinde de bulunabilmektedir. Yıkanmadan yenen meyve ve sebzeler ile toksoplasma vücuda doğrudan alınmış olmaktadır. Bu nedenle tüm meyve ve sebzeler yıkanmadan tüketilmemelidir.

Genel olarak sağlık sorunu olmayan kişilerin bağışıklık sistemleri bu paraziti kontrol altına alabilmektedir. Bağışlık sistemi kuvvetli olan bireylerde parazit hareketsiz kalır. Bu hareketsiz kalma işlemi bireye ömür boyu bağışıklık sağlamaktadır.

Böylece birey parazitle tekrar enfekte olmaz. Ancak bağışıklık sisteminin bir sebepten zayıflaması ya da kullanılan ilaçlar dolayısı ile güçsüzleşmesi enfeksiyonun yeniden aktif olmasına sebebiyet verebilir ve ciddi sağlık sorunlarını ortaya çıkartabilir.

Toksoplasma Hastalığının Belirtileri Kaç Gün İçinde Ortaya Çıkar?

Toksoplasma Nedir

Toksoplasma belirtileri kaç günde ortaya çıkar? Sorusuna verilebilecek net bir cevap bulunmamaktadır. Çünkü parazit bazı durumlarda ömür boyu kendisini belli etmemektedir. Bu durumda insan bünyesinde toksoplasma bulunduğunun farkında bile olmamaktadır.

Bununla birlikte özellikle bağışıklık sistemi zayıflamış olan insanlarda belirtiler hızlı ve etkili bir şekilde ortaya çıkabilmektedir. Toksoplasmanın herhangi bir şekilde vücuda alınması kısa dönemde belirtilerin ortaya çıkmasına sebebiyet verebilmektedir.

Bunlarla birlikte bir bireyin vücuduna toksoplasma girdikten sonra herhangi bir şey yaşanmayabilir. Ancak bireyin hastalanması, vücut direncinin zayıflaması ya da bağışıklık sisteminde yaşanması muhtemel bir güçsüzlük enfeksiyonun yeninden ortaya çıkmasına sebebiyet vermektedir.

Toksoplasma Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Toksoplasma belirtileri bazı insanlarda hiçbir şekilde ortaya çıkmamaktadır. Hiçbir belirti ya da semptom gözlemlenmez. Bu tip hastalar enfekte olduklarının farkında dahi değillerdir. Toksoplasmanın genel belirtileri gribe benzemektedir.

İnsanda vücut ağrısının ortaya çıkmasına, lenf düğümlerinin şişmesine, bağ ağrısına, ateşe ve yorgunluğa sebebiyet verebilmektedir. Bunlar hafif ve sağlıklı bireylerin kolay bir şekilde atlayabileceği rahatsızlıklardır.

Ancak bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde semptomlar daha şiddetli bir şekilde ortaya çıkabilmektedir. Özellikle HIV ya da AIDS hastaları, kemoterapi hastaları, yakın zamanda organ nakli olan hastalarda toksoplasma çok daha şiddetli belirtiler gösterebilmektedir.

Bunlar; şiddetli baş ağrıları, bilinç bulanıklıkları, bulanık görme rahatsızlıkları, konfüzyon, vücut kontrolünü kaybetme, Ani gelişen nöbetler, tüberküloza benzer akciğer problemleri ya da AIDS’li kişilerde görülen Pneumocystis jirovenci pnömonisi, retinanın şiddetli iltihabının neden olduğu bulanık görme ve görme kaybı şekilde sıralanabilmektedir.

Bebeklerde de görülme ihtimali vardır. Özellikle anne adayları toksoplasma enfeksiyonunu hamilelikten hemen önce ya da hamileliği sırasında kapmışsa, belirti ve semptomlar olmasa bile enfeksiyonu bebeğe bulaştırma riski vardır.

Hamilelik döneminde ya da sonrasında bu parazite maruz kalınması ciddi sağlık sorunlarına sebebiyet verebilmektedir. Bebeklerde; nöbetler, karaciğer ve dalak büyümeleri, sarılık, göz enfeksiyonları gibi durumlar gözlemlenebilmektedir.

Toksoplasma Hastalığının Tedavisi Var Mıdır?

Toksoplasma tedavisi,  çoğu insan için ihtiyaç duyulan bir durum değildir. Genellikle bu rahatsızlık kendi kendine düzelmekte ve bireyler bunu fark etmemektedir. Tedaviye ihtiyaç duyulması halinde doktor tarafından önerilen ilaçlar ve antibiyotikler olabilecek en hızlı sonucun elde edilmesine imkan tanıyabilmektedir.

Özellikle hamilelik döneminde karşılaşılmasının ardından doktor kontrolünde antibiyotik tedavisine başlanmaktadır. Bu sayede bebeğe bulaşma riski yüzde altmış oranında engellenebilmektedir.

Toksoplasma Hastalığından Korunmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Toksoplasmadan korunmak için yapılması gerekenler son derece basit ve yüzeyseldir. Özellikle kedi dışkısına çıplak el ile dokunulmamalıdır. İstemede dokunulduğundan da eller hiçbir noktaya değdirilmeden hızlı bir şekilde yıkanmalıdır. Bununla birlikte özellikle çiğ et ile temas eden mutfak malzemeleri sıcak ve sabunlu su ile yıkanmalıdır.

Etler uygun pişirme derecesine gelmeden yenmemelidir. Etlerin çiğ olarak tüketilmesi özellikle hayvan bir sebepten enfekte olmuşsa insana toksoplasma geçirme riskini arttırmakta ve beraberinde ciddi sorunları getirebilmektedir. Genel olarak sağlıklı insanlarda bir sorun yaşanmasa da dikkat edilmelidir.

95093