Tırnak Batmasına Ne Yapmalı

Tırnak batması kadın ve erkeklerin sık yaşadıkları sağlık sorunlarından biri olarak dikkat çekerken sebebi genelde ayak sağlığına dikkat etmemek ve yanlış seçi..

Tırnak batması kadın ve erkeklerin sık yaşadıkları sağlık sorunlarından biri olarak dikkat çekerken sebebi genelde ayak sağlığına dikkat etmemek ve yanlış seçilen ayakkabı tercihlerinden kaynaklanmaktadır. Tırnak batması özellikle başparmak ve serçe parmak tırnağında daha çok yaşanan bir sorundur. Tırnak batması nedeni tırnağın köşe kısmından yan iç kısma doğru deri altına ilerleyerek uzamasıyla ortaya çıkarken artık iyice deriye basınç uygulayan tırnağın canınızı acıtacak seviyeye gelene kadar oldukça uzamış olmasıyla kendini gösteriyor. Tırnak batması erken fark edilmelidir erken fark edilmeyen tırnak deri altına girmeye başladığında bu alanda bakterilerin üreyip yayılmasına dolayısı ile enfeksiyona zemin hazırlamaktadır. Tırnak batığında görsel olarak parmağınızda kızarıklık, şişme, yanma, çok arılı bir durum varsa tırnak batmasından dolayı parmağınız enfekte olmuştur. Tırnak batması genetik yani kalıtsal yolla geçen bir rahatsızlık olabilir bazı bireylerde sadece kalıtsal özellik sebebiyle ortay çıktığı biliniyor. Yanlış ayakkabı seçimi yapan kişilerde özellikle sıkı ayakkabılarda yaşanan bir durumdur. Sivri burun ayakkabılar hem baş hem de serçe parmağın sıkışmasına neden olduğu için genelde bu ayakkabı modelini özelikle de taraklı ayaklara sahip kadınların kullanmasıyla batık oluşumu sık yaşanmaktadır.

Tırnak batığının oluşmasının nedenleri:

Ayakta oluşulabilecek her türlü yaralanmalarda yani hızla çarpma, ayak üzerine ağır bir şeyin düşmesi ya da sıkışması, yapılan spor aktiviteleri koşu, futbol, bale gibi aktiviteler de oldukça sık yaşanan tırnak batmaları görülür. Tırnak batmasına neden olan en sık görülen hata ise tırnağın çok kısa kesilmesidir kısa kesilen tırnak ete paralel uzadığında direk deri içinde uzama yapacaktır. Pedikür uzman kişiler tarafından yapılası gereken bir yöntemdir fakat ülkemizde bu yöntem daha çok kuaför salonlarında hijyen olmayan koşullarda yapılmaktadır bu sebeplerden dolayı tırnak batmaları yaşanmaktadır.

Tırnak batmasına karşı evde yapabileceğiniz uygulama:

Tırnak batığına evde müdahalede bulunabilirsiniz fakat hijyenik olmaya dikkat edin. Tırnağınız kısa ise müdahale etmeyin kesmesi için uzamasını beklemek daha doğru olacaktır. Uzamasını beklerken yaşadığınız ağrıyı hafifletmek adına yapacağınız uygulama parmağınızı sıcak su tuz ve yumuşatıcı bir yağ kullanarak bekletin ardından kurulayın ve antibiyotikli merhem sürüp gazlı bez yardımıyla korumaya alın. Aradan 2 ya da 3 gün sonra ayağınızı yine sıcak suda bekletip hijyen olduğuna emin olduğunuz törpü ve pedikür makasıyla batık tırnağı deriden keserek uzaklaştırmaya çalışabilirsiniz. Çıkardığınız batığın ardından yine antibiyotik kremle parmağınızı sararak enfeksiyon kapmaması için önlem alabilirsiniz. Ancak parmağınızda özelliklede enfeksiyon oluşumu söz konusuysa yani şişme, yanma veya kötü koku varsa mutlak ayak uzmanı ya da genel cerrahi uzmanına başvurmalısınız. Burada yapılacak olan parmağınıza lokal anestezi uygulanır ve batık kesilerek alınıyor parmağınızda oluşan enfeksiyonun yayılmaması için önlem alınıyor. 84446