Tibet Egzersiz Hareketleri ile Tüm Kaslarınızı Çalıştırın

Tibet Egzersiz Hareketleri ile Tüm Kaslarınızı Çalıştırın. Sağlıklı bir vücut ve fit bir görünüm herkesin hayali olsa gerek… Gün içerisinde uzun uzun antrenmanlar yapmaya vakit bulamayanlardansanız, tibet egzerisizi yardımınıza koşacaktır. Temel birkaç egzersiz hareketi ile tüm kaslarınızı çalıştırabilen tibet egzersizi için maksimum 10 dakika gibi bir zaman ayırmanız yeterli olacaktır.

Ülkemizde yeni duyulmaya başlayan tibet egzersizi, “Tibetan Rites” adıyla diğer dünya ülkelerinin çoktan kabulünü kazanmış durumda. Tibet egzersizlerinin doğuşu ise rivayete göre dinsel ayinlerden tamamen farklı yapılan, eski tibet ayinlerinde uygulanan 5 temel egzersiz hareketi ile gerçekleştiriliyor.

Tibet Egzersizinin Yararları

Tibet Egzersizinin Yararları

Öncelikle her egzersiz çalışmasında olduğu gibi tibet egzersizlerinin de, düzenli uygulanmaya devam edilmesi halinde verimli sonuçlar almanızı sağlayacağını hatırlatmak isteriz. Dilerseniz istikrarla uygulanan tibet egzersizleri sonrasın gerçekleşecek değişimlerden söz edelim;

  1. Daha Genç Bir Görünüm: Tibet egzersizlerinin bir diğer ismi ise Tibet’in gençlik pınarıdır. Olduğunuzdan daha genç görünmenizi sağlayacak tibet egzersizlerinin bu özelliği, birçok insan tarafından tercih edilme sebebi olarak kabul ediliyor.
  2. Ciltte ve Saçlarda Canlanma: Kan dolaşımını düzenli olarak arttırmanızı sağlayan bu egzersiz grubu, dolayısıyla vücudunuzun kendini yenilemesinde yardımcı oluyor.
  3. Esnek ve Dayanıklı Kaslar: Tibet egzersizleri tüm kas gruplarını, düzenli olarak çalıştırmanızı sağladığından kaslarınızda esneklik meydana getirir. Esneyebilen ve aktif kaslara sahip olmanız ise vücudunuzun dışa karşı dayanıklılığını arttıracaktır.
  4. Düzenli ve Kaliteli Uyku: Kasların çalışıp, esnek kazanması vücudunuzda bir rahatlama hissetmenize neden olacaktır. Tibet egzersizlerini yatmadan önce uygulamanız halinde ise deliksiz ve son derece sağlıklı bir uyku çektiğinizi göreceksiniz.
  5. Kilo Kaybı: Tüm vücudu çalıştıran bu egzersizler, devamlılık halinde bölgesel yağlanmanın da önüne geçmektedir. Kilo vermek isteyenlerinde tercih ettiği tibet egzersizleri ile zayıflarken, sağlığınızı da koruyabilmenize imkan sağlıyor.

5 Temel Tibet Egzersiz Hareketi

tibet egzersizi hareket 1

Hareket 1… Kan dolaşımını arttıran bu hareket; baş ağrısı, osteoporoz ve varisli bacaklar için son derece etkilidir. Ayaklarınızı hafif açarak, sırt duruşunuzun dik olmasına dikkat edin. Kollarınız omuz hizasında, yere paralel ve avuç içleriniz aşağıya bakacak şekilde olmalı. Şimdi yavaşça kollarınızı açarak, kendinize doğru saat yönünde bedeninizi döndürün ve ardından ters tarafa doğru hareketi tekrarlayın. Dönüş esnasında, nefesinizi karından almaya özen gösterin. Yeni başlayan 1-20 arasında dönme tekrarı yapabilirler.

Hareket 2… Prostat, sindirim sitemi, tiroid bezi, böbrek üstü bezleri için yararlı olan ikinci egzersiz hareketi, boyun sorunları yaşayanlar içinde oldukça etkili. Sırt üstü yere uzanarak, parmaklarınız bitişik ve avuç içlerinin yere bakacak şekilde pozisyon alın. Çene göğüse değene kadar başınızı kaldırın. Aynı anda dizlerinizi bükmeden düz bir şekilde iken yerden kaldırıp, yukarıya doğru uzatın. Ardından başınız ile ayaklarınızı senkronize bir halde yere indirin ve hareketi tekrarlayın.

Hareket 3… Bir önceki egzersiz hareketinde olduğu gibi prostat, sindirim sistemi organları, tiroid bezleri için faydalı olan bu egzersiz; menapoz ve regl dönemi sorunları yaşayan kadınlar için de fazlaca yararlı. Sırtınız dik olarak, dizlerinizin üzerinde yerde oturun. Kollarınız bedenle aynı hizada dururken, çene göğüse değecek şekilde başınızı öne eğin. Hemen ardından, kollarınızı geriye doğru çekerek başınızı geriye doğru yaslayın ve tekrar doğrulun. Doğrulurken nefes vermeyi, omurganızı esnetirken karnınızdan nefes almayı unutmayın.

tibet egzersiz hareketi 4

Hareket 4… Lenfatik akış ve dolaşım sistemi için son derece faydalı bir harekettir.  Aynı zamanda karın kasları, uylukları, omuzları ve kolları da güçlendiren bir egzersizdir. Bacaklarınızı L şeklinde oturarak uzatın. Dizlerinizi bükmemeye ve ayaklarınızın hafif açık olmasına dikkat edin. Çeneyi göğüse değdirin ve burun yardımı ile derin bir nefes alarak başınızı olabildiğince arkaya uzatın. El ve ayaklarınızı yere birleştirerek, ters bir köprü kurun. Hareket esnasında burnunuzdan nefes alın ve ilk pozisyona geri döndüğünüzde nefes verin.

Hareket 5… Enerjik ve canlı hissetmenizi sağlayacak bu hareket, aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirmeniz için oldukça yararlı. Ayakta iken el ve ayak içlerinizi yere birleştirin. Ardından kalçanızı yukarı kaldırın. Bedeni yukarı çekerken nefes almayı, aşağı doğru iterken nefes vermeyi unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap