Tereyağı Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkar?

Sentetik, ipek ve pamuklu kumaşlara bulaşan tereyağı lekesini eşyalara zarar vermeden çıkarmak için evde doğal yöntemler uygulayabilirsiniz.

Yöresel ve bölgesel olarak ülkemizde yoğun olarak tercih ettiğimiz sağlık ve vitamin deposu olan tereyağı gerek kahvaltılarımız da gerek yemeklerimizde vazgeçilmez lezzetlerden bir tanesi ve hayvansal ürünler denildiğinde akla gelen ilk besindir.

Bu yazıda ve Tereyağı Lekesi Kumaştan Lekesini Çıkarma Tereyağı Lekesi Nasıl Çıkarılır Kumaştan Tereya hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Tereyağı tüketimi belirli ölçüde gerçekleştirildiğinde insan sağlığı ve gelişimi için oldukça değerli bir besin olurken bu besinleri tüketirken dikkat etmemiz gereken bazı noktalar vardır.

Tereyağı bir yağ olduğu için oldukça kaygan ve kimi zaman çeşitli yemekler de tüketilirken üzerimize tamamladığında sıkıntılar yaşadığımız bir besindir. Peki, tereyağı lekesi kumaştan nasıl çıkar etkili ve pratik yöntemler nelerdir?

Herhangi bir kumaş üzerinde tereyağı lekesi oluştuğu zaman yapılması gereken en kolay yöntemlerden bir tanesi elbette ki kumaşın lekelenen bölgesini sabun veya bulaşık deterjanı gibi kuvvetli yağ çözücü içeren maddelerle yıkamaktır.

Ancak bu yöntem aynı zamanda riski de beraberinde getirmekte ve kumaşta zedelenmeye ya da renk tahribatına neden olabilmektedir. Bu nokta özellikle dikkat edilmesi gereken bir unsurdur

Ayrıca kullandığınız ürün limon ve portakal gibi özleri içeriyorsa yine dikkat edilmesi gereken en önemli unsur budur çünkü limon ve portakal lekenin daha fazla ortaya çıkarak daha fazla göze batmasına neden olacaktır.


Pamuklu kumaş tereyağı lekesi olduğunda ise yapmanız gereken yöntem özellikle beyaz sabun tercih ederek lekenin olduğu bölgeye kuru bir şekilde sürtmek ve lekenin böylece emilerek yağın sökülerek tamamen kaybolmasını sağlamak olmalıdır. Bu yöntem sayesinde leke kumaştan oldukça kolay sökülecektir.

Sentetik ya da İpek kumaşlarda ise tercih edilebilecek en etkili yöntem tereyağı damlayan yere hemen tuz dökmek lekeye neden olan yağın emilmesini sağlamaktır. Bu yöntem işinizi oldukça kolaylaştırır.

Tuz dökülmesi işleminin ardından lekeyi tamamen yok etmek için yapmanız gereken bir fırça yardımıyla lekeli bölgeyi yıkamak ardından tinerli veya benzinli bir pamuk ile müdahalede bulunmak ve sonrasında ıslak olan bölgeyi ütü kâğıdı ya da bir temiz bez ile ütüleyerek kurutmak olacaktır.

Sentetik kumaş türleri dışında tereyağı lekesi ve buna benzer lekeler oluştuğunda lekeye suyla müdahale etmek lekenin daha fazla yayılmasına neden olacak ve daha problemli bir sorunun ortaya çıkmasına neden olacaktır.

66860