Tepsi Böreği Yapmanın Püf Noktaları

Fırından yeni çıkmış, nar gibi kızarmış çıtır çıtır ve mis gibi kokan bir börek düşünün. Ne kadar iştah açıcı değil mi? Böylesine lezzetli ve enfes bir börek y..

Fırından yeni çıkmış, nar gibi kızarmış çıtır çıtır ve mis gibi kokan bir börek düşünün. Ne kadar iştah açıcı değil mi? Böylesine lezzetli ve enfes bir börek yapmak için, sadece tarifi uygulamanız yeterli değildir. Bu konu ile ilgili bir kaç püf noktası vardır ki, bilindiği ve uygulandığı takdirde, gerçekten namınız yürür gider diyebiliriz.

Tepsi böreği yapmanın püf noktaları:

Böreği uygun ısıda pişirmeniz çok mühimdir. Pişirme süresi ile ilgili standart bir zaman yoktur. Sizin göz kararınız, doğru pişirme süresini belirleyecektir. Yufkanız mutlaka taze ve günlük olmalıdır. Böreğin diğer malzemelerinin de taze olmasına özen gösterilmelidir. Vaktiniz yoksa yufka hayat kurtarır, ancak elde yapacağınız açma böreğin lezzet farkı da gerçekten göz ardı edilemez. Milföy böreği yapacaksanız, yaprakları önceden açıp hazırlamanızı öneririz. Börekte un kalitesi çok önemlidir. Un kaliteli olmalıdır ve paket un kullanılmalıdır. Börek yaparken yumurtanız bittiyse panik olmayın. İki kaşık yoğurda, bir kaşık zeytinyağı karıştırıp böreğinizin üstüne sürün. Naz gibi kızardığını göreceksiniz. Ayrıca böreğinizin üstüne yumurta sürerken, yumurtayı, bir şişe soda ile karıştırıp sürün. Yumuşacık olacaktır. Böreğinizi fırına vermeden dinlendirin. 25-30 dk. buzdolabında bekletirseniz mükemmel olacaktır. Sebzeli börek yaparken sebzeleri yıkayın, süzün ve kurulayın. Börekte kullanmadan önce de azıcık una bulayın. Böylelikle sebzeler yufkaya yapışmayacaktır. Böreğinizi yaptığınız tepside sadece yağ olsun. Diğer maddelerle(yumurta, un. vb.)temas etmemiş olmasına özen gösterin Böreğinizin tabanını en az 2-3 yufkadan oluşturun. Böylelikle sebzeler yufkaya yapışmayacaktır. Çok kalında olması uygun değildir. Ortalama 2-3 kat yufka yeterlidir. Su böreği yapıyorsanız, yufkaları haşlarken suyuna mutlaka tuz katın. Yufkayı ıslatırken sıvı yağ, margarin ve süt ile ıslatın. Su böreğini fırında pişirirken, yumuşak olması için önce alt tarafını pişirin Patatesli börek yapıyorsanız, patatesleri haşladıktan sonra mutlaka tuz koyun Peynirli börek yapıyorsanız lezzetli bir peynir seçin. Eğer çok tuzlu bir peynirse, kullanmadan önce mutlaka suya koyup, biraz tuzunu çıkartın. Kıymalı börek olacaksa, kıyma az yağlı olmalıdır. İşte bu püf noktaları uygulayarak böreğinizi yaparsanız, tadından yenmez. Börek konusunda namınızın yürüyeceği kesindir. Biraz bilgi sahibi olarak, birazda göz terazinizin ayarlı olması ile ortaya çıkartacağınız birbirinden leziz börekleri yapmak aslında çok kolaydır. Mesele işin sihrini bilmektedir. 82007