Taze Süt İle Uzun Ömürlü Süt Arasındaki Farklara Dikkat

Taze Süt İle Uzun Ömürlü Süt Arasındaki Farklara Dikkat. Öncelikle süt konusunda yanlış bilinen en büyük etkenlerden birisi pastorize sütlerin sağlıksız olduğudur. Farklar elbette ki var.

Bu noktada yanılgının asıl kaynağı ise insanlara yansıtılan bazı yanlış bilgiler. Tabii ki pastorize edilme aşamasında süt bir noktada ısıl işlemden geçmiş oluyor. Yani yüksek sıcaklıklarda kaynatılarak içerisinde bulunabilecek mikroorganizmaları ve bakterileri öldürüyor. Ancak bu durum bazı yararlı bakterilerin ölümüne de yol açıyor.

Üstelik süt gibi besleyiciliği ile ön plana çıkan bir ürünün içerisinde yer alan mineraller, vitaminler, yağ, protein ve karbonhidrat seviyesinde de belirgin bir düşüş yaşanabiliyor. Tüm bunlar birer dezavantaj gibi görünse de taze süt ile kıyaslandığında çok büyük bir fark kalmıyor. Zira süt sağıldığı gibi tüketilebilecek bir besin değildir.

Aksine uzmanlar yeni sağılmış bir sütün kaynatılmadan kesinlikle tüketilmemesi gerektiğine vurgu yapıyorlar. Bebeklikten itibaren anne sütünün faydalarından bahsedildiği için günlük süt bir noktada aynı mantıkla düşünülebiliyor. Fakat mikroorganizmalar ve bakteriler bu noktada es geçilmemelidir.

Uzun Ömürlü Sütün Taze Süte Göre Avantajları

Uzun Ömürlü Sütün Taze Süte Göre Avantajları

Uzun ömürlü olarak adlandırılan ve paketlenmiş pastorize sütler son dönemlerde de uygulanan bazı metotlarla beraber gayet sağlıklı bir hal aldı. Günümüz şartlarını ele aldığımız zaman şehir merkezinde günlük süt tüketebilmek neredeyse imkânsız diyebiliriz. Fakat pastorize süt ile bu sorunun üstesinden gelinebilir.

Marketlerde satışa sunulan uzun raf ömrüyle dikkat çeken bu ürünler ısıl işlem görüyor. Yüksek ısılarda kaynatılan taze süt ardından insan sağlığı için uygun şekilde paketlenerek raflardaki yerini alıyor. Bu işlem esnasında sütün içeriğinde yer alabilecek, insan hayatını riske edebilecek niteliğe sahip pek çok bakteri ölmüş oluyor. Aslında pastorize edilmesinin temel amaçlarından birisi budur.

Tıpkı taze ve günlük olan sütü aldıktan hemen sonra kaynatma işlemi yaptığımız gibi bir uygulama düşünülebilir. Oysa taze olan süt tesislerde de aynı mantıkla işleniyor. Raflarda uzun süre kalabildiği gibi açıldıktan sonra bile buzdolabında muhafaza edilerek günlerce tüketilebiliyor. Doğal olarak hem kullanım kolaylığı açısından hem de sağlıklı olması bakımından tercih edilmeye devam ediyor.

Taze Sütün Avantajları

Taze Sütün Avantajları

Taze Sütün Avantajları. Taze ya da genel algıya bağlı olarak günlük süt tüketmek tabii ki daha iyi ve farklı bir seçenek gibi görünüyor. Fakat tam bu noktada da bazı detayları atlamamak gerek. Öncelikle süt çiğ şekilde tüketilemeyeceği için ilk yapılması gereken şey alındığı gibi kaynatılmasıdır.

Kaynatma aşaması ise gerçekten titizlikle gerçekleştirilmelidir. Çünkü belirli bir ısı seviyesinin altında kalındığında E-koli ya da Listeria gibi çok önemli bakteriler hayatta kalabiliyor. Bu bakteriler ise mikroorganizma olarak öldürücü olarak tanımlanmaktadır.

İnsan sağlığını riske eden bu bakterilerin arasında sık görülen Salmonella da bulunuyor. Sağlıklı bir süt tüketimi olabilmesi için bu bakterilerin ölmesi gerek. Bunun tek yolu ise ısıl işlemden yani kaynatılmasından geçiyor.

Eğer günlük olarak temin edebileceğiniz bir süt söz konusu ise aldığınızda da mutlaka kaynatma işlemini yapmalı ve sonra tüketmelisiniz. Aldığınız hazır yani pastorize süt ise hem bu işlemin yapılmış halidir hem de raf ömrü açısından uzun saklanabildiği için avantaj sağlar.

79582