Tatlı Hamur İşleri? Neye İyi Gelir, Nasıl Yapılır? Püf Noktaları

Tatlı Hamur Lezzetli hamur işi yapanların mutfakta harikalar yarattığı düşünülür. Bu yüzden mutfağa giren herkesin gerek tatlı gerekse tuzlu tariflerde en iyi hamur işini yapmak için çaba sarf ettiğini biliyoruz.

Bu içerikte ve Tatlı Hamur İşleri Neye İyi Gelir Nasıl Yapılır Püf Noktaları Hamur İşi Tarifleri 6 hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Öncelikle hamur ile yapılan tüm yiyeceklerin fazlası sağlık açısından önerilmemektedir. Fakat belli bir oranda tüketimi bilinenin aksine vücudun sıvı kaybını önleyen bir etki gösterir.

Lezzeti ise çocuklardan yaşlılara kadar herkesi etkiler. Dolayısıyla mutfakların vazgeçilmezleri arasında olduğunu söylemek mümkündür.

Yalnızca Tatlı hamur işi yaparken pek çok değişkenin tadını etkilediğini unutmamak gerekiyor. Bildiğiniz gibi yiyeceklerin farklı kıvamlarda ve tariflerde hamurlarla yapıldığı bilinen bir püf noktasıdır.

Buna dikkat ederek yapacağınız kurabiyeler ve kekler ise muhteşem sonuçlar doğuracaktır.

Tatlı Hamur Mayası Nasıl Yapılır?

Tatlı Hamur

Tatlı Hamur işleri genellikle daha zordur. Çünkü hem tatlı olmasından ötürü şeker ayarını iyi yapmak gerekir hem de hamurun en iyi sonucu vermesi için belli bir kıvama sahip olması şarttır.

Hamur açarken öncelikle ne yaptığınızı bilmeniz gerek.

Kek için ayrı bir tarif uygulanabiliyorken, kurabiye için ayrı bir tarif kullanmanız gerekebilir. Kullanılan malzemelerin oranı ise en önemli etkendir.

Eğer bir malzemenin oranı arttırılıyorsa diğer tüm malzemelerin oranında da artış olmalıdır. Aksi takdirde hamur o ideal kıvamında olmayacaktır.

Bu gibi temel detaylar herkesin bildiği mutfak sırları arasında. Herkesin bilmediği ve lezzetli hamur işlerinde kullandığı püf noktaları ise birçok farklı aşamayı kapsıyor.

Tatlı Hamur daha kıvamlı olması için yapılan en büyük değişiklik yağ kullanımıdır. Her hamurun içerisinde sıvı yağ ya da margarin bulunur. Bunu tereyağı ile değiştirdiğinizde çok daha kıvamlı, lezzetli ve hoş kokulu sonuçlarla karşılaşırsınız.

Hamurun çok yapış yapış olması durumunda açmak daha da zorlaşacaktır. Tatlı Hamur yaparken bu durum çileden çıkaracak bir seviyeye gelebilir. Bunu önlemek için hamura belli aralıklarla un eklemeniz gerekir. Un yapışmayı önleyecektir. Eğer hamuru kendiniz açmak yerine hazır almayı tercih ettiyseniz ev tatlısı gibi olması için bir ekleme yapmanız gerek. Hazır hamurların tuz oranı yok denecek kadar azdır. Biraz tuz ilavesiyle daha lezzetli tatlılar yapabilirsiniz.

Limon ise pek çok kişinin bilmediği bir tatlı sırrıdır. Tatlı yaparken limon kullanmak ilk etapta kulağa garip geliyor.

Ancak hamurun üzerine sıkılacak olan limonun çıtır çıtır olmasını sağladığını ilk denemenizde fark edeceksiniz.

Bazı tatlılar şekerlenme yapabilir ve bu durumda tatlının ziyan olduğunu düşünebilirsiniz. Oysa sütün içerisine koyarak birkaç saat bekletmeniz şekerlemenin ortadan kaybolmasına sebebiyet verecektir.

Püf Noktaları

Pek çok tatlı hamur işinin içerisinde lezzeti arttırmak için meyve ya da kuruyemiş bulunuyor. Özellikle kuruyemiş koyacağınız zaman her elinizin altındaki ürünü kullanmamanız tavsiye edilebilir.

Çünkü zaten pişirilecek olan ve yüksek ısılara maruz kalabilecek bir tatlı yapıyorsunuz. Haliyle kavrulmuş olan kuruyemişler tadını yitirebilir. Bunun yerine kavrulmamış kuruyemişleri tatlı tarifine ilave edin.

Tatlı hamur yapımı Yaptığınız tatlı farklı formlara sahip olabilir. Çok yumuşak bir tatlı yaptıysanız ve keserek hemen servis etmeniz gerekiyorsa bunu biraz ertelemeniz daha doğru olacaktır.

Çünkü sıcakken kesmeye başlarsanız ciddi oranda parçalara ayrılacak ve dağılacaktır.

Hem estetik açıdan hoş bir görünüm olmayacak hem de lezzetinde kayıp yaşanması muhtemel olacaktır.