Tarhana Neden Bozulur, Nasıl Saklanır?

İçinde çok fazla katkı maddesi olan tarhanalar kolay bozulurlar. Cam kaplarda buzdolabında saklamak bozulmaması için uygulanacak yollar arasındadır.

Tarhana

Çok sık tüketilen ve özellikle de kış aylarında Vücut direncini arttırmak için tercih edilen tarhana çorbası günümüzde hazır Tüketimin yaygınlaşmakta olduğu Şu günlerde birçoğumuzun en önemli ihtiyaçlar arasında gelmektedir.

Kuru tüketiminin çok hızlı olduğu Bugünlerde Eğer siz de kendi memleketimizden getirmiş olduğunuz ya da Satın almış olduğunuz tarhanaları uzun süre muhafaza ederek doğal bir şekilde tüketmek istiyorsanız belli başlı noktalara dikkat etmeniz son derece büyük önem taşıyor.

Tarhana saklamak için Öncelikle kaliteli bir tarhana almanız gerekmektedir içerisinde katkı maddesi bulunan taze sebzeler yerine kalitesiz sebzeler tercih edilerek yapılmış kötü undan yapılmış olan tarhanalar çabucak bozulur.

Bu nedenlerden ötürü çok dikkatli bir şekilde tarhana seçiminin gerçekleştirilmesi gerekmektedir Çünkü tarhana yapısı itibariyle kolay bozulabilen bir gıdadır içeriğinde birçok katkı maddesi olduğu için bozulma hızı yüksek olabilir.

Tarhana nasıl saklanır?

Tarhana pişirme kıvamı araması ve besin değerlerini kaybetmemesi için saklama kabı olarak kesinlikle plastik materyalleri tercih etmeyiniz Bunun yerine Pamuklu bez torbalar ya da cam kavanozlar tercih edilmelidir.

Ideal bir şekilde saklamak istiyorsanız içeriğinde saf pamuktan oluşmuş orta büyüklükteki 5 torbaları kullanabilirsiniz. Bez torbalar sürekli hava akımı sağlayacağı için tarhananın neme karşı kuru kalmasını engelleyecektir ve küflenmeyi rahatlıkla önleyebilecek tir. Küflenmeyi engelleyecek torbalar tarhana saklamak için çok fazla yine de tercih ediliyor.

Cam kavanozlarda tarhana saklamayı uygun gören insanlar kavanozun kapağını Haftada bir kez açarak mutlaka tarhanayı havalandırılmalıdır .

Çünkü uzun süre havasız kalırsa içerisinde bakteri üretimi hızlanacaktır bu da tazeliğini kaybetmesine sebep olur. Bez torbada ya da cam kavanozda saklayın fark etmeksizin ortamın havalandırılması hijyenik olması ve kuru olması son derece önemlidir.
Güneş ışığını nadiren görmesinde herhangi bir sakınca olmayacağı gibi daha uzun ömürlü olmasına da fayda sağlar. Özellikle Kış mevsiminde vücut direncinin düştüğünü düşünüyorsanız .

Eğer tarhanayı düzenli olarak tüketmeniz tekrardan bağışıklık sisteminizin kuvvetlenmesine son derece büyük faydalar sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap