Tahinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Öğütülmüş susam tohumlarından elde edilen tahin, yalnız lezzetiyle değil sağlığımıza da birçok faydasıyla sofralarımızda yerini alıyor.

Susam, kabuklarındaki selülozun insan vücudu tarafından sindirilememesi sebebiyle içeriği direkt olarak tüketilebilen bir ürün değildir. Tahin haline gelebilmesi ve zengin içeriğinden daha efektif bir biçimde yararlanılabilmesi için öncelikle susam tohumları kabukları çıkarılarak 200 santigrat derece gibi bir sıcaklıkta kavrulur. 3 saat süren bu aşamadan sonra susamlar ezilerek tahin haline getirilir.

Bu yazıda ve Tahin Sağlık Faydaları Tahinin sağlığa faydaları Tahinin yararları Tahin nasıl kullanılır detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Dünyanın farklı bölgelerinde farklı biçimlerde tüketilir. Tahin özellikle Orta Doğu mutfağında yaygın olarak kullanılan bir besin olduğundan Türk mutfağında da farklı kombinasyonlarla karşımıza çıkıyor. Bunlardan tahin pekmez, zengin mutfağımızın bir parçası olarak kalmayıp çeşitli deyiş ve deyimlere konu bile olmuş durumdadır.

Hemen her öğünde karşılaşılan ve çoğumuzun damak tadıyla özdeşleşmiş bu besin, toprak ürünlerinin insan sağlığı üzerindeki olumlu etkisinin de önemli bir kanıtıdır. Yalnızca her üründe olduğu gibi tahinin de fazla tüketilmesi, tahinin faydaları ve zararları hususunu düşündürtmektedir. Lakin düzenli ve porsiyonu ayarlanmış biçimde tüketildiğinde yararlarını görmek mümkündür.

Bilinen Yönleriyle Tahin

Temel farmakolojinin mihenk taşı bitkisel ürünlerden biri olan tahinin faydaları saymakla bitmiyor. Tahinin zengin içeriğinin fizyolojiyi etkileyen moleküler yönde faydalarını incelemeden önce halk arasında yaygın kullanımının temel sebeplerine göz atalım.

Tahin pekmez ikilisi şeklinde kullanımı pekmezin enerji verici ve demir minerali vesilesiyle kan yapıcı özelliğinden, tahininse lezzeti pekiştirmesinden, sindirimi kolaylaştırmasından dolayı olduğu düşünülüyor. Oysa tahin sandığımız kadar basit bir besin değil. Tahinin bilinmeyen faydaları bilinen yönlerinden çok daha fazla.

Tahinin Solunuma ve Ağrılara Yararları

 İçeriğindeki bakır minerali sayesinde vücudunuzun çeşitli bölgelerinde karşılaşılabileceğiniz yangı ağrı durumlarını hafifletiyor. Bazı lezyonların, şişliklerin önüne geçmenizi sağlıyor. Ayrıca soluk yolundaki anatomik yapıları, örneğin bronkus, bronşiol, alveoller, genişlettiğinden astım hastalarınca sıklıkla tercih ediliyor. Bakır ile birlikte magnezyumu da içeriğinde bolca bulunduran tahin, yine aynı sebeple astım hastalarınca kullanılması önerilen besinlerden biri.

Tahinin Sinir ve Kardiyovasküler Sisteme Etkisi

Tahin doğal ve sağlıklı bir enerji verici besin olarak da tüketilmelidir. Öyle ki yapılan araştırmalar tahinin günümüz stresli yaşamının rahatsızlıklarından biri olan kronik yorgunluğa karşı son derece etkili olduğunu gözler önüne koymaktadır.

İçerdiği Omega 3 sayesinde hem kolestrolü düzenleyerek kardiyovasküler sistem hastalıklarını önler hem de sinir dokularını geliştirmeye yardımcı olarak beyin gelişimini olumlu yönde etkiler. Omega 3 aynı zamanda düşünme ve hafızayı arttırdığından Alzheimer hastalığının ilerlemesini durdurucu etkiye de sahiptir.

Tahinin İçeriğindeki Minerallerin Faydaları

Tahinin içerdiği mineraller bağışıklık sistemine yardımcı olmaktadır. Bu minerallerden; demir, selenyum, çinko ve bakır vücudumuzda gerçekleşen birçok sistematik olayda da rol oynar. Örneğin vücuda alının demir minerali aneminin önüne geçmektedir.

Selenyum tiroide bağlı hastalıkların önüne geçilmesinde etkilidir. Eksikliğinde cilt hastalıkları, saç dökülmesi gibi istenilmeyen durumlarla karşılaşılan çinko da bağışıklık sistemini güçlendirmekle kalmayıp yaraların iyileşmesini hızlandıran bir mineraldir.

Tahinin Kemik Dokuya Etkisi ve Detoksifikasyon

Tahinin faydaları arasından bir diğeri de bulundurduğu kalsiyumun kemik gelişimi ve stabilitesine etkisidir. Gelişme çağında tahin tüketimi kemik gelişimine katkı sağlarken ergin dönemde tüketimi kemik sağlığının korunmasında önemli rol oynar. Kalsiyumun osteoporozu önlediği göz önünde bulundurularak tahinin de bu hastalığın önüne geçilmesini sağladığı söylenebilir.

Ayrıca tahin, antioksidan özelliği sayesinde vücudumuzdaki zararlı maddeleri uzaklaştırmaktadır. Karaciğer detoksifikasyonunu  hızlandırır. Gereğinden fazla biriken yararlı yahut zararlı her maddenin dışkı veya idrar yoluyla atılmasını sağlar. Antioksidan özelliği cildin temizlenmesini sağlayarak bu besine apayrı bir kullanım alanı oluşturmaktadır.

Tahinin Cilde,Saça Yararları ve Sporcular için Tahin

Cilt sorunlarının sıkça karşılaşılması tahinin cilde faydası nelerdir sorusunu akıllara getirmektedir. Tahinin cilde faydası da beklentiyi son derece karşılaşmaktadır. Zengin içeriğinin doku gelişimine etkisi, derinin sağlığını koruması ve deri hastalıklarıyla mücadelede kullanılmaktadır. 

Saçların daha doğal ve parlak görünmesi için natürel bir yöntem olarak tahinin saç köklerine masaj yaparak uygulanması son derece etkilidir. Daha önce belirtilen mineral, vitamin, yağ asitleri, proteinler gibi fazlasıyla yararlı içeriği sayesinde güçlü, gür saçlara sahip olmak mümkündür.

Düzenli olarak kullanılması takdirinde tahinin saç ve ciltte gözle görülebilir değişim yaratacağı aşikar. Tahin maskesi uzun vadede düzenli kullanıldığında kırışıklıklara ve ciltte oluşan lekelere doğal bir çözümdür. Doğrudan veya içeriğindeki bileşenler kullanıldığından dolaylı olarak birçok firma tahin sayesinde çeşitli ürünler geliştirmektedir.

Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda cilt sağlığı ve görsellik için natürel ve güvenilir bir ürün olarak tahin kullanılabilir. Dokuları gelişimine etkisi yalnızca dermatolojik olarak değerlendirilmemelidir. Tahin spor yapan bireylerin yorgun kaslarının güçlenmesine yardımcı olur. Protein içeriği sayesinde kas yapımını hızlandırır. Anlatmakla bitmeyen faydalarıyla doğanın insancıllığını yine ortaya koyan tahin, birçok evin vazgeçilmezi olmayı hak ediyor.

 

55303