Suyun Faydaları ve Bilinmeyen Zararları Nelerdir?

Suyun Faydaları ve Bilinmeyen Zararları Nelerdir? Yaşam kaynağı olarak da belirtilen su, hayatın devamlılığı için en önemli kaynak ve metabolizmamızın en fazla ihtiyaç duyduğu besin olduğunu dile getirelim. Vücudumuzun % 65-70’ini oluşturan su, yaşamımızın en temel yapı taşıdır. Vücudun su oranını gerekli seviyelerde tutmak ve tüm sistemlerinin uygun şekilde devamlılığını sağlamak için yeterli miktarda su tüketmeye özen göstermeliyiz.

Su İçmenin Faydalarını Sayacak Olursak;

 1. suyun faydaları: Metabolizma hızını yükselterek, daha çabuk kilo vermemize yardımcı olur,
 2. Hücre ve dokuların onarımında, korunmasında ve yenilenmesinde büyük bir rolü vardır.
 3. Temel vitamin ve mineral çözücüsü olduğundan su; vücuttaki besinleri parçalayarak, sindirime ve atık maddelerin uzaklaştırılmasına destek olur,
 4. Kanı sulandırarak, dolaşım sırasındaki pıhtılaşmaya engel olur.
 5. Cildi yumuşatır ve yaşlılık belirtilerini azaltmada yardımcıdır,
 6. Vücut ısısının düzenlenmesini sağlamaktadır.
 7. Vücut direnci ve bağışıklığını güçlendirmeye destek olur,
 8. Kabızlık, ishal, ateş ve böbrek taşı oluşumunun önüne geçer.
Ancak Fazla Su Tüketiminin Zararı Var

Ancak Fazla Su Tüketiminin Zararı Var

Vücutta herhangi bir sağlık sorunu bulunmuyorsa, bir yetişkinin ortalama olarak günlük içmesi gereken su miktarı yaklaşık 2 litredir.

Fakat düzenli egzersiz yapanlar, ağır aktivitelere katılanlar, aşırı terleme ile su kaybedenler, yüksek proteinli diyetle beslenenler su tüketimlerine daha fazla önem vermeli ve normal tüketim miktarlarından daha fazla su içmeye dikkat etmelidirler.

Çalışmalar, vücudun ihtiyacından fazla su tüketiminin sağlık açısından bir faydası olmadığının kanıtlanmış bulunuyorlar. Su tüketiminin, çok fazla olduğu zamanlarda ise su zehirlenmesi yaşanabileceğinden, önerilen miktarları çok geçmemek kontrollü olmak gerekir.

Suyun Yerini Hiçbir Şey Tutmaz!

Suyun Yerini Hiçbir Şey Tutmaz!

Sıkça tükettiğimiz çay, kahve, meyve suyu ve asitli içecekler gibi  sıvılar asla suyun yerini almadığını da hatırlatalım. Bilinenin aksine, bu içeceklerin bazılarında bulunan diüretik etkisi ile, vücuda sıvı alımından çok sıvı atımını hızlandırması söz konusudur. Bu şekilde bir yandan sıvı takviyesi yaparken; bir yandan da sıvı kaybına neden olabiliriz.

Asitli içiceklere geldiğimizde; hem mideye rahatsızlık verir, hem de alınan asidin etkisini azaltmaya çalışırken, vücudun daha fazla su kaybına neden olmasına yol açarlar.

Tehlike İşareti: Koyu Renkli İdrar

Tehlike İşareti: Koyu Renkli İdrar

Günlük olarak yeterli miktarda su içip içmediğinizi idrarınızın rengine bakarak kolayca anlamak mümkündür. İdrar renginiz koyu sarı ise su tüketimi yetersiz olduğunu gösterirken, açık sarı ya da saydam renk ise su tüketimi yeterli seviyelerde olduğu bilinmelidir. Vücutta yeterli suyun olmaması, bitkinlik, halsizlik, cilt kuruluğu gibi birçok sağlık sorununa neden olabilir. Bu sebeple günlük su tüketiminize büyük özen göstermeli ve takip etmelisiniz.

Su İçmekte Zorlanıyor Musunuz?

Kimi insanlar susamadığı sürece su içmeyi alışkanlık edinmemişlerdir. Kimilerine ise fazla su tüketmek mide bulantısı ile sıkça karşılaşırlar. Birkaç pratik yöntemle bu durumların üstesinden nasıl gelebileceğinizden bahsedelim;

 • Telefona, bilgisayara ya da masanızın üzerine küçük notlar vasıtasıyla su içmeyi kendinize hatırlatmanız mümkündür.
 • Devamlı görebileceğiniz bir yere renkli bir sürahi, bardak ya da şişe koyarsanız, su içmeniz gerektiğini unutmayacaksınızdır.
 • Suyun içine elma, tarçın, zencefil, nane yaprağı ekleyebilir böylece lezzeti arttırarak özel bir karışım elde ederseniz daha sık su içebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap