Sude İsminin Anlamı

Sude

Sude İsminin Anlamı Yakın zamanda bebek sahibi olacaklarını öğrenen anne ve baba adayları, bebekleri için isim düşünmekte ve bu isimleri internet ortamında araştırmaktadır. Bu bağlamda Sude isminin anlamı nedir sorusu sıklıkla sorulur. Sude; mutlu, su gibi berrak, işlenmiş değerli tarla ve al renkli saç anlamlarına gelir. Genellikle kız çocuklarına verilen bu ismin kökeni ise Farsça’dır.

Türk Dil Kurumu’na göre Sude isminin anlamı sürmeli ve boyalı olarak belirtilmiştir. Bu isim her ne kadar Farsça kökenli olsa da Türkiye sınırları içerisinde yaygın bir şekilde kullanılır. Türkiye sıralamasına bakacak olursak, Sude isminin en popüler 402. isim olduğunu söyleyebiliriz.

Yeni doğacak olan bebeklerine islamiyete uygun bir isim vermek isteyen ailelerin, Sude ismi Kuran’da geçiyor mu sorusunu sordukları görülür. Sude ismi Kuran-ı Kerim’de veya diğer dini içerikli kaynaklarda geçmiyor. Fakat bu isim, güzel anlamları çağrıştırdığı için caiz isimler arasında yer almaktadır.

Paylaşılan 2022 verilerine göre Türkiye sınırları içerisinde toplamda 42.318 kişi Sude ismini taşımaktadır. Bu kişilerin yaklaşık 15 bini İstanbul, İzmir ve Ankara şehirlerinde ikamet eder. Sude ismi popülerlik sıralamasında genel kategoride 402, kız isimleri kategorisinde ise 212. sırada yer alır. Yani bu ismin Türk toplumunda sıkça kullanıldığını söylemek mümkündür.

Verilere göz atıldığında Sude isminin son 1 yılda yeni doğan 297 bebeğe verildiği bilinenler arasındadır. bu isim, hem Türk toplumuna uygun hem de modern bir isim arayışında olan aileler tarafından sıklıkla tercih edilir. Ayrıca güzel anlamlar çağrıştırması, bu ismin sıklıkla tercih edilmesindeki bir diğer nedendir.

İsimlerden yola çıkarak karakter analizi yapmak mümkündür. eğer Sude isminin analizi yapılacak olursa, bu isme sahip kişilerin; ince fikirli, romantik, zarif, merhametli, sakin, uyumlu, fedakar ve inançlı oldukları söylenebilir. Beklenmedik ve öngörülemeyen kararlar almak, marjinal olmak ve duygusallığa yer vermemek de bu isme sahip olan kişilerin olumsuz özellikleri arasında yer alır.

Sude ismine sahip olan kişiler genellikle gamzeli, geniş omuzlu, kalın sesli ve dalgalı saçlıdır. Ayrıca bu kişilerin orantılı yüz hatlarına sahip oldukları, elmacık kemiklerinin belirgin olduğu, kemerli buruna sahip oldukları ve tatlı bir gülümseme gösterdikleri söylenebilir.

Sude isminin harf analizine gelecek olursak; S harfinin hayalperestliği, U harfinin bereketi ve bolluğu, D harfinin üstün güçleri, E harfinin ise mücadeleciliği çağrıştırdığı bilinir. Kısacası Sude ismine sahip olan kişiler hayalperest, bereket getiren, üstün güçlere sahip olan ve mücadeleci kimselerdir. Bu ismin gri rengi benimsediği de bilinenler arasındadır.

Sude ismi her ne kadar yaygın olarak kullanılsa da Sude ismine sahip ünlüler için yalnızca Türk kadın basketbolcu Sude Yılmaz örnek olarak gösterilebilir. Ayrıca özellikle Avrupa bölgesinde Sude kelimesi ile başlayan pek çok bölgeye rastlamak mümkündür. bunlara Süderende, Süderlügum, Südetler ve Sudere örnek olarak gösterilebilir.

Sude isminde bir çocuğunuz varsa veya yeni doğacak bebeğinize ikinci isim olarak Sude ismini düşünüyorsanız, Sude ismine benzer isimler arayışında olabilirsiniz. Sude ismine benzer isimler; Mesude, Mevcude, Sudem, Sudegül, Asude, Sudiye ve Fermude olarak sıralanabilir. Ayrıca Naz, Nur, Gül, Ecem, Fatma, Havva ve Saye isimleri de Sude ismi ile uyumluluk gösterir.

sude-isminin-anlami-88373
Sude İsminin Anlamı

Sonuç olarak Sude isminin mutlu ve su gibi berrak anlamlarına geldiği, Kuran-ı Kerim’de geçmediği fakat caiz isimler arasında yer aldığı ve Türkiye’de yaygın olarak kullanıldığı söylenebilir. sizler de anlam ve analizlere göz atarak yeni doğacak bebeğinize Sude ismini verip vermeme konusunda bir karara ulaşabilirsiniz.

Sude isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 5 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Mutlu Ve Su Gibi Berrak.
  • 2 – Al Renkli Saç, Kızıl Saç, Al Ve Saç Kuyruğu
  • 3 – Sürmeli, boyanmış
  • 4 – Sürülmüş, tarla gibi işlenmiş
  • 5 – Sürmüş, ezilmiş, sürülmüş

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Farsça
Söylenişi: su:de
Kuran ‘da geçmiyor.

Sude ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Sude ismini kullanan 42.318 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Sude ismini kullanan 8.142 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Sude ismini kullanan 3.006 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Sude ismini kullanan 3.143 kişi bulunmaktadır.

Sude isminin Türkiye sıralaması

Sude en çok kullanılan 402. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 212. isimdir.

Sude ismini kullananların sayısı, son bir yılda 297 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Sude isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Sude isminin Harf Analizi

Kişiye Sude ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

S : Hayalperest bir kişiliği uyandırır, s harfinin olması iyidir.

U : Bereketi ve bolluğu çağrıştırır, bir taneden fazla olmaması kaydıyla olur.

D : Üstün güçlere sahip olmayı ,hırsı akılda uyandırır.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

Sude İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Sude ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Sude isminin anlamını gözden geçirin!

Sude İsminin Numerolojisi

Sude isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

S: yirmi iki
U: yirmi beş
D: beş
E: altı
TOPLAM: 58

Sude ismini taşıyan bazı ünlü kişiler:

  1. Sude Bülbül: Türk oyuncu. “Yaprak Dökümü” ve “Kara Para Aşk” gibi dizilerde rol almıştır.
  2. Sude Zülal Güler: Türk atlet. 400 metre engelli yarışlarında başarılar elde etmiştir.
  3. Sude Nur Yıldırım: Türk şarkıcı ve müzisyen. “Geri Dön” ve “Yanımda Kal” gibi şarkılarıyla tanınır.
  4. Sude Köroğlu: Türk oyuncu. “Bir Zamanlar Çukurova” ve “Bir Litre Gözyaşı” gibi dizilerde rol almıştır.

Bu listede Sude ismini taşıyan bazı ünlü kişilere örnekler verilmiştir. Ancak, daha fazla ünlü Sude ismini taşıyan kişiye rastlamak mümkündür.

65407