Sucuk Alırken Sahte Olup OImadığını Anlamak için Bazı İpuçları

Sucuk Alırken Sahte Olup OImadığını Anlamak için Bazı İpuçları. Sucuk başta olmak üzere neredeyse tüm et ürünleri hileli üretim için ciddi bir potansiyele sahip. Tüketicinin bunu bazı noktalara dikkat ederek anlaması mümkün olabiliyor. Ancak bazı üreticilerin yaptığı sahtekârlık boyutundaki hileler ciddi sonuçlar doğurabiliyor.

Sucuk tüketmek istediğinizde satın aldığınız ürün dana etinden üretilmelidir. Ancak içerisine kanatlı hayvanların etlerinden at etine kadar pek çok yabancı madde girebiliyor.

Açıklanan listelere bakıldığında en ucuzundan en bilinir markalara kadar uzanan çok ciddi bir tablo var. Dolayısıyla sucuk aldığınız yere, kullandığınız markaya ve sucuğa ciddi bir inceleme yapmanız işinizi kolaylaştırabilir. Bazı teknik detaylar direkt olarak sahte ya da hileli bir sucuk alıp almadığınızı açığa çıkaracaktır.

Sucuk Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sucuk Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sucuk üretimi yapılırken sucuğun ana et malzemesi belli olmalıdır. Yönetmeliğe uygun olarak üretilmesi durumunda dana etinden imal edilen bir sucuğun içerisinde yalnızca dana eti bulunmalıdır. Eğer piliç ya da başka hayvanların etlerini içeriyorsa bu durumda yüzdeli oranlar olarak etiketinde belirtilmelidir. Sucuk söz konusu olduğunda en çok karşılaşılan hilelerin başında bu geliyor.

Ayrıca yağ oranının sucuk için en önemli hile olduğunun altı çiziliyor. Bildiğiniz gibi sucuğu dilim dilim kestiğimiz zaman ya da kangalı ortadan ikiye böldüğümüzde ilk gözümüze çarpan detaylar sucuğun içerisinde bulunan yağ gözenekleridir.

Bu yağ gözenekleri her et ürününde bulunur. Sucuk yapımında da belirli oranda olduğundan ötürü orijinal bir et ürününde olduğu gibi gözenekler mozaik şeklinde ayrık durmalıdır.

Fakat günümüzde bazı sucukları satın aldıktan sonra hileliyi anlamamızın en temel sebeplerinden birisine dönüşmüştür. Eğer sucuğu dilimlediğiniz zaman içerisinde mozaik şeklinde yağ tabakalarını görmüyor, yağ tabakasının tek bir noktada toplandığını görüyorsanız hileli bir sucuk almışsınız demektir. Yine yağ tabakası hiç gözünüze çarpmıyorsa aynı sonuca varılabilir.

Bu tip sucuklar gramaj yönünden aynı gibi dursa da içerisinde barındırdığı yüksek yağ oranını tavaya koyduğunuz an salacaktır. Haliyle belki de bir kangal sucuk yerine yarım kangaldan biraz daha fazlasını tüketmiş olacaksınız.

İçerisinde farklı hayvan gruplarına ait etleri, sakatatları ve hatta ayak ve toynak kısımlarını barındıran sucuk haberleri sık sık gündeme geliyor. Burada da dikkat edilmesi gereken temel nokta fiyat olmalıdır.

Öncelikle dana etinden üretilmiş bir sucuk alıyorsanız dana etinin kemiksiz fiyatının ne olduğuna bakmanız gerek. Eğer bir kangal sucuk kilogram ağırlığındaysa ve dana etinin kilogram fiyatından düşükse o sucuğun o fiyata size sunulması olanaksız. Sucukta hileyi bu şekilde de anlayabilirsiniz. Çünkü sucuk bir dizi işlemden geçiyor ve çeşitli baharatların ardından size sunuluyor.

Yani direkt et satışına bakarak daha maliyetli olduğundan dolayı fiyat farkını dana etinin fiyatına bakarak ölçümlemek gerekiyor.

Eğer satın almadan önce dana etinden yapılan sucuk ile dana sucuk fiyatını kıyaslarsanız, üzerinde tamamen dana etinden imal edildiğini beyan eden ibareyi görürseniz içiniz rahat edebilir. Kestiğinizde yine yağların mozaik yapıda olması önemlidir. Bir sucuğun yağ oranı belli bir seviyeyi geçmemesi gerektiğinden az yağ bırakan sucuk daha kalitelidir diyebiliriz. Sucuğu hilelisi tehlikeli olabilir, aman dikkat!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap