Su İçmenin Faydaları? Yararları, Zayıflatır mı, Ne Kadar İçmeliyiz?

Su tüketimi her birey için önemlidir ancak özellikle diyet yapıyorsanız, gün içerisinde tüketeceğiniz su miktarına daha fazla dikkat etmeniz gerekir. Vücudumuzda oluşan yağlanmanın yok edilmesi ve zayıflama sürecinde vereceğiniz kiloların, yağlardan gitmesi için uzmanlar diyet yapanların içtiği su miktarına dikkat çekiyorlar.

Çeşitli nedenler ile vücudumuzda oluşan su kaybı, çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor. İnsan bedeninin %75’inin su olduğunu hatırlatırsak, ne kadar önemli bir konu olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz. Kalori değeri bulunmayan su; yağ yakımına destek olmasının yanı sıra dokulardaki oksijen emilimini de arttırdığından, sağlığımız için büyük önem taşıyor.

Metabolizma hızı her bireyde farklı olduğundan, günlük gereksinim duyduğu su miktarı da farklılık gösterebilmektedir. Sağlıklı ve ideal kilosunda olan bireylere günde 2-3 su litre su içmesi önerilirken, kilo fazlalığı bulunan ve zayıflama sürecindeki bireylerin doktorları günde 3-4 litre su içmesini de isteyebiliyor.

Düzenli egzersiz ve spor yapan bireylerde ise günlük su ihtiyacı artacağından, su tüketimini arttırmaları gerekir. Ortalama 5 bardak su, 1 litre suya denk gelmektedir. Spor ve egzersiz yapan bireyler, gün içerisinde 2-3 litre suyu kesinlikle tüketmeye dikkat etmelidirler.

su

Su İçilerek Kilo Verilir Mi?

 • Kilo vermede en önemli etkenler içerisinde olan metabolizma hızı, su içerek yükseltilebilmektedir. Düzenli olarak su içmeyi alışkanlık haline getirmeniz, gün içerisinde metabolizma hızınızı arttırmayı sağlayacaktır. Su içmek için susamayı beklememelisiniz. Metabolizması hızlı çalışan bireylerde, kilo vermek çok daha kolay olacaktır.
 • Yemeklerden önce su içmenin de iştahı kestiği biliniyor. Midenizi yemek öncesinde su ile doldurursanız, yemeniz gerekenden çok daha az yiyecek ve daha az kalori almış olacaksınız. Öğünler arasında da sıklıkla su içmek, açlık hissini bastıracağından daha az atıştırmalık tüketmiş olacaksınız. Suyu bu bakımdan da değerlendirerek, kilo vermenizi kolaylaştırabilirsiniz.
 • Kilo verme sürecinizde suyu sık tüketmeniz, yanlış acıkma alarmlarının önüne geçmeniz sağlayacaktır. Beynimiz, açlık ve susuzluk sinyallerini ayırt edemez. Acıktığınızı zannederek yemek yediğinizde, aslında susadığınızı fark edebilirsiniz. Susuzluk duygusunu anlayabilmeniz için gün içinde yeteri kadar su tüketirseniz, boşuna yemek yiyerek fazladan kalori almanın da önüne geçmiş olabilirsiniz.
 • Yemeklerden sonra su içmek ise sindirimin kolaylaşmasına yardımcı oluyor. Besinlerin mide içerisinde daha kolay parçalanmasını sağlayan suyu, yemek ve öğün sonralarında içmeniz bu sayede kilo vermenize de yardımcı olacaktır.
 • Susuzluk, enerjinizi düşürmektedir. Enerji düşük bireyler, yeterince hareket edemez ve kalori yakamazlar. Sıvı kaybı nedeniyle kaslarda meydana gelen elektrolit büzüşmesi ile kas yorgunluğu yaşanır. Yeterli miktarda su tüketmeniz ise enerjinizi yükselteceğinden, daha fazla kalori harcamanıza yardımcı olacaktır.
su

Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

 1. Düzenli su tüketimi böbrek ve karaciğerde bulunan toksinleri temizlemeye yardımcı olur.
 2. Kabızlık ya da sindirim problemleri yaşıyorsanız, su içmek bu sorunları ortadan kaldıracaktır.
 3. Hücrelerimize besin ve oksijenin taşınmasında su, oldukça önemlidir.
 4. Vücudumuzda biriken fazla maddelerin, toksinlerin atılmasına yardımcı olur.
 5. Eklemlere kuvvet ve destek sağlar,
 6. Cildinizin daha parlak ve pürüzsüz hale gelmesine yardımcı olur. Cild dokusunu tazeler ve cildinizi güzelleştirir.
 7. Mineral, vitamin ve diğer maddelerin emiliminde olumlu etkilere sahiptir,
 8. Kan dolaşımını hızlandırmaya destek olur,
 9. Tokluk sağlar. İçilen soğuk su 20 dakika, sıcak su ise 80 dakika midede kalmaya devam ederek zayıflamaya yardımcı olur.
 10. Terleme, boşaltım ve sindirim gibi temel faaliyetler üzerinde etkilidir.
 11. Düzenli su içmek reflü ve gastriti de tedavi edebiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap