Stresten Korkmayın! Tam Tersi Lehinize Çevirin

Stresten Korkmayın! Tam Tersi Lehinize Çevirin. Çok korkuyoruz çünkü sonuçları ağır olabiliyor. Stresli olmak sizi öldürmez ancak öldürmeyen şey de güçlendirir.

Michigan Üniversitesi’nde yapılan çalışmalar, 30 bin kişiden kendi stresli düzeylerini değerlendirmelerini ve sağlıklarına ne kadar zarar verdiklerini düşünmelerini talep etti. Uzun süren çalışmalar ile stresten zarar gördüğünü tahmin edilen kişilerin ölüm oranlarının, inanmayanlara göre %43 daha yüksek olduğunu kanıtladı.

Elbette ki iş hayatınızda üzerinize yeni projeler yıkıldığında stresli girmeniz kaçınılmaz bir durumdur. Ancak bununla beraber de kendinizi daha canlı da hissettiğinizi fark edebilirsiniz. Bunun nedeni ise zevk hormonu olan dopaminin beyninizde salınımının artması durumundan kaynaklanmasıdır. Günlük rutinleriniz bu hormonu çoğaltmaya yeterli olamıyor. Yani arada yaşayacağınız stres, dopamin hormonunun nimetlerinden yararlanmanızı sağlayarak belki de kariyeriniz için daha iyi bir seçenek bile olabilir.

Stresten Kurtulmak

Stresten Kurtulmak

Stresten korkmayın yerine lehinize çevrebilirsiniz. Yerinden çıkacakcasına atan kalbinizi, gereksin,m duyduğunuz kaynakların musluklarını açması gibi düşünmeniz gerekiyor. Kısaca damarlarınız genişliyor ve dikkatinizin artmasını sağlıyor.

Stres hormonunu “kalk ve harekete geç” uyarısı olarak hayal edin. Çünkü hayata bakışı iyimser olan bireylerin, olaylara karşı daha az stresli tepki verdiği tespit edilmiş durumda.

Sosyal hayatınızda iyiliklere yer vermek başkaları kadar, kendiniz için yapacağınız bir iyiliktir. İyilik yapan insanların, stresli bir durumda olsalar dahi daha uzun yaşadıkları yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap