Steak Ne Demek? Steak Et Nasıl Pişirilmelidir? Püf Noktaları

Steak Ne Demek? Steak Et Nasıl Pişirilmelidir? Püf Noktaları. Steak tüm dünyada biftek için kullanılan genel bir tanım olarak lanse edilebilir. Aslında burada bir pişirme tekniğinden söz etmek gerek.

Izgara yapılan ve farklı yöntemler kullanılarak sunulan biftek için uygun bir tanımlamadır. Hayvanın en lezzetli eti olarak adlandırılan ve özellikle steakhouse zincirleriyle adından sıkça söz ettiren bu besin için tüm püf noktalarını derledik.

Yıllardan beri bildiğiniz biftek tüm besin değerleriyle en önerilen besinler arasında yer alıyor. Kırmızı et gerçekten lezzet konusunda dikkat çekici bir yapıya sahipken aynı zamanda steak uygulaması bunu daha da öteye taşıyabiliyor.

Izgara yapılması zorunlu iken ızgarada kullanılacak pişirme teknikleri değişken olabiliyor. Bu gerek damak zevkinize gerekse etin cinsine göre şekillenebilir. Keza biftek dışında bonfile ya da külbastı için de steak terimi kullanılabiliyor.

Steak Et İçin Püf Noktaları

Steak Et İçin Püf Noktaları

Pişirme teknikleri birbirinden farklı pek çok standardı bünyesinde barındırıyor. İlk etapta kafa karıştırıcı gibi dursa da işin inceliklerini ve püf noktalarını öğrendiğiniz zaman son derece kolay bir uygulamaya dönüşüyor. Steak yapacağınız zaman et seçimi lezzet açısından bariz bir öneme sahiptir.

Etin kesinlikle canlı renklere sahip ve taze olması gerekir. Bu durum daha parlak bir görünüme bürünmesine neden olacaktır.

Ayrıca et türünü belirledikten sonra kesim işlemiyle pişirme aşamasına hazırlanmalıdır. Steak türleri arasında bazı etler oldukça ince ızgaraya atılır. Bunlar için ölçü minimum 2 santimetre olarak belirlenmiştir. Fakat steak et yaparken et kalınlığı tercihlere bağlı olarak 8 santimetreye kadar çıkabilir.

Kendi damak zevkinizi belirledikten sonra uygun ölçüde kesim yaparak ızgaraya atabilirsiniz. Eğer ızgara yapacaksanız eti bir süre dinlendirdikten sonra pişirmelisiniz.

Örneğin dolaptan çıkarsanız bile bir süre oda sıcaklığında kendisine gelmesi için beklemelisiniz. Bu süre tercihe bağlı olarak 30 dakika ile 2 saat arasında değişebiliyor. Izgara kullanamayacağınız bir ortamdaysanız kapalı olan mutfağınızda döküm tava ile lezzetli bir steak yapabilirsiniz.

Steak için en önem verilen püf noktalar arasında ise pişirme süresi öne çıkıyor. Eğer döküm tava kullanıyorsanız ısıyı en yüksek noktaya çekin. Izgara ise ateşi körükleyin.

Eti mühürlemek için en yüksek ısıda birkaç kez çevirin. Ardından ise tereyağı ve kekik karışımını tavaya dahil edin. Bu süreç boyunca da eti düzenli olarak çeviriyor olmanız şart.

Son dönemlerde çok sık görmeye başladığımız ve çiğ gibi gözüktüğü iddia edilen et tipi az pişmiş olarak adlandırılır. Bu teknik için 52 derece ısıda her iki tarafının da ortalama 1 dakika durması yeterli olacaktır.

Az orta pişmiş olarak tanımlanan steak ise 55 derece ısı ve 3 dakika her iki tarafında pişmesi ile ortaya çıkar. Eğer sıcaklığı 60 dereceye, pişirme süresini de her iki taraf için 4 dakikaya çıkarırsanız orta pişmiş bir et elde edersiniz.

Orta iyi pişmiş etlerde genellikle 65 derece ısı kullanılır. Bu ısıyı her iki tarafı için 5 dakika olmak kaydıyla ete uygularsınız. Damak tadınız çok pişmiş bir steak tüketmek istiyorsa ısıyı 71 dereceye almalısınız. Zaman ise her iki tarafı için 6-7 dakika seviyesinde olmalıdır.

Etleri pişirirken düzenli olarak çevirmeyi ihmal etmeyin. Bu süreç hem ısının daha dengeli şekilde ete yayılmasını sağlar hem de pişme aşamasını görmenize olanak verir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap