Sporu Bırakınca Kaslar Gerçekten Yağa Dönüşüyor mu?

Sporu Bırakınca Kaslar Gerçekten Yağa Dönüşüyor mu? Antrenman, vücut geliştirme ya da fitness ile ilgili en çok akla takılan sorulardan biri de, sporu bırakınca verilen kiloların geri alınıp alınmayacağı konusu olduğunu biliyoruz.

Sporu Bırakınca Kilo Almak

Sporu Bırakınca Kilo Almak

İstikrarlı bir şekilde egzersiz yapmak, gün içinde daha fazla kalori harcamanızı sağlayan bir durumdur. Yani, aldığınız kalori miktarı aynı kalırken, yaktığınız kalori miktarı düşerse, kilo vermenizin durması kaçınılmaz olabilir. Hatta eskisi kadar antrenman yapmayan fakat eskisi kadar yemeye devam eden biri için kilo almak mutlak bir sonuçtur diyebiliriz.

Kilo alma tehlikesiyle baş etmek istiyorsanız; yediklerinizi biraz azaltabilir ya da gün içinde enerji harcamanızı sağlayan küçük aktiviteler yaparak her şeyi kontrol altında tutabilirsiniz. Esas önemli nokta; temiz beslenmekten geçiyor! Spor yapmayı bıraktıktan sonra kilo almak tamamen sizin inisiyatifinizde olan bir şeydir ki dilerseniz bahsettiğimiz önerileri dikkate alarak, bu sorunu aşabilirsiniz. Sporu bıraktıktan sonra kilo da alabileceğinizi, kilo da verebileceğinizi aklınızdan çıkartmadan, kendi seçimlerinizi yapmanız gereklidir.

Sporu Bırakınca Kilo Vermek

Sporu Bırakınca Kilo Vermek

Spor yaşantısı aktif olanların en büyük korkusu; sporu bırakınca kilo vermek ve kas kaybetmek gibi problemlerdir. Sporu hayatınızın önemli bir parçası haline getirdiyseniz fakat bir takımı sebeplerden dolayı ara vermek durumunda kaldıysanız; ilk yapmanız gereken şey beslenmenize dikkat etmek olmalı, sağlıklı ve temiz bir beslenme programı uygulamalısınız.

Uzun çabalar ve disiplinli çalışmanın sonucu olarak kazandığınız kaslar, sandığınız kadar kolay erimeyecektir ancak önlem almanız yararınıza olacaktır. Kas hacminizi ve kuvvetinizi arttırmanın yolu nükleus isimli çekirdeklerden geçmektedir diyebiliriz. Bu çekirdekler protein sentezini gerçekleştirdiklerinden fazlasıyla önemlidir. Antrenman, kaslarınızda büyüme değil, daha fazla çekirdek üretmeye yarıyor ve bu sayede kas dokularınızı arttırarak daha hacimli kaslara yardımcı oluyor.

Yıllarca spor yapıp bir yerden sonra bırakmayı tercih ettiğinizde, nükleusların öldüğüne ve bir daha ortaya çıkmadıklarından söz edilirdi. Son yıllarda yapılan çalışmalar ise inanılanın aksine kas hafızası sayesinde gerçeğin hiç de öyle olmadığını yönünde sonuçlara ulaşılmasını sağladı. Kısaca, uzun uğraşlar sonucu ortaya çıkardığınız kaslarınızın öyle hemen gitme gibi bir niyeti yok, endişe etmeyiniz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap