Sporda Sakatlıkları Önlemek için Bu Tavsiyelere Dikkat!

Sporda Sakatlıkları Önlemek için Bu Tavsiyelere Dikkat!. Hedef ve hayallerinizi oluşturan formda bir vücuda kavuşmak için fitness salonunda oldukça fazla zaman tüketiyor ya da bir spor branşıyla yakından ilgileniyorsanız, sakatlıklar neredeyse kaçınılmaz durum olacaktır.

Tedavi süreci oldukça zor geçen sakatlanmalar olabilir, özellikle de bir hedefi olan sporcular için durum, dikkatsiz davranılması ile kaçınılmazdır diyebiliriz. Eskiyi düşünüp keşkelerle yaşamak yerine, sakatlık gerçeğini kabullenip tedaviye odaklanmak mental olarak etki sağlayacağından çok daha çabuk sağlığınıza kavuşmanızı sağlayacaktır.

Spor yapan pek çok kişi, sakatlıktan sonra iyileşmeye odaklanmak yerine panik yaparak, spor yapmadan geçen zamanda yaşayacağı kayıplarının endişesini yaşıyor. Doğal olarak ilk olarak durup kendimize bir soru soralım. Neden bu acele? Büyük çoğuluğumuz yaptığı spordan kazandığı para ile hayatını sürdüren insanlar değiliz. Öyleyse çok da telaşlanacak bir durum olmasa gerek diye düşünmeliyiz.

Asla tereddütlerinizin ve egonuzun sakatlık sonrası tedavinizin önüne geçmesine engel olmamalıdır. Antrenman çalışmalarınıza ve spor hayatınıza uzun ömürlü bakmayı öğrenmelisiniz. Sakatlık yaşanması halinde; tam iyileşmeden spor salonuna döndüğünüzde ve o bölgenin üzerine gittiğinizde, kısa süreli yaşadığınız o sakatlığın kronik hale gelme riski oluşuyor ve çok daha kalıcı sorunlar halini alıyor. Oysa sakatlık sonrası tedavi için harcayacağınız o birkaç hafta aslında çok da kötü değil, aksine oldukça gerekli olan önemli bir süreç olduğunu kabul etmeliyiz.

Sakatlıklar bizim dışımızda gelişebilirler ancak sakatlık sonrası dönemi aşağıdaki tavsiyelerle daha kolay ve hızlı atlatmak elbette ki bizim elimizdedir.

Sporda Sakatlık Herkesin Başına Gelebilir

Sporda Sakatlık Herkesin Başına Gelebilir

Sizde düzenli spor yapan biriyseniz, olası sakatlıklar neredeyse kaçınılmaz bir durumdur. Bu nedenle ya panikler, acıyı göz ardı eder, sakatlığa katlanır ve antrenmanlarına devam edersin ya da kaslarının ve eklemlerinin uzun vadeli sağlığını önemseyerek, tedaviye önem vererek olumsuzlukları egale edersin.

Tedavi süresince biraz güç ve kas kaybı olabilir ama kas hafızası sayesinde, kısa sürede tekrar eski halinize dönebilir çok daha verimli antrenmanlar çıkartabilirsiniz.

Rehabilitasyonu Önemseyin

Sakatlıkların tekrar riskini azaltan, sakat bölgedeki hareketliliği ve kan akışını arttıran, iyileşme süresini hızlandıran en etkili seçenek rehabilitasyondur. İyi yapılan bir rehabilitasyon, sakatlık bölgesindeki bozuk dokuları onardığı gibi kas ve güç kaybının da önüne geçerek hızlı bir şekilde toparlamanızı sağlıyor.

Rehabilitasyonun ne derece önemli olduğunu bilmelisiniz. Rehabilitasyon sayesinde hem hızlı iyileşecek, hem de antrenmanlarınıza hızlı dönmeniz mümkün.

Beslenmeyi Aksatmayın

Sakatlık yaşandığı dönemlerde, spordan uzak kalan sporcular için yağ oranlarının artmasını önlemek amacıyla günlük aldığı kalorileri azaltılarak yeni bir düzene girmeleri sağlanıyor. Yani sakatlık döneminde, vücudunuzun iyileşmesi için besine ihtiyacı vardır ancak doğru beslenilmesi gerekir. Şöyle ki omzunuzda bir yırtık varsa ve o bölgeyi haftalardır çalıştıramadıysanız, muhtemelen kas küçülecek ve zayıflayacaktır. Bu sorunun önüne geçmek için yapacağınız tek şey, yeterli düzeyde beslenmeye devam etmeniz olacaktır. Eğer kalori alımını radikal bir şekilde düşürürseniz, kas kaybetme riskiniz daha çok artar ve iyileşme süreciniz geriler. Antrenman yapmadığınız dönemde yüzde 10’luk bir kalori azaltımı yeterli olacaktır. Bu nedenle tekrar spor yaşamınıza geri döndüğünüzde, kaybettiğiniz kasları kazanmanız daha kolay olacak ve zorlanmadan eski performansınıza dönebileceksiniz.

Sporda Sakatlıkları Önlemek için Diğer Bölgelerinizi Çalıştırmaya Devam Edin

Sporda Sakatlıkları Önlemek için Diğer Bölgelerinizi Çalıştırmaya Devam Edin

Ayrıca hatırlatmakta yarar var ki; vücudunuzda bir bölgede sakatlık yaşamanız, diğer bölgeleri çalıştıramayacağınız anlamına gelmiyor. Sakatlıklarda spor salonundan tamamen uzak kalmak, daha fazla kas ve güç kaybına neden olacağı gibi, iyileşme süresinin de uzamasına neden olabileceği bir gerçektir. Vücudunuzun diğer bölgelerini çalıştırmaya devam etmeye özen göstermelisiniz.

Antrenmanda Tek Taraflı Çalışın

Örneğin bir omzunuzu ya da bir bacağınızı sakatladıysanız, diğer tarafı hala çalıştırmaya devam edebilirsiniz. Çapraz eğitim prensibi olarak da ifade edilen durum, bir uzvu çalıştırmanın diğer uzuv için de kas ve güç kaybını önlediğini ortaya koyan bir tabirdir. İyileşme sürecinde çok büyük rol oynadığı da kaçılmaz bir gerçektir. Yani sakatlanan bir bacakla, tüm hareketlerden uzak kalmak yerine, iyileşme döneminde diğer bacakla yapılan leg press, curl, extension hareketlerini yapabilirsiniz. Tek bölgeyi çalıştırmak diğer bölgedeki kasları da uyarmaya yardımcı olduğunu düşünürsek, aslında oldukça güzel bir çözümdür.

Sporda Sakatlık Dönüşü Ani Yüklemeler Yapmayın

Sporda Sakatlık Dönüşü Ani Yüklemeler Yapmayın

Tekrar spor yaşamınıza ve antrenmanlara geri döndüğünüzde, aynı ağırlıklarla çalışmaya başlamayın. Yaşadığınız sakatlık sonrası kas grubuna bir anda gereğinden fazla yük bindirmek, tekrar sakatlık yaşama riskini tetikler. Birkaç hafta boyunca düşük ağırlık çok tekrar şeklinde çalışmak, kasları tekrar yükleme dönemine hazırlayacaktır. O bölgeye biraz süre tanıyın ve moralinizi olabildiğince yüksek tutmaya çalışın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap