Spor Ne Zaman Yapılmalı? Sabah mı Akşam mı Uygun?

Spor Yapmak, sağlıklı yaşamak için oldukça önemli. Ancak sporu ne zaman yaparsak, daha faydalı olur? Sporda zamanlamanın net bir cevabı olmamakla birlikte uzmanların bazı tavsiyeleri bulunuyor.

Yapılan araştırmalar, vücudun spora hangi saat dilimlerinde hazır olduğu konusunda hala verilmiş ortak bir karar bulunmuyor ancak sabah sporu ve akşam sporuyla ilgili bazı farklı görüşler mevcut.

Sabah Sporu

Sabah Sporu

Sabah yapılan sporunun, akşam sporuna göre daha verimli olduğunu savunan görüşler genellikle karşımıza çıkıyor. Uzmanlar bu durumun sebebini ise gün ışığına bağlıyor!

Metabolizma hızının öğle saatlerinde en yüksek seviyeye çıktığını ve insan vücudunun yaradılış gereği güneşin doğması ile uyandığını savunan uzmanlar, sonraki saatlerde ise giderek yavaşladığını belirtiyor. Bütün gece uykuda olan kasların sabah vakitlerinde daha dinç ve hazır olduğunu söylüyorlar. Yanı sıra sabah saatlerinde aç karnına yapılan sporun, yağ yakımında daha etkili olduğu da bilinmektedir.

Spor Ne Zaman Daha Uygun? Akşam Sporu

Spor Ne Zaman Daha Uygun? Akşam Sporu

Bu görüşe göre ise gece boyu yavaş işleyen vücut fonksiyonlarının gün sonunda daha etkili ve aktif olduğunu savunuyorlar. Vücudun yükünü çeken organların başında yer alan kalp ve akciğer gibi hayati derecede önemli organların daha verimli çalışmasından dolayı, akşam saatlerinde yapılan sporun daha etkili olacağını belirtiyorlar. Üstelik günün stresini atmak ve vücudu temizlemek adına akşam saatlerinin çok daha uygun olacağını da onaylıyorlar.

Unutmayın ki en doğru kararı vücudunuz verecektir. Birçok kişi hafta içi çalıştığından dolayı iş saatlerinden sonra, hafta sonu ise gündüz vakitlerinde spor yapabilirsiniz. Dediğimiz gibi buna siz karar verin ve kendinizi dinleyerek kararlar alıp, uygulayın.

79878