Sosyal Fobi Nedir? Tehlikeli Bir Hastalık Mıdır? Nasıl Tedavi Edilir?

Sosyal Fobi Nedir? Tehlikeli Bir Hastalık Mıdır? Nasıl Tedavi Edilir? Sosyal fobi, psikolojik kaynaklı bir rahatsızlıktır. Bazı kişilerde tehlikeli boyutlara ulaşabilir. Tanı sonrası psikolog ile tedavi gerekebilir.

Sosyal Fobi

Sosyal fobi atakları kişide negatif bir etki oluşturan önemli bir hastalıktır. Bu atakların temel sebebi ise psikoloji bozukluğudur.

İçeriğimizde ve Sosyal Fobi Tehlikeli Hastalık Tedavi Yöntemleri Psikolojik Hastalıklar Anksiyete Bozukluk hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Günümüzde bu tür hastalıkları yaşayan bireyler kendilerini toplum içerisinde çıplak ve sürekli kaygılı olarak görürüler. İnsanlar ile iç içe yaşayamaz ve toplu alanlara girdiklerinde ataklar geçirirler.

Oldukça önemli bir hastalık olan bu durum sebebiyle sosyal alanlara bu hastalığa sahip bireylerin girmesi mümkün değildir. Çocukluk dönemindeki bir rahatsızlık ya da aşırı asosyallik bu tür durumların oluşmasında etkendir.

Bu tür fobilere sahip bireylerin kaygı bozukluğu yaşadıkları bilinmektedir. Bu sebeple dikkatli olmaları ve kendilerini korumaları gerekmektedir. Aksi bir durumda krize girmeleri ve kendilerine zarar vermeleri de mümkündür.

Sosyal Fobi Tehlikeli Bir Hastalık mıdır?

Sosyal Fobi

Sosyal fobi hastalığı tehlikeli sonuçlar ortaya çıkarabilir. Doğrudan insan sağlığına zarar vermese de psikolojik sıkıntılar ortaya çıkabilir. Kişinin iş hayatına gidememesi ve sosyalleşme eşine sebep olmaktadır. Ağır sosyal fobi sıkıntısı çekenler çok daha kötü durumdadır. Bu kişiler birden fazla insanın bulunduğu alanlarda krizlere girmektedirler.

Bu sebeple herhangi bir şekilde çevre ile iletişime geçemezler. Tek başlarına yaşamaları ve herhangi bir şekilde girmeleri mümkün değildir.

Bu sebeple doğrudan insan sağlığını tetiklemez fakat yaşam koşullarını zorlaştırır. Günümüzde para kazanmanın önemli bir konu olduğu herkes tarafından bilinir. Bu tür fobilere sahip bireyler para kazanmak için çalışamayacaktır.

Sosyal Fobi Neden Olur ve Kimlerde Görülür?

Bu hastalığa sahip olan bireyler topluma çıkmaktan utanç duymaktadırlar. Herhangi bir insanla karşılaştıklarında ne yapacağını bilemez ve bazı durumlarda kriz geçirebilirler.

Bu tür durumların oluşması hâlinde kişinin korunması ve sakinleştirilmesi gerekmektedir. Bu tür hastalıklar küçük yaşlarda toplumsal olaylara şahit olmuş ve büyük travmalar yaşamış bireylerde görülebilir.

Bu hastalık özellikle küçük yaşlarda dışarı hiç çıkmayan ve insanlarla hiçbir iletişimi olmayan çocuklarda da görülebilir. Sosyal fobi çözüm yollarına gitmek içinde hasta psikolojik destek ve ilaç kullanmalıdır.

Özellikle süreç içerisinde atakların önlenmesi ve hastanın sakinleştirilmesi en doğru yöntemlerden birisidir. Daha sonraki aşamada sorunun çözülmesi için diğer fobi türlerinde olduğu gibi kişinin dışarıda toplumla zaman geçirmesine katkıda bulunmak gerekir.

Sosyal Fobi Hastanın Şikâyetleri Nelerdir?

Sosyal Fobi

Bu tür hastalıkların belirli bir şikâyeti yoktur. Hasta ve fobisi olan kişi insanlarla sohbet etmeyi sevmeyecektir. Sadece ev içerisinde kendi ailesiyle konuşacak dışarı çıktığında doğru bir şey yapmadığını düşünüp kendini suçlayacaktır. Bu hastalığın iki türü bulunmaktadır. Bunlardan ilki yaygın tip olarak bilinmektedir.

Bu tip modelinde özellikle fobisi olan kişi her türlü sosyal faaliyette kaçmaktadır. Bunun yanında yaygın olmayan tipte ise fobisi olan birey bazı durumlara tepki vermektedir. Bu rahatsızlık büyük sorunlardan ortaya çıkarır.

Sıkıntılı bir sürecin ilk basamağı olan yemek yeme işlemi, fobisi olan birey için çok zordur. Toplu alanlarda kendisinden utanç duyulacağı düşüncesi ile yemek yetmeyecek olan bu bireyler su dahi içmezler.

Bunun yanında yürümekten bile çekinirken insanların kendilerine yaklaşmalarına izin vermezler. Özellikle kalabalık şehir sokaklarında insanların sadece kendisine baktığını düşünerek korku ve heyecana kapılmaktadırlar.

Sosyal Fobi Tanısı Nasıl Konur?

Sosyal fobi tanısı koymak don derece basittir. Bu soruna sahip olan bireyler normal insanlar gibi değildir. Dışarıdan bakıldığında hemen anlaşılabilir. Sosyal fobi ilaç kullananlar bu hastalığın sürekli devam ettiğini belirtmektedirler

. Çeşitli psikiyatri doktorları tarafından yazılan ilaçlar sayesinde birtakım sorunlar çözülmektedir. Buna bakarak hastalar düşüncelerinde belirli bir süre kurtulabilirler. Özellikle sokağa çıkmış bir sosyal fobisi bulunan hastanın tek başına olmaması gerekir. Günümüzde hastalığın sıklıkla görüldüğü tespit edilmiştir.

Son derece doğal olmaya başlayan bu hastalık ülkemizde en çok görülen ruh sorunlarından birisidir. Bunun yanında üniversite ortamında yapılan incelemeler ve araştırmalar sonucunda öğrencilerin %20 oranında bu sorunu yaşadıkları belirlenmiştir.

Bu hastalık genel olarak erken yaşlarda ortaya çıkmaktadır. İlerleyen dönemlerde korku ve endişe azalsa da süreç içerisinde fobisi olan bireyler sürekli olarak bu sorunu içlerinde barındırdılar.

Sosyal Fobi Tedavisi Mümkün müdür?

Günümüzde sosyal fobi bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Bu sebeple psikiyatrik çözümleri de vardır. Kişilerden birçoğunda sorun ilerleyen yaşlarda çözümlenmektedir.

Özellikle çekingenlik olarak görülen bu durum, kişiyi daha da çok zor duruma sokmaktadır. Sosyal fobi tedavisi günümüzde ruh sağlığı polikliniklerinde çözüme kabul tutulmaktadır.

Özellikle bireyin konuşma yöntemi ile rahatlatılması ve daha sonra bunu uygulaması sorunun üzerine gitmeye katkı sağlar. Bunun yanında bireyin sağlığı elverdiği sürece ilaç kullanmasında sorun yoktur. Uzman hekimler tarafından uygulanan tüm ilaçlar ve yöntemler bu sorunun çözülmesine önemli ölçüde katkı sağlamaktadır.

Bu hastalığın tedavi edilmemesinin birkaç temel sıkıntısı mevcuttur. Toplum içerisinde kendini yok sayan ve utanma duygusuna kapılan bireylerin hayatı özgürce yaşaması mümkün değildir. Bunun yanında hayatlarını devam ettirmeleri için gerekli olan işlemleri de yerine getirmeleri olanaksızdır. Bu sebeple tedavi edilmesi gereken önemli bir sorun olarak göze çarpar.

79563