Somon Balığı Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Somon balığı,fırın ve ızgarada kullanılan balık türüdür. Soslarla lezzetlendirilir, buzlukta saklanır. Kemik ve iskelet gelişimine iyi gelir.

Somon Balığı

 

Bu içerikte ve Somon Balığı Somon Balığı Yemekleri Somon Balığı Tarifleri Somon Balığı Kullanımı Somon Balığı Sağlık Fayd hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Salmonidae familyasından olduğu bilinen somon balığı tatlı sularda yetişen bir balıktır. Tatlı sularda yetişen somon balıkları denize göç ederek orada avlanırlar. Fakat yumurtlamak için tekrar tatlı sulara geri dönerler. Bu yüzden göçebe balıklar olarak da bilinmektedirler.

Somon balığı okyanuslarda kalabalık sürüler halinde yaşamaktadırlar. Yapıları itibariyle çevik çevik ve oburdurlar. Küçük balıkları yiyerek beslenirler.

Somon balığının rengi beslenme şekillerine ve yaşlarına göre farklılık göstermektedir. Yetişkin somon balıklarının sırt bölgesi mavi ve gri, yan bölümleri gümüş renklidir ve erkek somon balıklarının vücut kısımlarının yan tarafında kırmızı rozetler bulunur.

Somon balıklarının boyları genellikle 1 metre kadar olmaktadır. Ağırlıkları ise 9 ile 15 kilogram arasında değişiklik göstermektedir. Pasifik Okyanusu Pasifik okyanusunda yaşayan kral somon balığı ise 1,5-2 metre civarında ve 50 kilo ağırlığıyla en büyük somon balığı çeşididir.

Yağ oranı düşük, omega-3 bakımından zengin olan somon balığı, balık severler tarafından en fazla tercih edilen balık türlerinden biridir. Bu nedenle balıkçılık sektörü için de ekonomik anlamda büyük bir öneme sahiptir. Somon balığı havyarı da eti kadar rağbet görmektedir.

Somon Balığı Nasıl Saklanır?

 

Somon balığı aldığımızda aklımızda oluşabilecek ilk sorulardan biri somon balığı nasıl saklanır, hemen tüketmeliyim miyim, birkaç gün durursa ne olur gibi sorulardır. Bu nedenle somon balığı nasıl saklanır sorusuna biraz değinelim:

Öncelikle somon balığını alırken taze olmasına dikkat etmelisiniz. Derisi parlak, kokusu normal olan balıklar tazedir. Taze olan somon balığı normal şartlarda ki oda sıcaklığında 24 saat besin değerini kaybetmeden saklanabilir. Fakat havaların sıcak olduğu günler bu yöntem çok da tercih edilmemesi gereken bir yöntemdir. Bu nedenle balığınızı saklarken şoklama yöntemi en mantıklı yöntem olacaktır.

Somon balığının şoklanması iki türlü yapılabilir. Bunlardan biri: temizlenip porsiyonlara bölünen somon balığının alüminyum folyo ile hava almayacak şekilde kaplanıp buzdolabının derin dondurucu kısmına konulmasıdır.

Bir diğer yöntem ise balığı temizledikten sonra buzdolabının normal kısmında 4-5 saat soğuması için bekletilir. Daha sonra su dolu bir kabın içerisine daldırıp çıkarılır. Balığın tüm yüzeyi tuzlayıp önceki yöntem gibi alüminyum folyo ile güzelce sarılıp derin dondurucu bölümünde dondurulur.

Somon balığını şoklamak balığı saklamak için en çok kullanılan ve en pratik yöntemdir. Böylelikle balık bakteri üretmeden güzelce korunur.

Somon Balığı Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

 

Somon balığı genellikle her balık gibi kızartması yapılarak tüketilen bir balıktır. Somonun derisi bol miktarda omega-3 yağ asidi içerdiği için pişirirken derisi ayrılmadığında derisindeki yağ asitleri balığın içine işler. Bu nedenle somon balığı pişirilirken derisi soyulmaz.

Somon balığı yemeklerde nasıl kullanılır sorusu pek çok balık sever tarafından düşünülmektedir oldukça besleyici olan bu balık her şekilde yapılabilmektedir.

Disk şeklinde kestiğiniz balıkları marine ederek fırında pişirebilirsiniz ya da ızgarada somon balığı yapabilirsiniz.

Küp küp kestiğiniz balıklarınızı tavada somon sote şeklinde yapabilir ya da çorbalarınızı daha besleyici hale getirmek için içerisine ekleyebilirsiniz.

Somon Balığı Faydaları

 

Vitamin ve mineral açısından zengin ve oldukça lezzetli olan somon balığının vücudumuz için faydaları saymakla bitmez. Şimdiye kadar yapılan araştırmalar sonucu elde edilen somon balığı faydaları şu şekildedir:

 

·       Somon balığı vücudumuzu kanser hastalıklarına karşı korur

·       Antienflamatuar kaynağı olarak bilinen somon balığı baş ağrısı ve ateş gibi şikayetleri azaltır.

·       Somon balığı kan basıncını ve kan akışını düzenler.

·       Kilo vermeye yardımcı olan somon balığı uzun süre tok tutar. Düşük yağ oranı ve yüksek protein içeriği ile diyet listelerinin baş tacıdır.

·       Cildin canlı ve pürüzsüz görünmesini sağlar.

·       Güneş ışınları sebebiyle ciltte oluşan lekelerin olumsuz etkilerini en aza indirir.

·       Yaşa bağlı olarak gelişen unutkanlık problemleri önlenmesini sağlar.

·       Düzenli bir şekilde tüketildiği takdirde göz sağlığını korur. Omega-3 yağ asitleri sayesinde göz kuruluğunu önler.

·       Somon balığı beyindeki serotonin hormonu salınımını arttırır.

·       Kemik ve iskelet gelişimini destekler.

Somon Balığı Nelere İyi Gelir?

 

Somon balığı omega 3 yağ asitlerinin mükemmel bir kaynağı olduğu için haftada 2-3 kere tüketildiği takdirde kalp krizi ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini önemli oranda düşürür.

Somon balığı kan basıncını ve akışını düzenlediği için özellikle emboli başta olmak üzere kan pıhtılaşmasına neden olan birçok rahatsızlığı engellemektedir.

Serotonin hormonu salınımını arttıran somon balığı, mutluluk veren besinlerden biri olarak bilinir. Depresyondan muzdarip olan kişiler düzenli olarak somon balığı tükettiği takdirde daha iyi hissettikleri araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır.

Somon balığının beyin gelişimine faydası oldukça fazladır. Bu nedenle hamilelik döneminde somon balığı tüketimi oldukça önemlidir. Hamileliği sırasında düzenli olarak somon balığı tüketen kadınlarda doğum sonrası depresyonu görülme olasılığı daha düşük olmaktadır.

Cilt dostu olarak bilinen somon balığı; gül, sedef ve egzama gibi cilt problemleri ile mücadele eder ve cilt kanserini önler.

Somon balığının bebek sağlığına faydaları oldukça fazladır. İçerisinde bulunan omega-3 yağ asitleri sayesinde Alzheimer hastalığına yakalanma riskini önemli ölçüde azalttığı görülmüştür.

Somon Balığı İçindeki Vitaminler

Somon balığı birçok balık türü gibi vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin bir balıktır. Özellikle bol miktarda omega 3 içerdiği için vücudumuz için çok yararlı bir balıktır.

Somon balığı içindeki vitaminler: somon balığı yağda eriyebilen vitaminlerden A ve D vitaminlerini ve b grubu vitaminlerden ise B1, B2, B3, B6 ve B12 vitaminlerini içerisinde bulundurmaktadır. Somon balığı içerisindeki mineraller ise fosfor, demir, selenyum ve potasyumdur.

Somon Balığı Kalorisi

 

100 gram pişmemiş somon balığının kalorisi 208 kaloridir. Pişirilme şekline göre bu miktar artabilir.

Somon Balığı Zararları

 

Oldukça lezzetli vitamin ve mineral bakımından zengin olan somon balığı vücudumuz için çok yararlı bir besindir. Her ne kadar yararlı olduğunu söylesek de fazla tüketildiği takdirde zararlı olabilmektedir. Bu nedenle haftada 2-3 kere tüketilmesi yeterli olacaktır.

 

 

38492