SOĞANIN FAYDALARI

İnsan vücudunun bazı hastalıklara yakalanması ve bazı olumsuzluklarla karşılaşmasının en büyük nedeni yetersiz ve dengesiz beslenmedir. Yani insan vücudu, ihti..

İnsan vücudunun bazı hastalıklara yakalanması ve bazı olumsuzluklarla karşılaşmasının en büyük nedeni yetersiz ve dengesiz beslenmedir. Yani insan vücudu, ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineral gibi inorganik maddeleri günlük olarak gerekli miktarda almazsa vücut bu eksikliğe bir şekilde tepki gösterir. Türk yemek kültüründe soğan çok önemli bir gıda maddesidir. Soğan; yemeklerin içinde, salatalarda veya haricen tüketilebilen bir besindir. Genellikle her yemek içinde tükettiğimiz ve halk arasında doğal ilaç deposu olarak nitelendirilir.

Soğanın faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

İçeriğinde bol miktarda A, B ve C vitaminlerini bulundurur. Bu sayede günlük ihtiyaç duyulan bu vitaminleri vücudumuza kazandırmış oluruz. Aynı zamanda kalsiyum, magnezyum, sodyum ve iyot yönünden çok zengindir. Bu da vücudun ihtiyaç duyduğu bazı minerallerin soğan sayesinde alınması demektir. Soğan, zihinsel ve bedensel yorgunluğu gidermede bire birdir. Soğan tüketimi vücut direncini arttırır, hastalıklara karşı kalkan görevi görür. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinmektedir. Nefes yollarını açmaya ve öksürüğün geçmesine yardımcıdır. Soğan, vücuttaki yaraların hızlı kapanmasına yardımcı olur. Bunun yanında egzama, dolama gibi cilt hastalıklarının tedavisinde soğan, iyileştirici etkisi olduğu bilinen bir besindir. Düzenli soğan tüketimi hazmı kolaylaştırır. Kanser hücrelerinin ortadan kalkmasında soğanın rolü büyüktür. Soğanın kemik erimesine karşı etkili olduğu bilinmektedir. Soğan, cinsel gücü arttırmada etkili bir besin maddesidir. Ayrıca halk arasında da söylendiği gibi doğal bir ilaç görevi görmektedir. Kandaki şeker seviyesini dengede tuttuğu için şeker hastalarının düzenli olarak tüketmesi gereken bir gıdadır. Yeterli miktarda soğan tüketimi, damar tıkanıklığını önler. Kış aylarının baş belası olarak bilinen nezle ve grip gibi hastalıkların tedavisinde etkilidir. Yine astım ve bronşitin bir numaralı düşmanı olarak bilinen bir besindir. Böbrek kumu ya da böbrek taşı şikayeti olanlar bol bol soğan tüketerek bu rahatsızlıklarından kurtulabilirler. Böcek sokmalarında o bölgeye konan soğan şişliği alır ve ağrı oluşumunu engeller. Tüm bunların dışında ağız sağlığı için soğan tüketimi şarttır. Çünkü ağız içinde bulunan bakterilerin ortadan kalkmasında soğanın büyük önemi vardır. Bunun gibi saymakla bitirilemeyecek daha pek çok hastalığa şifa olarak kullanılan mucizevi besin soğan, çok eski zamanlardan beri bu etkisi sayesinde pek çok insanın hastalıklara karşı başvurduğu bir yöntem olmuştur. 51033