Soğan Acısı Nasıl Giderilir? Kuru Soğanın Lezzetini Arttırmak

Soğan Acısı Nasıl Giderilir? Kuru Soğanın Lezzetini Arttırmak. Sağlık açısından soğan yemenin tarifsiz bir etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Günümüzde vitamin ve mineraller yönünden çok zengin bir yapısı vardır. Buna ek olarak soğan acısı diye bilinen bir tanım var.

Geleneksel mutfağımızda soğanın yemeklerden çıkması neredeyse imkânsızdır. Dolayısıyla soğanı bireysel olarak sevmeyen, tüketmeyen, tadını ya da kokusunu istemeyen insanlar bile kavrulduktan sonra yemeyi tercih ediyor.

Bu bile aslında soğanın acısını alarak daha lezzetli hale getirmenin pratik yollarından birisi olarak düşünülebilir.

Viral hastalıklarda kurtarıcı bir rol üstlenmesi, bazı kronik hastalıklara ise iyi gelmesi sebebiyle uzmanlar tarafından sürekli olarak öneriliyor. Tavsiyelerine uyarken soğanın belli işlemlerden geçirilerek acısının alınması ise herkesi memnun edebilir.

Soğanın Acısını Alma Yöntemi

Soğanın Acısını Alma Yöntemi

Soğan gibi şifa deposu bir yiyeceğin her sofrada yeri vardır. Bunun yanı sıra soyarken gözlerimizi yakması, kokusunun bazı durumlarda rahatsızlık yaratması, tadının ise acıya çalan bir noktada olması dezavantaj olarak düşünülebiliyor. Öncelikle mutfak sırlarının arasında tüm bu gibi sorunlara özüm olabilecek metotlar var.

Metotları uygulayarak istediğiniz sonuca ulaşabilmeniz oldukça kolay. Acısı alındığında ise soğan hem gözleri yaşartmayan hem de ağzınızda acı bir tat bırakmayan bir forma bürünüyor.

İlk olarak kesmeye başlamadan önce soğanın bizi ağlatan acısını nasıl azaltacağımız üzerinde duralım.

Eğer yemek hazırlıklarına başladıysanız ve soğan doğrayacaksanız bu işlemden önce soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Bunu uygularken iki farklı yöntem izlenebilir. Bunların ilki soğanları buzluğa atmaktır. Gayet pratik bir metot olmasına rağmen daha işlevsel sonuçlar verdiği düşünülen soğuk su uygulaması da popülerliğini koruyor.

Bir kabın içerisine soğuk su dolduruyoruz ve ardından soğanları kabın içerisine atıyoruz. Böylece acısını bırakacak ve içerisinde bulunan öz suyundan bir miktar arınacaktır. Sonucunda da gözleriniz yaşarmadan doğramaya başlayabileceksiniz.

Aynı zamanda buzlu suyun içerisine soğanları attıktan sonra soğanın kendisine has kokusu ve tüm acısını yok etmek istiyorsanız uygulayabileceğiniz bazı yöntemler mevcut. Bunların başında soğuk suyun içerisine ekleyeceğiniz sirke ve tuz var.

Tuzu çay kaşığı ile atarken sirkeyi tatlı kaşığıyla atabilirsiniz. Bu karışımın içerisinde soğanların bekleme süresi ise yaklaşık 10 dakika olmalıdır. Tüm acılığını alacağından emin olabilirsiniz.

Eğer suyla uğraşmak istemiyorsanız tuz dolu bir kabın içerisine atıp ovmaya başlayabilirsiniz. Çok sık kullanılan bir uygulama olmakla beraber diğerine nazaran biraz daha uğraş gerektirir. Yaklaşık 2-3 dakika boyunca tuzla ovmanız gerektiğini unutmayın.

Sonrasında tuzu üzerinden atabilmesi için bol suyun altında yıkayabilir ya da yine su dolu bir kabın içerisine atarak 2-3 dakika bekleyebilirsiniz. Suyun içerisinde de ovmak süreci hızlandıracaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap