Siyah Zeytin Nasıl Kurulur? Kurmanın Püf Noktaları

Siyah Zeytin Nasıl Kurulur? Kurmanın Püf Noktaları. Kahvaltılarımızın vazgeçilmezleri arasında olan zeytin, besin değeri açısından da çok önemli bir yere sahiptir. Yağı, yaprağı kısaca her kısmı şifalı olan bu ürün, yeşil ve siyah zeytin olarak tüketilir.

Kendi içinde de birçok türüne rastladığımız, ekim ayının sonlarında hasadının gerçekleştiği Siyah zeytin kurmanın püf noktaları konusunu dilerseniz bir de sinoplukoca olarak ele alalım.

Siyah Zeytin Nasıl Kurulur?
Siyah Zeytin Nasıl Kurulur?

Siyah Zeytin Nasıl Kurulur?

Zeytinin renginin siyaha dönmesi ve olgunlaşıp yağlanmasından sonra, siyah zeytin nasıl kurulur anlatalım.

Siyah zeytin sapları ve yapraklarından temizlendikten sonra ayıklamaya ile işe başlanır. Küçük ve ağzı dar plastik bidonlara hiçbir işlem yapılmadan doldurulur. Yaklaşık 4 kilo zeytin için 5 litre bidon kullanılır.

Bidona doldurulan zeytinlerin üzerine, 1 çay bardağı sirke, 1 çay bardağı kaya tuzu, isteğe bağlı 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 limon dilimler halinde konulur. Bidonun ağzı sıkıca kapatılır ve yan yatırarak birkaç defa sallanır.

Bu işlemlerden sonra 2 ay beklenilmesi gerekir. 2 ay sonra tuzlar tamamen erimiş, sirke ve limonla özdeşleşmiş ve yenmeye hazır bir zeytin olur.

Siyah Zeytinin Acı Suyu Dökülür Mü?
Siyah Zeytinin Acı Suyu Dökülür Mü?

Siyah Zeytinin Acı Suyu Dökülür Mü?

Zeytinin yapımında en önemli aşamalardan biri belki de acılığının giderilmesi işlemidir. Zeytin yapmak isteyenlerin bu anlamda aklına gelen ilk soru, siyah zeytinin acı suyu dökülür mü olacaktır.

Siyah zeytin kurmanın püf noktaları çoktur.Zeytininizinacı kalmasını istemiyorsanız, öncelikle bir torbada acı suyundan arındırma işlemi yaparak zeytininizin yenecek hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Daha sonra olgunlaşan zeytinlerinizi kavanozlara koyabilirsiniz.

Zeytin yaparken tuzla birlikte zeytinin acı suyu çıkacağı için, yerlerin kirlenmesini önleyecek şekilde zeytin torbasının altına leğen vb. koyabilirsiniz. Elbette bu torba ve leğenin temasını önlemek için araya ızgaraya benzer bir şey ya da kasa koyabilirsiniz.

Ayrıca torbanın üzerine ağırlık konulması da zeytinin acı suyunu bırakması açısından faydalı olacaktır. Gün aşırı yapılan ters yüz etme işlemiyle zeytin acı suyunu tamamen salacaktır.

Acı suyundan arınmış zeytinler, yıkanıp cam kavanozlara konularak tüketilmeye başlanır. Yıkadıktan sora kurutup ve üzerine zeytinyağı dökülerek kavanozlara koyma işlemi yapılır.

Zeytininizi hemen tüketmek istemiyorsanız, üzerindeki bütün tuzları yıkamadan biraz tuzlu kalacak şekilde kavanozlarda saklayabilirsiniz.

Siyah Zeytin Çabuk Nasıl Tatlandırılır?
Siyah Zeytin Çabuk Nasıl Tatlandırılır?

Siyah Zeytin Çabuk Nasıl Tatlandırılır?

Siyah zeytin kurmanın püf noktaları hususunda dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de tatlandırmadır. Zeytinlerin acı kalması yenmesini zorlaştırdığından ve çabucak tüketme isteğinden dolayı, siyah zeytin çabuk bir şekilde nasıl tatlandırılır sorusu düşündürse de bu, işlemi kolay ve yapılabilecek türdendir.

Tatlandırma işlemi 2 ay boyunca olacak olan zeytinlerin ters yüz edilip sallanmasıyla daha kolay hale gelir. Bu işleme ek olarak şu basit tekniği de kullanabilirsiniz:

Tuz konulan zeytinlerin iyice özdeşleşmesi için, bidonlara iki avuç zeytin bir avuç tuz koyarak tamamını dolduruyoruz. Bu şekilde konulan zeytinler çok daha çabuk tatlanıyor. Elbette yatık bir şekilde bidonları bırakıp, ara sıra sallayarak işlemi hızlandırıyoruz.

Çizik Siyah Zeytin Nasıl Yapılır?
Çizik Siyah Zeytin Nasıl Yapılır?

Çizik Siyah Zeytin Nasıl Yapılır?

Zeytin yapımında, kırma, sele, bütün gibi birçok zeytin türü varken belki de en çok tercih edileni çizme zeytindir. sinoplukoca.com, tüm bunları düşünerek çizik siyah zeytin nasıl yapılır sizler için hazırladı.

Bunun için elbette malzemelerimiz; siyah zeytin, kaya tuzu, zeytinyağı, limon ve su.

Siyah zeytinler iyice yıkandıktan sora bıçakla çizme işlemi yapılır. Zeytininiz çok sert ise üç kere, biraz daha yumuşaksa iki kere çizik atmanız yeterli olacaktır.

Çizilen zeytinler bir kavanoza doldurulur. Üzerine suyu doldurulur. 3-4 günde bir suyu değiştirilir. Zeytinler tatlanmaya başladığında, son iki suyuna tuzunu da ekleyip koyulur. Bunun ölçüsü, iki kilo zeytine bir avuç dolusu kaya tuzu olarak belirlenmiştir.

Zeytinler tatlandığında suyundan süzülür ve bir gece boyunca suyunun tamamının süzülmesi için beklenir. Ertesi gün zeytin kavanozlara doldurulur ve üzerlerine limon dilimleri eklenir. Zeytinyağı da eklenerek kapakları kapatılır.

Bu aşamalardan sonra çizik siyah zeytin yenmeye hazırdır.

Siyah Zeytinin Yumuşamaması İçin Neler Yapılmalıdır?
Siyah Zeytinin Yumuşamaması İçin Neler Yapılmalıdır?

Siyah Zeytinin Yumuşamaması İçin Neler Yapılmalıdır?

Zeytinin uzun süreli kullanımlarında yumuşamaması için gerekli işlemler vardır. Bu işlemlere dikkat edildiğinde, hem zeytinler daha uzun süre saklanacak hem de yumuşaması önlenecektir.

Peki, siyah zeytinin yumuşamaması için neler yapılmalıdır?

Öncelikle temin ettiğiniz zeytinin taze olmasına ve fazla sert olmamasına dikkat etmelisiniz.

Daha sonra zeytinleri çürüklerinden, lekeli olanlarından, yapraklarından ve bozulmuş olanlarından ayıklayarak güzelce yıkamalısınız.

Zeytinleri doldururken zeytinin kilosuna göre denk gelen tuz miktarına dikkat etmelisiniz. Bu ölçü, zeytininizin tazeliğini korumasına ve daha uzun saklanmasına fayda sağlar. Limon da zeytinlerin bozulmamasında etkendir.

Zeytinleri doldurduğunuz kapları, serin, rutubetsiz ve kuru bir ortamda saklamalısınız.

Zeytinleriniz yenecek duruma geldiğinde, tüketeceğiniz kadarını kullanırsanız da zeytinleriniz uzun süre bozulmadan ve yumuşamadan kalacaktır.

Tüm bu işlemlere dikkat ederek kuracağınız siyah zeytinleri, uzun süre istediğiniz kıvamda tüketebilirsiniz. Yaklaşık iki ayın sonunda zeytinler yenmeye hazır hale gelecektir.

Siyah zeytin kurmanın püf noktaları konusunda bilgi vermeye çalıştık. Bizleri her zaman takip edebilir, daha fazla bilgi edinebilirsiniz. sinoplukoca.com olarak, merak ettiğiniz her alanda hizmet vermeye devam edeceğiz.

24618