Sıkışan Kavanoz Kapağını Açmanın En Pratik ve Kolay Yolu

Sıkışan Kavanoz Kapağını Açmanın En Pratik ve Kolay Yolu. Kavanozlar ağızlarında sıkıca kapatabileceğimiz kapaklara sahip olan cam saklama kaplarıdır. Bunların farklı türleri olsa da genellikle standart bir kalıba sahiptir. Bu kalıplar ise düzerli kullanım imkânı sağlar.

İçerisinde kahveden bakliyata, kuruyemişten reçele pek çok yiyecek saklamak mümkündür. Eğer kavanoz kullanımı yönünden yoğun bir mutfağınız varsa en çok rastladığınız sorunların başında da sıkışan kapakları yatmaktadır.

Aslında kapaklar cam kavanozlar ayın kalsa bile düzenli olarak değişmektedir. Ayrıca kapağın açılmaması ve dönmemesi iyi kapandığı ve hava ile temasının kesildiği anlamına gelir. Yine de kapağın çevirmenize rağmen açılmaması belli başlı sorunlara yol açabilir.

Güç sarf ederken elinizden düşürebilir, elinizi kesebilir ya da sinir olabilirsiniz. Tüm bunları bir kenara bırakmak ve kavanozların sıkışmış olan kapaklarını efor sarf etmeden açmak için uygulayabileceğiniz birkaç yöntem var.

Sıkışan Kavanoz Kapağı Nasıl Açılır?

Sıkışan Kavanoz Kapağı Nasıl Açılır?

Sıkışan Kavanoz Kapağı Nasıl Açılır? Kavanoz kapakları standart boyutlarda olup kavanoz ağızlarıyla uyumludur. Ancak bu uyum bazen başımıza bela olabiliyor.

Sıktığımız bir kavanoz kapağı içerisinde yer alan besinin havayla temasını keseceği için ilk günkü tazeliğini korumasını sağlayacaktır. Bunun yanı sıra olası bir kapak sıkışmasında zaman kaybetmeniz mümkündür.

Aslında kavanozların yapısı gereği kolayca açılmasını sağlayan bir dizi metot var. Bunları dikkatli uyguladığınızda işin püf noktasını hemen kapabilirsiniz.

  • Havasını Almak

Halk dilinde bıçakla açmak olarak lanse edilse de bıçak kullanılarak kavanozun açılmasının temelinde hava vardır. Sıkıca kapatılmış bir kapak içeride hava ile temasın kesilmiş olmasından ötürü basınç ile dolar. Bu basınç ise kavanoz kapağını çevirmemize engel olur. Eğer kolayca açmak istiyorsanız içeride basınç yaratan havayı tahliye etmeniz gerek.

Bunu yapmak içinse kavanozun cam kısmıyla kapağın uç kısmı arasına bıçak gibi sivri bir cisim sokmalısınız. Biraz kanırtarak hava sesinin duyulduğuna şahit olabilirsiniz. Bu sesi duyduğunuzda hiç zorlanmadan kapağı çevirebileceğinizi belirtelim. Fakat bıçakla yapacağınız bu işlem esnasında bıçağın kaygan yüzüne çok dikkat etmelisiniz.

  • Sıcak Su

Eğer ısrarla açılmayan bir kavanozunuz varsa riske atmadan ve kolayca açabilmek için sıcak sudan faydalanabilirsiniz. Bir kabın içerisine sıcak su doldurun.

Kavanozu ise ters çevirin ve kapağı zemine gelecek şekilde kabın içerisine yerleştirin. Kapak kısmı sıcak suyla beraber gevşeyecektir. Yine zorlanmanız durumunda kapağı tutarken elinize bulaşık eldiveni giymeniz işinizi kolaylaştırabilir. Ya da elinizin kaymasını önleyecek streç film de olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap