Sığır Dili Mantarı Hangi Yemeklerde Kullanılır? Kalori Miktarı ve Faydaları

Sığır dili mantarı, fırın yemeklerinde kullanımı olan bir türdür. Çocukların gelişine faydalar sağlar. Yağ oranız az, kalorisi düşüktür.

Sığır Dili Mantarı

Adını sığır diline olan pürüzlü benzerliğinden alan sığır dili mantarı, farklı bölge ve çevrelerde yetişmekte olan bir mantar türüdür.

İçeriğimizde ve Sığır Dili Mantarı Yemekler Kullanımı Kalori Miktarı Faydaları Mantar Çeşitleri 7 konusunda detaylar bulabilirsiniz.

Diğer mantar türlerinden biraz ayırt edici özelliklere sahip olan bu mantarın lekesiz mantarlar familyasında yer aldığı bilinir. Sadece beyaz renkten oluşan bu mantar türü, diğer mantar türleri gibi düz bir şapkaya sahip değildir. Engebeli bir şapkası ve kalın bir gövdesi bulunur.

Kalın gövdesinin üzerinde boynu bükük şeklinde yer alan şapkasının alt kısmı tıpkı bir sığır diline benzer. Sığır dilindeki yüzey gibi pürüzlü bir yüzeye sahiptir. Rengi ise sadece beyaz olan bu mantar türünün renkler, arasında çok nadiren kızıl ya da kahverengi lekeli olanlar yer alabilir.

Birçok mantar türüne göre çok daha hoş bir kokuya sahip olan bu mantarın çeşitli tüketilme alternatifleri mevcuttur. İster haşlama ister kavurma şeklinde, sade ya da soslu olarak tüketilmesi uygundur.

Sığır Dili Mantarı Nasıl Saklanır?

Daha çok huş ağaçlarının bulunduğu ormanlarda ve farklı bölgelerde yetişmekte olan sığır dili mantarı nasıl saklanır? Aslında bu mantar türünün bozulmaya eğilimi oldukça fazladır.

Bu nedenle en fazla 1 ya da 2 gün üzeri açık bir şekilde, cam bir kap ile buzdolabında saklanabilir. Ancak en uygun tüketme biçimi, taze olarak toplandıktan sonra iyice kaynatılmış, haşlanmış bir şekilde o gün içerisinde taze taze tüketilmesidir.

Sığır Dili Mantarı Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Mantar meraklıları ve mantar sevdalıları tarafından en çok merak edilen soru sığır dili mantarı yemeklerde nasıl kullanılır sorusudur. Oldukça çeşitli bir şekilde yemeklerde kullanılabilen bir mantar türüdür. İster bütün şekliyle haşlayarak ya da kavurarak tüketebilirsiniz.

Küp şeklinde doğrayarak fırına sürebilir ya d salçalı ve sulu bir yemek yapabilirsiniz. Tek başına yemeği yapılabileceği gibi farklı yemeklere daha farklı bir lezzet katmak için de kullanılabilir.

Hoş kokusu sayesinde, yumuşak yapısı sayesinde ve özellikle de dillere destan lezzeti sayesinde tüm sulu ve kuru yemeklerinizde doğranmış ve kavrulmuş bir şekilde kullanabilirsiniz.

Ayrıca bu mantardan bir pilav yaparak adını da siz koyabilirsiniz. Mantarları haşlanmış bir şekilde pilav içerisine katarak çok daha farklı bir lezzet elde edebilirsiniz.

Sığır Dili Mantarı Faydaları

Yaz aylarından sonbahar aylarına geçişte çıkmakta olan sığır dili mantarı faydaları herkes tarafından merak ediliyor. Oldukça farklı koşullarda yetişen ve yapısından ötürü üzerine sinek ve böcek gibi minik hayvanların konmasına dahi izin vermeyen bu mantarın zengin bir besin değeri vardır.

Düzenli olarak tüketildiği takdirde, demir eksikliğine, kansızlığa ve özellikle de baş ağrısı ve halsizliğe iyi geliyor. Potasyum açısından, kalsiyum açısından, bakır ve fosfor açısından oldukça zengin olan bu mantar çocukların gelişiminde de büyük oranda fayda sağlıyor.

Hem zihin gelişiminde hem de beden gelişiminde fayda sağlayan bu mantar türünün çocuklar tarafından da yetişkinler tarafından da fırsat buldukça tüketilmesi gerekiyor.

Sığır Dili Mantarı Nelere İyi Gelir?

Faydalarıyla ve içeriğinin zenginliğiyle adından söz ettiren sığır dili mantarı nelere iyi gelir? En başta çocukların gelişimine iyi geldiği bilinen bu mantar türünün kılcal damarları da güçlendirdiği biliniyor. Aynı zamanda vücutta bulunan enfeksiyonların da daha kolay ve hızlı bir şekilde atılmasını sağlıyor.

Sığır Dili Mantarı İçindeki Vitaminler

Sığır dili mantarı içindeki vitaminler B vitamini, D vitamini, P vitamini ve özellikle de yoğun miktarda K vitamini olarak bilinir.

Tüm bu vitaminlerin yanı sıra fosfor, bakır, potasyum, kalsiyum ve protein açısından da oldukça zengindir. Sık sık tüketildiği takdirde, bağışıklığı güçlendiren ve kansızlığı ortadan kaldıran bir mantar türü olmasıyla bilinir. Gevrek tadı sayesinde yanında sos ya da farklı yiyeceklerle servis edilebilir.

Sığır Dili Mantarı Kalorisi

İçerisinde çok az miktarda yağ bulunan sığır dili mantarı kalorisi oldukça düşüktür. Bu nedenle herkes tarafından gönül rahatlığıyla tüketilebilir. Kilo aldırmayan bir özelliğe sahiptir.

Özellikle de çok fazla ve doğal olmayan bir yağ çeşidi kullanarak pişirmediğiniz sürece, kalorisinde bir artış meydana gelmez. Damak zevkinize göre zeytinyağı kullanarak pişirebilirsiniz.

Kendisi çok az yağ miktarına sahip olduğu için, diyet yapanlar tarafından da rahatlıkla tüketilebilir. Kalorisini arttırmak istemediğinizde yağsız ve tuzsuz bir şekilde tüketebilirsiniz. Ancak daha aromalı bir hale getirmek istediğinizde, bir miktar kalori artışına göz yumarak sos eşliğinde tüketebilirsiniz.

Sığır Dili Mantarı Zararları

Bedensel açıdan ve zihinsel açıdan oldukça kayda değer faydaları olan sığır dili mantarı zararları açısından da merak ediliyor. Fazla tüketildiği takdirde, mide bulantısı ve ishal gibi yan etkiler yapabilir. Aynı zamanda sık sık tüketilmesi durumunda besin değerleri vücuda fazla gelebilir.

Bu nedenle tam mevsiminde, saklanmadan ve taze bir şekilde pişirilerek tüketilmelidir. Uzun süre dolapta saklanıp tüketildiği takdirde, zehirleme olasılığı her zaman daha fazladır. Mevsiminde ve iyice pişmiş bir şekilde tüketmeye özen göstermelisiniz.

67459