Şifa Salavatı Hangi Hastalara Şifa Verir? Kaç defa olur?

Şifa salavatı yüzyıllardır okunan ve hasta kimseler için Allah’tan çare istenilen faziletli salavatlardan birisidir. Özellikle bir Müslüman’ın bu imtihan dünyasında her şeyin Allah’tan geldiğini ve O’na gideceğini bilmesi önemlidir. Öyle ki hastalıklar, başımıza gelen musibetler ve kazalar dahi O’nun bize sunduğu geçici imtihanın birer parçasıdır. Dolayısıyla şifayı teknik olarak tıbbi tedavi metotlarında arıyor olsak da aslında şifa da yalnızca ondan gelir. 

Bu yüzden gerek Kuran-ı Kerim’de yer alan şifa ayetlerinden gerekse Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’in bize sünnet olarak aktardığı öğretilerden esinlenerek Allah’a yönelmek gerekir. Tüm ibadetlerde ve Allah’a yöneldiğimiz anlarda asıl olan samimiyet ve içtenliktir. Allah tüm kullarının kalbiyle kendisine yönelmesini istemiştir. Şifa salavatı okurken de bunun bilincinde olmak ve her zaman için şifanın Allah’tan geleceğine inanmak önemlidir. 

Tevekkül ederek şifa istemenin Allah katında sonsuz rızaya sebep olacağını unutmamalıyız. İsyan etmek, Allah’a sualler yöneltmek yerine onun rahmetine, kudretine ve gücüne odaklanmak sünnettir. Allah’tan ne isterseniz isteyin, kalbinizle isteyin şeklinde pek çok ifadeye gerek hadislerde gerekse günümüze kadar ulaşan dini kaynaklarda rastlayabilirsiniz. O’nun cömertliği en amansız hastalıkların çaresini bulmanıza vesile olacaktır. 

Şifa Salavatı Nasıl Okunur? Anlamı Nedir?

Şifa salavatı okumak gün içerisinde yapılması önerilen zikirlerden birisi olduğu için oldukça faziletlidir. Özellikle bir kişi hastaysa ve onun için okuyacaksanız kişinin yanında zikretmeniz son derece etkin sonuçlar doğuracaktır. Genellikle Müslümanlar şifa salavatını 100 kez tekrarlamaktadır. 

Sık sık okunmasında bir sakınca olmadığı gibi en faziletli tesbihler arasında da yer aldığını ifade etmek gerekiyor. Şifa salavatı okunuşu “Allâhümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin tıbbi’l-kulûbi ve devâihâ ve âfiyeti’l-ebdâni ve şifâihâ ve nûri’l-ebsâri ve diyâihâ ve alâ âlihî ve sahbihî ve sellim” şeklindedir. 

Şifa salavatı anlamı ise ‘’Allah’ım tüm inananların kalbinin tabibi sensin. Her derdin devası, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu şifa ve gözlerimizin nuru sensin. Sana ve Resulüne, tüm ashabına selam ve salat eyle ya rabbim’’ şeklinde çevrilmektedir. 

Şifa salavatı okunurken herhangi bir sayı sınırı olmadığı gibi herhangi bir kısıtlama da yoktur. Şifaya kavuşmasını istediğiniz, hasta, kaza geçirmiş ya da herhangi bir sorunu olan kimsenin yanında dilediğiniz kadar zikredebilirsiz. Allah bağışlayıcı ve cömert olup kullarına şifa verendir. 

13313